Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Dünyası
 4. »
 5. Reklamcı Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Reklamcı Maaşları 2024

Reklamcı Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Reklamcı Maaşları 2024

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
20 0
Reklamcı maaşları

Reklamcı maaşları 2024 son yılların en popüler mesleklerinden biri olduğu için birçok genç tarafından merak edilmektedir. Reklamcılık bölümleri özellikle de sosyal medya kullanımının artması ile birlikte iş ilanlarının daha fazla arttığı bir bölüm olmaktadır. Alanında uzman ve profesyonel hizmet sunulması durumunda da geliri oldukça yüksek bir sektör olmaktadır.

Reklamcılık; pazarlama ve reklam becerilerinin yüksek olduğu kişilerin bir ürün veya hizmeti pazarlamaları olmaktadır. Ürün veya hizmetlerin hedef kitlelere uygun bir şekilde sunulması ve o kitleye ulaştırılması ana hedef olmaktadır.

Reklamcılık tanıtım ve iletişim odaklı hizmet vermektedir. Bu anlamda da reklam kampanyasının oluşturulması, satışların yönetilmesi ve satış sonuçlarının izlenmesi gibi birçok eylem reklamcılar tarafından kontrol edilmektedir. Bu süreçlerin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için de reklamcı olmayı düşünen kişinin; yaratıcı düşünmesi, etkili iletişim becerilerine sahip olması ve sorun çözme odaklı bir yapıya sahip olması gerekmektedir.

image 65
Reklamcı Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Reklamcı Maaşları 2024 5

Reklamcılık mezunu olan veya bu işte profesyonel olan kişiler için birçok çalışma alanı bulunmaktadır. Bu anlamda da başta reklam ajansları olmak üzere birçok firmada iş imkanı bulabilmektedir. Sektör tecrübesinin ve sektör bilgisinin artması ile birlikte de iş olanakları artmaktadır. İş olanaklarının yanı sıra da Reklamcı maaşları 2024 için çalışılacak olan firmalar arasında farklı rakamlar ile de karşılaşmak mümkündür.

Reklamcıların İş Olanakları Nerelerdir?

Reklamcılık yapan kişilerin günümüz sektöründe birçok alanda çalışma imkanı bulunmaktadır. Özellikle de sosyal medya kullanımının artması, film ve dizi sektörünün gelişmesi ile birlikte iş olanakları daha fazla artmıştır. Bu anlamda da reklamcılık bölümlerinden mezun olan kişiler;

 • Reklam ajanslarında,
 • Sosyal medya ajanslarında,
 • Tasarım ajanslarında,
 • Televizyon kanallarında,
 • Gazetelerde,
 • Radyolarda ve
 • Film yapım şirketlerinde çalışma olanağı bulabilmektedir.
  İş Arkadaşına Hediye Fikirleri

Reklamcılık Mesleğinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Reklamcılık mesleğini yapmayı düşünen birçok kişi bu alan hakkında geniş bir araştırma yapmaktadır. Bu araştırmaları yaparken de mesleğin sağlamış olduğu avantajlar ve dezavantajların da mutlaka bilinmesi gerekmektedir. Reklamcılık mesleğinin avantajlarını sıralamamız gerekirse;

image 66
Reklamcı Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Reklamcı Maaşları 2024 6
 • Çalışmış olduğunuz iş yerinde birden çok unvan ile çalışmanız mümkündür. Bunun en temel nedeni ise reklamcılık mesleğinin birçok farklı kategoride hizmet vermesi olmaktadır.
 • Çalışma alanı oldukça geniştir. Böylelikle de bir işten diğer bir işe geçerken uzun süreli işsiz kalma durumu bulunmamaktadır.
 • Ortalama gelir düzeyine göre Reklamcı maaşları 2024 daha yüksek olmaktadır. Bu rakamı değiştiren unsurlar ise çalışılan yer, firmanın beklentileri, ekstra ücretler ve sektör deneyimi olmaktadır.

Böcek İlaçlama Firması Maliyeti ve Kazancı için tıklayın!

Avantajlarının yanı sıra her meslekte olduğu gibi dezavantajlar da bulunmaktadır. Dezavantajları sıralamamız gerekirse;

 • Reklamcılık bölümüne benzer bölüm mezunu olan kişiler ile çalışmanız mümkündür.
 • Benzer bölümlerden mezun olan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Bu anlamda da sizleri diğer adaylardan öne atacak mutlaka farklı bir özelliğinizin bulunması gerekmektedir.
 • Reklamcılık bölümü bulunan üniversite çeşitliliği oldukça azdır.
 • Devlet kadrosu bu bölümde bulunmamaktadır. Bundan dolayı da bütün çalışma hayatı özel sektörde geçmektedir.
 • Esnek bir çalışma saati bulunmaktadır. Bundan dolayı da belli projelerde belirlenen mesai saatlerinden fazla çalışmak mümkündür.

Reklamcı Olmak İçin Gereken Temel Beceriler Nelerdir?

Reklamcı maaşları 2024 fiyatlarının gündeme gelmesi ile birlikte bir reklamcıda hangi temel beceriler olması gerekir sorusunu akıllara getirmektedir. Reklamcı olmak isteyen bir kişi de mutlaka olması gereken ilk özelliklerden biri ekip çalışmasına uyumlu çalışabilmek olmaktadır. Reklam sektöründe birden çok kişi ile çalışılacağı için ekip çalışmaları oldukça önemlidir.

Reklam sektöründe sürekli olarak müşteriler ile iletişim halinde olunmaktadır. Bundan dolayı da etkili bir şekilde hem sözlü hem de yazılı iletişim kurabilmek oldukça önemlidir. Bu iletişime esnasında da ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunda çözüm odaklı olmak her zaman sizi bir adım öne çıkarmaktadır.

  Online Girişim İçin İş Fikirleri

Tanıtılan ürün veya hizmetlerin yaratıcı olması ve akılda kalması oldukça önemlidir. Bundan dolayı da reklamcı olmayı düşünen bir kişinin yaratıcı reklam fikirleri üretmesi oldukça önemlidir. Üretken olması ve bir konu hakkında birden fazla fikir ortaya sunabilmesi de reklamcılıkta olmazsa olmaz temel becerilerden biri olmaktadır.

image 67
Reklamcı Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Reklamcı Maaşları 2024 7

Reklamcı Nasıl Olunur?

Günümüzde özel şirketlerde reklamcı olarak işe başlamak için eğitim durumu mutlaka aranmaktadır. Bu anlamda da iki üniversite eğitiminin mutlaka bulunması gerekmektedir. Üniversite eğitimleri 4 yıl olmaktadır. Bu 4 yıl içerisindeki başarı seviyeniz de çalışacağınız firmalar tarafından incelenmektedir.

Reklamcı olmak için ise üniversitelerin Reklamcılık ya da Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu olunması gerekmektedir. Mezuniyet belgesinin yanı sıra da çeşitli sertifika programları ile iş imkanlarını daha fazla genişletmek mümkündür.

Reklamcı Maaşları 2024

Reklamcı maaşları 2024 yılı itibari ile kişinin maaşını belirleyen birçok unsur bulunmaktadır. Bu anlamda da reklamcılık mesleğinde ki deneyim süresi, çalışmış olduğu firmanın maaş politikası, işinin kapsamı ve başarıları gibi birçok etken etkilemektedir. Bunlara göre de maaşlar belirlenmektedir.

2024 yılı itibari ile bir reklamcı en düşük 22.900 TL almaktadır. Genellikle alınan bu ücret mesleğe yeni başlayan ve sektörde uzun süreli deneyimi olmayan kişilerin almış olduğu ücretler olmaktadır. Sektör deneyimi ile birlikte de alınan ücret artmaktadır.

Reklamcı maaşları 2024 en yüksek maaş ise 43.000 TL ile 45.000 TL arasında değişmektedir. Genellikle bu seviyede maaş alan kişiler reklam sektöründe uzun yıllardan beri hizmet veren ve profesyonelleşmiş olan kişiler olmaktadır. Deneyim sürelerine göre Reklamcı maaşları 2024 ise şu şekildedir;

 • 0-1 yıl arası ortalama maaş 24.000 TL
 • 2-4 yıl yıl arası ortalama maaş 27.200 TL
 • 5-9 yıl arası ortalama maaş 30.600 TL
 • 10 YIL ve üzeri yıl ortalama maaş 40.200 TL olmaktadır.
  Eczacı Ne Kadar Kazanıyor? Eczacı Aylık Maaşları 2024

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir