Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Dünyası
 4. »
 5. Bankacı Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Bankacı Maaşları 2024

Bankacı Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Bankacı Maaşları 2024

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
28 0
WhatsApp Gorsel 2024 05 25 saat 13.10.12 ac15b781

Bankacı maaşları çeşitli parametrelere bağlı olarak farklılık gösterir. Bankacı olarak çalışan kişinin maaşı firma, deneyim süresi, yapılan işin kapsamına bağlı olarak farklı aralıklara sahiptir. Aynı zamanda banka çalışanlarının maaşı yıllara bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir. Bankacıların 2024 verilerine göre ortalama maaşları 27.900 TL’dir. Banka personellerinin 2024 yılının güncel verilerine göre aldığı en düşük maaş 21.600 TL iken aldığı en yüksek maaş ise 39.200 TL’dir. Önceki yılların verilerine göre ise banka personeli 2023 temmuz ayında ortalama olarak 19.400 TL maaş almaktaydı.

Banka personelinin deneyim süresi de aylık kazancını etkileyen unsurlardan biridir. Banka çalışanının 0-1 yıllık deneyim süresine bağlı olarak aldığı ortalama maaş 23.200 TL iken 10 yıldan daha fazla deneyimi bulunan banka personelinin ise maaşı ortalama 30.900 TL’dir.

Bankacı maaşları
Bankacı maaşları

Bankacı Ne İş Yapar?

Finansal hizmet ve ürün sunan banka ve kuruluşlarda çalışan görevli kişilere bankacı denir.  Banka personelleri, kredi, mevduat, yatırım ve ödeme gibi bankacılık hizmetlerini müşterilere sağlarlar. Aynı zamanda bu kişiler finansal planlama, risk yönetimi, düzenleme ve uyumluluk gibi alanlarda da hizmet sağlamaktadır.

Bankacı maaşları, çalışanın çalıştığı banka ve pozisyonuna bağlı olarak değişiklik göstermekle beraber görev ve sorumlulukları da bu doğrultuda farklılık göstermektedir. Fakat genel olarak bankacılar şunları yapmaktadır;

 • Müşterilere hesap açma, kredi kartı başvuruları ve mevduat gibi temel bankacılık hizmetlerini gerçekleştirirler. Aynı zamanda müşterilerin finansal işlemlerinin gerçekleştirmesine yardımcı olup sorularını da yanıtlarlar.
 •  Bireysel ve kurumsal müşterilere yatırım hizmet ve ürünlerini sunarak finansal hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur. Yatırım fonu, hisse senedi, tahvil gibi yatırım araçlarından yararlanmalarına yardımcı olurlar.
 • Bireysel ve kurumsal müşterilerin kredi başvurularının değerlendirilmesini ve kredi risk analizinin yapılmasını sağlarlar. Şartların uygunluğuna göre kredi kullanmalarına olanak sağlarlar.
  En Çok İşleyen Dükkanlar Ne Üzerine

Bankacı Nasıl Olunur?

Bankacı olmak isteyen kişilerin öncelikle üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olması gerekir. Üniversiteden mezun olan kişilerin daha sonrasında çalışmak istediği bankayı seçmesi gerekir. Bankaların özel olarak hazırladığı sınavlar mevcuttur. Kişinin çalışmak istediği bankanın sınavına girmesinin ardından ilgili bankanın mülakatına da katılması gerekmektedir. Başarı olan kişiler ise bankada çalışmaya hak kazanmış olur.

Baklava Dükkanı Açmak için tıklayın!

Üniversite adaylarının idari ve iktisadi bilimler fakültesinin hemen hemen her bölümünden bankacılık sektörüne adım atması mümkündür. İktisadi ve idari bilimler fakültesi oldukça geniş seçeneklere sahiptir. Bankacılık sektöründe çalışabilmek isteyen kişiler ilgili dersleri aldıktan sonra bankalarda çalışma imkanına sahip olur. Aynı zamanda farklı mühendislik bölümlerinde çalışan kişiler de bankacılık sektöründe iş geliştirme ve teknoloji bölümlerinde çalışma olanağına sahip olur.

Bankacı maaşları
Bankacı maaşları

Bankacı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Bankacı maaşları, banka personelinin görevli olduğu işin kapsamına bağlı olarak farklılık gösterir. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler farklı pozisyonlarda çalışma imkanına sahip olmaktadır. Bankada çalışılan pozisyona göre de banka personeli farklı maaş aralıkları ile çalışır.  Bankacılık ve finans, bankacılık ve sigortacılık bölümleri direkt olarak mesleğe yönelik eğitim alınmasını sağlayan bölümlerdir. Aynı zamanda işletme, iktisat, işletme, ekonomi, maliye ve kamu yönetimi gibi idari bilimler fakültelerinden eğitim alan kişiler de bankacılık sektöründe hizmet verebilmektedir.  Bu bölümlerinin yanı sıra banka personeli olarak çalışmak isteyen kişiler şu bölümleri okuyarak da bankacılık sektöründe faaliyet gösterebilmektedir;

 • Ekonometri
 • Çalışma ekonomisi
 • Sermaye piyasası
 • Uluslararası ilişkiler
 • Uluslararası ticaret ve finans

Bankacı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Bankacı olmak için şartlar, kişinin bankacılık sektöründe faaliyet gösterebilmesi için gerekli sunulan koşulları kapsar. Bu şartlar ise şunlardır;

 • Erkeklerin 28 kadınların ise 26 yaşını doldurmamış olması
 • Erkeklerin askerlik görevini yapmış olması
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • İkna etme kabiliyetinin olması
  Influencer Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Influencer Maaşları 2024

Bunların yanı sıra kişilerin üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olması da banka çalışanı olarak hizmet verebilmeleri açısından gerekli şartlar arasında yer alır. Aynı zamanda kişinin banka çalışanı olarak görev alabilmesi için kişisel özellikleri ve becerileri de önem arz eder. Kişinin ekonomi ve finans yönetimine ilgi duyması, para yönetimi konusunda yetkin olması, disiplinli ve sorumluluk sahibi olması bankacı olmak için gerekli olan şartlar arasında yer alır.

Bankacı maaşları
Bankacı maaşları

Bankacılar Haftalık Ne Kadar Çalışır?

Bankacıların haftalık çalışma saatleri, çalışılan firmaya bağlı olarak farklılık gösterir. İş hukuka bağlı olarak banka personellerinin çalışma saatleri ise haftalık 45 saati aşmaz. Bunun aşıldığı durumlarda fazla çalışma saati, mesai olarak kabul edilir. Bu durumda banka personeli mesai parası almaya hak kazanır. Bu durumu sağlamak ilgili bankanın sorumluluğunda olup göz ardı edilmesi durumunda ise banka personelinin kanuni haklarını araması gerekmektedir.

Bankalar hafta sonları ve resmi tatillerde hizmet vermemektedir. Hafta içi saat 09.00 ‘da başlayan mesai 17.00 ‘de son bulur. Bunun yanı sıra bankaya giren personele bağlı olarak çalışma saatlerinde değişiklik yaşanabilmektedir. Bankaların çalışma saati ve müşterilerin durumuna bağlı olarak banka personelinin banka içindeki çalışma saatinde farklılık yaşanabilmektedir.

Bankacı Çalışma Şartları Nasıldır?

Her meslekte olduğu gibi bankacı olarak çalışmanın da dezavantajları ve avantajları mevcuttur. Bankacılar birebir olarak müşteriler ile diyalog kuran kişiler olduğu için stres yönetiminde zorlanabildikleri durumlar söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra etkin ve etkili iletişiminin sağlanamadığı durumlarda gergin bir ortam oluşabilmektedir. Bu durumlarda banka personelinin sakin kalması ve insani ilişkileri yönetmede başarılı olması gerekmektedir.

Bankacı çalışma şartları çalışılan bankaya göre farklılık gösterse de genel olarak istihdam alanı geniş olan bir sektördür. Tecrübenin artmasına bağlı olarak maaş artışı da yaşanır. Kıdem kazanmak oldukça kolaydır. Bunların yanı sıra ortalama kazancı yüksek olan bir meslektir. Çalışma saatleri düzenlidir ve resmi ve özel tatillerde banka personeli çalışmaz.

  Araştırma Uzmanı Ne Kadar Kazanıyor Aylık Araştırma Uzmanı Maaşları 2024

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir