Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Dünyası
 4. »
 5. Fotoğrafçı Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Fotoğrafçı Maaşları 2024

Fotoğrafçı Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Fotoğrafçı Maaşları 2024

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
61 0
Fotoğrafçı maaşları

Fotoğrafçı maaşları çeşitli faktörlere bağlı olarak farklılık gösterir. Kıdem, çalışılan kurum, fotoğrafçının çalıştığı bölge ve yıllara bağlı olarak fotoğrafçıların kazandığı maaş değişkenlik göstermektedir. Bir fotoğrafçının aylık kazancı yıllara bağlı olarak farklılık göstermekle beraber bu kazanç, 2024 yılı için ortalama olarak 30.000 TL ile 33.300 TL’dir. Bununla birlikte 2024 yılı için en düşük fotoğrafçı maaşı 26.600 TL, en yüksek fotoğrafçı maaşı ise 75.000 TL’dir.

Fotoğrafçı maaşlarını etkileyen faktörler arasında çalışılan sektör de bulunur. Sağlık, perakende, medya, sağlık hizmetleri, reklam ve tanıtım, otomotiv gibi farklı sektörlerde çalışan fotoğrafçıların maaşları aynı aralıkta yer almaz. 

Fotoğrafçı maaşları
Fotoğrafçı maaşları

Fotoğrafçı Ne İş Yapar?

Yaratıcı bakış açısı ile teknik bilgiyi kullanarak canlı veya cansız objelerin fotoğraflarını çeken kimseye, fotoğrafçı denir. Uzmanlık alanına göre doğum fotoğrafçısı, ürün fotoğrafçısı, portre fotoğrafçısı gibi unvanlar kazanır. Profesyonel fotoğrafçıların çalışma alanları serbest olmakla beraber yayıncılar, kamu sektörleri, fotoğraf ajansları gibi sektörlerde hizmet verenler ile çalışan fotoğrafçılar da mevcuttur. Çalıştıkları firmaya göre görev ve sorumlulukları değişen fotoğrafçıların ortak sorumlulukları bulunur. Bunlar ise şöyledir;

 •  Müşterinin talebi doğrultusunda ihtiyaç duyulan kompozisyonu belirlemek
 • Doğru görüntüyü çekebilmek için farklı yerlerde ve şartlarda çalışmak
 • Kamera, aydınlatma, uzman yazılım gibi teknik ekipmanları kullanmak
 • Ürünleri, nesneleri, sahneleri, arka planların düzenini oluşturmak
 • Doğru ışığı yakalayabilmek için doğal ve yapay aydınlatmalardan yararlanmak
 • Görüntüleri rötuşlama ve boyutlandırma teknikleri ile düzenleme

Fotoğrafçı Nasıl Olunur?

Üniversitelerin sinema ve televizyon, fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümlerinden mezun olan kimseler fotoğrafçı olarak görev yapabilmektedir. Aynı zamanda çeşitli kurs merkezleri tarafından verilen fotoğrafçılık eğitimini alan kişiler de bu mesleği icra edebilir. Bunun yanı sıra fotoğraf çekmeye ilgi duyan kişiler de bu alanda kendini geliştirerek fotoğrafçılık yapabilme imkanına sahiptir. Alınan eğitimin yanı sıra bu alanda kişinin elde ettiği tecrübe de oldukça önemlidir.

  Hemşire Ne Kadar Kazanıyor? Hemşire Aylık Maaşları 2024
Fotoğrafçı maaşları
Fotoğrafçı maaşları

Üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyan kişilerin 2 veya 4 yıllık eğitim süreçlerinin ardından fotoğrafçı olarak iş bulma ihtimali oldukça yüksektir. Eğitimin yanı sıra fotoğraf çekerek kendini bu alanda geliştiren kişiler de fotoğrafçılık yapabilmektedir. Teknik bilginin yanı sıra bu alanda pratik yapan ve deneyim kazanmış kişilerin de doğum fotoğrafçısı, moda fotoğrafçısı gibi farklı alanlarda fotoğrafçılık yapma imkanı vardır.

Fotoğrafçı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Fotoğrafçı olmak için gerekenler söz konusu olduğunda bu alanda akademik bir eğitim almak oldukça önemlidir. Üniversitelerin fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümünün yanı sıra radyo, televizyon ve sinema, yeni medya ve iletişim bölümlerinde okuyan kişiler bu alanda gerekli teknik bilgiye sahip olacağı için fotoğrafçılık mesleğinde ilerleyebilir. Akademik eğitimler ile beraber kişiler çeşitli kurs merkezlerinde fotoğrafçılığa dair farklı alanlarda eğitim alarak da fotoğrafçı olarak meslek icra edebilir.

Fotoğrafçı maaşları
Fotoğrafçı maaşları

Kişiler fotoğrafçı olabilmek için temel fotoğrafçılık eğitimi, ileri fotoğrafçılık kursu, mesleki fotoğrafçılık kursları, stüdyo fotoğrafçılığı eğitimlerini alabilir. İyi bir fotoğrafçı olabilmek için yalnızca fotoğrafçılık kursları değil aynı zamanda diksiyon ve beden dili eğitimi, etkili iletişim ve imaj eğitimlerinin alınması da oldukça önemlidir. Bu eğitimler kişilerin farklı insanlar ile iletişimlerini etkili ve kaliteli bir şekilde yönetebilmesine imkan sağlar.

Fotoğrafçı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Fotoğrafçı olmak için gerekli şartlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Fotoğrafçılık üzerine gerekli eğitimi almak
 • Fotoğraf düzenleme uygulamalarını kullanabilmeyi bilmek
 • Gerekli teknik bilgi ve donanıma sahip olabilmek

Fotoğrafçılık, kendini geliştirmeyi bilen ve bu alanda sürekli yenilikleri takip eden kişilerin yapabileceği bir meslektir. Akademik eğitim önemli olsa da bu alanda fotoğraf çekmeye ilgi duyan kişiler de deneyim edinerek ya da gerekli donanımları kendine katarak fotoğrafçılık yapabilir.

  Kolay Para Kazandıran Meslekler

Evde Bakım Hemşiresi Maaşı 2024

Kişisel gelişim ve akademik eğitimin yanı sıra fotoğrafçı olmak isteyen kişilerin kişisel özellikleri de bu mesleğin profesyonel olarak yapılabilmesi için oldukça önemlidir. Yaratıcı ve estetik bakış açısına sahip olmak, gözlem kabiliyeti ve farklı bakış açılarından yaklaşma yeteneği de fotoğrafçı olmak için gerekli şartlar arasında yer alır.

Fotoğrafçı maaşları
Fotoğrafçı maaşları

Fotoğrafçılar Haftalık Ne Kadar Çalışır?

Fotoğrafçılık mesleğini icra eden kişilerin çalışma saatleri çalıştıkları kuruma, sektöre bağlı olarak farklılık gösterir. Haftalık 40 saatlik mesai ile çalışan fotoğrafçıların yanı sıra çalışma saatlerini kendi belirleyen ve kendi belirlediği düzen içinde çalışan profesyonel fotoğrafçılar da mevcuttur.

Düğün fotoğrafçısı, doğum fotoğrafçısı, ürün fotoğrafçısı gibi farklı sektörlerde çalışan fotoğrafçıların çalışma saatleri çalıştıkları alana ve projeye bağlı olarak farklılık göstermektedir. Örneğin bir doğum fotoğrafçısı yeni doğan bir bebeğin dünyaya geliş anını fotoğraflar. Doğum fotoğrafçılarının çalışma saati doğum ile eşgüdümlü ilerler. Bu nedenle fotoğrafçılar için kesin bir çalışma saati yoktur.

Fotoğrafçı Çalışma Şartları Nasıldır?

Fotoğrafçılık, keyifli bir meslek olmanın yanı sıra çeşitli zorlukları bulunan bir meslektir. Fotoğraf makinesi kullanarak basit fotoğraflar çekmek kolaydır fakat asıl olan bunu sanata dönüştürebilmektir. Fotoğrafçı basit fotoğrafları sanata dönüştürür. Bu nedenle kişinin gerekli teknik donanıma ve bilgiye sahip olması gerekir. Gerekli teknik donanıma ve bilgiye sahip olan fotoğrafçılar, farklı alanlarda mesleklerini icra ederler. Çalışılan alana, sektöre bağlı olarak fotoğrafçıların çalışma koşulları farklılık gösterir.

Düğün fotoğrafçılığı yapan fotoğrafçılar, düğün salonlarında çalışırken ürün fotoğrafçılığı yapan biri de bir ofis ya da fotoğraf stüdyosunda çalışabilmektedir. Bu nedenle fotoğrafçıların çalışma koşullarını genellemek doğru bir yaklaşım olmaz. Fotoğrafçıların çalıştıkları alanın değişmesi, çalışma saatlerinin değişmesi, çekilecek ürün ya da objelerin değişmesi fotoğrafçılığın çalışma koşullarını değiştirir. Bunun yanı sıra profesyonel olarak fotoğrafçılık yapan kişiler, çalışma koşullarını kendi belirleyebilme şansına sahiptir. Profesyonel fotoğrafçılar, istedikleri müşteriler ile çalışabilmenin yanı sıra istedikleri alan ve koşulları kendi tercihine göre belirler.

  Emlakçı Aylık Ne Kadar Kazanıyor?  Emlakçı Maaşları 2024?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir