Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Dünyası
 4. »
 5. Avukat Ne Kadar Kazanıyor? Avukat Aylık Maaşları 2024

Avukat Ne Kadar Kazanıyor? Avukat Aylık Maaşları 2024

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
72 0
Avukat Aylık Maaşları

Avukat aylık maaşları 2024 Ocak ayı zammıyla beraber avukatların maaşlarında farklılıklar ortaya çıkmıştır. Avukatların maaşları, farklı kriterlere bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Bu yazıda, avukatların 2024 senesi  itibarı ile güncellenmiş maaşlarından ve bu maaşı etkileyen faktörlerin neler olduğundan bahsedeceğiz. Avukatlık mesleği, özel sektörde serbest avukatlık veya devlet kurumlarında görev alarak yapılabilir. Bu iki alanda çalışan avukatların maaşları çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir.

Avukat Ne Demek?

Avukat, yargı önünde; tüzel veya tüzel kişilerin haklarını koruyan ve savunan, hukuk ve yasa konusunda yol gösterici niteliğe sahip olan kişilere verilen mesleki unvandır. Avukat kelimesi Latince kökenlidir, tanık olarak mahkemeye çağrılan kişi, savunucu gibi manalara da gelir. Avukatlık mesleği, hukuk öğrenimini bitirmiş, avukatlık stajını yapmış ve yasaların gerektirdiği şartları sağlayan kişiler tarafından icra edilir. Avukat ne kadar kazanıyor birçok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan bir konudur.

Avukat Aylık Maaşları
Avukat Aylık Maaşları

Avukat, hukuk alanında eğitim alan ve baro tarafından lisanslanmış profesyonel kişidir. Avukatlar, şirket, bireyler ya da hükümet kurumlarının hukuki temsilciliğini yapıp, yasal hak ve sorumlulukların koruması ve savunmasını yapar. Bu görevler; dava açmak, müvekkillerin mahkemede temsil edilmesi, hukuki danışmanlık hizmeti ve yasal belgeler hazırlamak gibi farklı faaliyetleri kapsar. Avukatlar, aynı zamanda hukukun çeşitli alanlarında uzmanlaşmış olabilirler. Örneğin; iş hukuku, ceza hukuku, çevre hukuku veya aile hukuku gibi. Etkili bir avukat olabilmek için, çok iyi bir analitik düşünme, iyi bir araştırma ve iletişim becerisi, etik standartlara doğrudan bir bağlılık ve detaylara dikkat edilmesi gibi nitelikler gerekir. Avukatlık, hukuk ve adaletin sağlanması için önemli ve kritik bir rol oynar. Aynı zamanda toplumda hukukun üstünlüğünün korunması için katkı sağlar.

  Market Açma Maliyeti

2024 Zammı ile Avukat Maaşları

Avukat aylık maaşları, 2024 senesi itibarı ile güncellenmiş son verilere göre artış göstermiştir. Avukatların maaşları; avukatların uzmanlık alanı, deneyim ve davaları doğrultusunda değişiklik göstermektedir. Örneğin; boşanma avukatı, ceza davası avukatına kıyasla daha detaylı davalara girdiğinden dolayı çok daha yüksek bir maaş alabilir. Ortalama olarak, yeni başlayan bir avukat maaşının 31.300 TL civarında olduğu tespit edilmiştir. En düşük avukat maaşı olarak belirlenmiş rakam 47.823 TL’ken, en yüksek maaş ise 74.053 TL civarındadır. Bu rakamlar avukatların net maaşlarını ifade etmektedir.

Evde Bakım Hemşiresi Maaşı 2024

Serbest çalışan avukatlar, almış oldukları görev ve davaların niteliği doğrultusunda  ortalamadan daha yüksek maaşlar da kazanabilirler. Deneyimler ve kazanmış oldukları davalar da maaşlarını direkt olarak etkileyen faktörler arasında yer alır. Devlet avukatlarının maaşları, genellikle özel sektörde çalışan avukatlar ile benzerlik gösterir. Bu avukatlar da görev almış oldukları davalar doğrultusunda ek olarak ödemeler alabilirler. Hukuk alanındaki başarı ve uzmanlıkları devlet avukatlarının maaşlarını etkileyen önemli faktörlerdir.

Avukat Aylık Maaşları
Avukat Aylık Maaşları

Avukat Ne İş Yapar?

Avukatlar; temsil, danışmanlık, hukuki ve savunma hizmetleri sunma gibi farklı görevleri yerine getirirler. Bu doğrultuda;

 • Müşterilere yasal sorunlarla alakalı olarak danışmanlık hizmeti verirler, yasal hak ve yükümlülükleri ile ilgili bilgi verirler.
 • Müşterilerin anlaşmalarını hazırlarlar, bu anlaşmalar; telif hakları, evrak işlemleri, iş veya diğer hukuki konularla alakalı olabilir.
 • Müşteriler için yasal belgeler hazırlarlar.
 • Müşteriler adına müzakere yapabilir; iş müzakeresi, anlaşma müzakeresi veya diğer yasal konulara alakalı müzakereler yapabilirler.
 • Mahkemelerde müşterilerini temsil edip, dava açabilir veya savunma yapabilirler.
 • Müşteriler için hukuki tavsiyeler verirler.
 • Müşterilerinin yasal problemlerini çözmelerine destek olurlar.

Avukat Nasıl Olunur?

Avukat olabilmek için bir Hukuk fakültesinden mezun olmak gerekir. Hukuk fakültesini bitirdikten sonra staj yapmanız gerekir. Stajınızı bitirdikten sonra baro sınavına girmeniz gerekecektir. Bu sınavı geçmeniz, avukat olarak çalışma hakkınızın olması için çok önemlidir. Baro sınavını başarı ile geçtikten sonra yerel baroya kayıt yaptırmanız gerekecektir. Bir yıllık bir süreden oluşan avukatlık stajının ilk altı ayı mahkeme ve kalan altı ayı da bir avukatla beraber yapılır. Son altı aylık staj döneminin özellikle baro levhasına kaydı olan ve meslekte en az beş sene kıdemi olan bir avukatın yanında yapılması gerekir.

  Dişçi Ne Kadar Kazanıyor? Dişçi Aylık Maaşları 2024
Avukat Aylık Maaşları
Avukat Aylık Maaşları

Avukat Olma Şartları Nelerdir?

Türkiye’de avukatlık yapmayı isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şartı vardır. Bu kişilerin aynı zamanda hukuk fakültesi mezunu olmaları istenir. Yine bunların dışında da avukatlık stajını bitirmiş olmak ve staj bitirme belgesini almış olmak şartı aranır. Mesleğe kabule engel olan durumlar ise şu şekildedir; kasti olarak işlenen bir suçtan ötürü iki seneden fazla süreli hapis cezası almak veya devletin güvenliğini tehdit edecek suçlar, anayasal düzen ve bu düzenin işleyişine karşı yapılan suçlar, zimmet, rüşvet, sahtecilik, dolandırıcılık, hırsızlık, güveni kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma, hileli iflas, suçtan kaynaklı malvarlığı değerlerini aklamak ya da kaçakçılık suçlarından dolayı mahkûm olmak.

En Düşük ve En Yüksek Avukat Maaşı Ne Kadar?

Avukat aylık maaşları çalışılan kuruluş ya da kurum, meslekte geçirilmiş süreye göre değişiklik gösterir. Kamuda görev yapan avukatın (1/4) maaşı 47.106 TL’dir. Devlete göre özel kurumlarda maaş politikası değişiklik gösterdiği için bu oran daha yüksek ya da az olabilir. Meslekte geçirilmiş süre, kademe ve derece gibi faktörler avukat maaşları üzerinde etkilidir. Özel sektörün maaş politikası birbirinden farklı olduğu için avukat maaşları ile alakalı net bir bilgi verilemez. Bu nedenle özel sektörde görev yapan bir avukatın maaşı 80-90 bin TL’ye kadar çıkabilir. Bir avukat ortalama olarak 43.000 TL ile başlayıp yükselen rakamlarda maaş alırlar ve bu rakam kıdemli avukat olup olmadıklarına göre değişiklik gösterebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir