Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Dünyası
 4. »
 5. Anestezi Uzmanı Ne Kadar Kazanıyor? Anestezi Uzmanı Maaşları 2024

Anestezi Uzmanı Ne Kadar Kazanıyor? Anestezi Uzmanı Maaşları 2024

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
39 0
Anestezi Uzmanı Maaşları

Anestezi uzmanı; hastaların anestezi işlemlerini uygulamak, hastaları ameliyata hazırlamak, ameliyat öncesi ve sonrasında ki yaşam fonksiyonlarını takip etmek üzere eğitim almış sağlık görevlileri olmaktadır. Anestezi uzmanları, Bir hastanın ameliyat başlangıcından ameliyat sonrasında ki bütün süreçte her şeyi kontrol etmektedir. Ameliyat başlamadan önce hastanın acı çekmemesi için gerekli ilaçları vermekte ve kontrollerini sağlamaktadır.

Anestezi uzmanları sadece ameliyathaneler de değil yoğun bakım da yatan hastaların bakım ve tedavilerinde de görev almaktadır. Uyutulması gereken hastaları uyutur, gerekli kontrollerini düzenli aralıklarla ile gerçekleştirmektedir.

Anestezi uzmanı olmak için Üniversitelerin Tıp bölümünün bitirilmiş olunması gerekmektedir. Tıp bölümünden mezun olunduktan sonra ise Tıpta Uzmanlık sınavı yani TUS’a girilmelidir. Buradan da başarılı bir şekilde mezun olunduktan sonra  Anestezi uzmanı olarak ise başlamak mümkündür. Peki ya Anestezi uzmanı maaşları nedir?

Anestezi Uzmanı Ne Kadar Kazanıyor? Anestezi Uzmanı Maaşları 2024
Anestezi Uzmanı Ne Kadar Kazanıyor? Anestezi Uzmanı Maaşları 2024

Anestezi Doktoru Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Anestezi uzmanı olmayı düşünen bir çok kişi Anestezi uzmanı maaşları yanı sıra nasıl olunur sorusunu da merak etmektedir. Anestezi uzmanı olmak için ilk şartlardan biri herhangi bir üniversitenin Tıp bölümünden mezun olunması gerekmektedir.

Başarılı bir mezuniyet sonrasında ise Tıpta Uzmanlık Sınavından istenen puanın elde edilmesi gerekmektedir. Sınavdan başarılı bir sonuç alındıktan sonra ise anestezi üzerine bir uzmanlık eğitimi alınmaktadır. Eğitimin de sorunsuz bir şekilde tamamlanması ile birlikte Anestezi uzmanı olarak işe başlamak mümkündür.

Anestezi Uzmanı Olmak İçin Kaç Yıl Okunur?

Anestezi uzmanı olmak için 10 yıllık bir eğitim alınmaktadır. Bu eğitimler sırası ile 6 yıllık Tıp Fakültesi eğitimi olmaktadır. Mezuniyetine tamamlanmasından sonra ise 4 yıllık da uzmanlık eğitimi alınmaktadır. Uzmanlık eğitimin tamamlanması ise de hastanelerde anestezi uzmanı olarak işe başlamak mümkün olmaktadır.

  Hangi Uygulama Para Kazandırır?

AVM’de Stand Açmak 2024

Anestezi Uzmanında Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Anestezi uzmanları hastaların ameliyat öncesi, ameliyat sırası ve ameliyat sonrasında her daim yanlarında olmaktadır. Bundan dolayı da bir anestezi uzmanında olması gereken belli başlı kişilik özellikleri bulunmaktadır. Bunları sıralamamız gerekirse;

 • Soğukkanlı bir kişiliğe sahip olmak.
 • Sabırlı olmak.
 • Disiplinli olmaya özen göstermek.
 • Titiz olmak.
 • Sorunlara çözüm odaklı bakmak.
 • İşlevsel düşünme ve
 • Becerikli bir yapıya sahip olmaktır.
Anestezi Uzmanı Ne Kadar Kazanıyor? Anestezi Uzmanı Maaşları 2024
Anestezi Uzmanı Ne Kadar Kazanıyor? Anestezi Uzmanı Maaşları 2024

Anestezi Uzmanı Olmanın Zorlukları Nelerdir?

Anestezi uzmanı olmanın birçok avantajı olmaktadır. Bunlardan en önemlisi de insanları sağlığına kavuşturmak olmaktadır. Ancak her meslekte olduğu gibi avantajlar kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Dezavantajlarını ise şu şekilde açıklayabiliriz;

 • Soğukkanlı bir kişiliğe sahip olunmaması durumunda bu mesleği yapmak oldukça zordur. Bunun en temel nedeni ise hastaların bazı durumlarda acil müdahaleye gerek duymaları olmaktadır. Bundan dolayı da bir anestezi Doktoru soğuk kanlı olmalı ve panik olmamalıdır.
 •  Hastanın ameliyat öncesinde, ameliyat sırasında ve ameliyat sonrasında ki bütün yaşamsal fonksiyonlarını titizlikle takip ederek kayıt altında tutmalıyız. Bunu yaparken de oldukça titiz ve sorumluluklarının bilincinde olarak gerçekleştirmelidir.
 •  Kamu kurumlarında çalışan anestezi uzmanları başka bir kurumda ek iş yapma fırsatı bulunmamaktadır. Ancak özel sektörde çalışan bazı hekimler ek iş yaparak boş olduğu günlerde ameliyata girebilme imkanı bulabilmektedir. Bu da Anestezi uzmanı 2024 Maaşları artış olmasına neden olmaktadır.
 • Özelde çalışan bir anestezi uzmanı olunması durumunda kamu sektörüne göre daha fazla çalışma saatleri ve izin günlerinin az olması gibi durumlarla karşılaşmak mümkündür

Devlette Anestezi Uzmanı Olmanın Avantajları Nelerdir?

Devlette anestezi uzmanı olarak çalışmanın birçok avantajları bulunmaktadır. Bunları sıralamamız gerekirse;

 • Çalışma saatleri bellidir. Çoğu zaman girilecek ameliyatlar 1-2 haftadan önce saatleri belirlenmektedir.
 • Fazladan mesai yapma gibi bir durum bulunmamaktadır. Acil ameliyatlar veya acil hastalar haricinde mesai neredeyse yoktur. Var olması durumunda da sık sık oluşmamaktadır.
 • Sigorta koşulları özel sektöre göre çok daha iyi olmaktadır.
 • İzin günleri belirli olmaktadır. Bunun yanı sıra da özel kurumlara göre daha fazla izin kullanma hakkı bulunmaktadır.
 • Anestezi uzmanı maaşları özelde çalışanlara göre daha yüksek olmaktadır. Ek primler ile de maaşın artması mümkündür.
  Instagram Kazanç Hesaplama
Anestezi Uzmanı Ne Kadar Kazanıyor? Anestezi Uzmanı Maaşları 2024
Anestezi Uzmanı Ne Kadar Kazanıyor? Anestezi Uzmanı Maaşları 2024

Özel Hastanede Anestezi Uzmanı Olmanın Avantajları Nelerdir?

Özelde anestezi uzmanı olmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bunları sıralamamız gerekirse;

 • Devlet hastanelerine göre iş olanakları daha fazla olmaktadır. Bundan dolayı da çok daha rahat iş bulmak mümkündür.
 • Anestezi uzmanının kişisel gelişimi için daha fazla fırsatı bulunmaktadır.
 • Mesleki olarak kendini geliştiren anestezi uzmanlarının özel sektörde terfi alması daha kolay olmaktadır.
 • İs saatleri izin vermesi durumunda çeşitli kurumlarda ek iş yapması mümkündür. Ek işleri sayesinde de Anestezi uzmanı maaşları daha fazla olmaktadır

Anestezi Uzmanı 2024 Maaşları

Anestezi uzmanı olarak çalışan bir kişinin maaşını birçok faktör belirlemektedir. Bu anlamda da uzmanın deneyimi, çalışmış olduğu bölüm, çalışmış olduğu hastane ve mesai saatleri belirlemektedir. Bundan dolayı da Anestezi uzmanı maaşları için net bir rakam vermek mümkün olmamaktadır.

Anestezi uzmanı olarak bir hastanede çalışan doktorun en düşük maaşı 133.300 TL olmaktadır. En yüksek maaşı ise 220.000 TL olmaktadır. Ortalama olarak Anestezi uzmanı maaşları 166.700 TL olmaktadır.

Anestezi uzmanlarının çalıştığı bölümlere göre de ücretleri değişmektedir. Bu anlamda da Anestezi ve Reanimasyon bölümünde çalışan bir Anestezi uzmanının en düşük maaşı 142.500 TL olmaktadır. En yüksek alınan ücret ise 325.000 TL olmaktadır. Ortalama ücretleri ise 178.100 TL olarak geçmektedir.

Anestezi Doktoru olarak kurumlarda hizmet veren kişilerin ise en düşük Maaşları 80.800 TL olmaktadır. En yüksek Maaşları ise 184.000 olmaktadır. Bu anlamda da ortalama olarak 101.000 TL ücret alınmaktadır. Anestezi uzmanı 2024 maaşları bu kadar farklılık göstermesinin nedeni ise unvanları, çalışmış oldukları bölümler, hastalar, deneyimleri ve ek ödemeleri olmaktadır. Bu kriterlere göre de alınan ücretler değişkenlik göstermektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir