Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Dünyası
 4. »
 5. Eczacı Ne Kadar Kazanıyor? Eczacı Aylık Maaşları 2024

Eczacı Ne Kadar Kazanıyor? Eczacı Aylık Maaşları 2024

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
65 0
Eczacı aylık maaşları

Eczacı, ilaçların hazırlamak, depolamak, dağıtımını yapmak, reçeteleri doldurmak, hastalara ilaçlarla alakalı bilgi vermek ve sağlık hizmetleri sunmak gibi görevleri üstlenen sağlık meslek mensubuna verilen isimdir. Eczacılar, hem reçeteli hem de reçetesiz ilaçlar, besin takviyesi, kozmetik ürünler, vitamin ürünleri ve sağlık ürünleri gibi farklı ürünlerin satışını yaparlar. Aynı zamanda eczacılar, ilaçların yan etkisi, ilaç etkileşimi ve doğru kullanımı ile ilgili hastalara bilgi verirler. Eczacı aylık maaşları 2024 bu bölümde okuyan öğrenciler tarafından en çok araştırılan konulardan biridir.

Eczacı nerede çalışır sorusu bu mesleği yapmak ve bu konuda bir adım atmak isteyenlerin sormuş olduğu sorulardan birisidir. Eczacılar genel olarak eczanelerde görev yapar ve haftanın belli gün ve saatlerinde mesaileri vardır. Çalışma ortamı genel olarak düzenli ve temiz olurken eczacılar devamlı olarak müşteri ve hastalarla iletişim halinde olurlar.

Eczacı aylık maaşları
Eczacı aylık maaşları

Eczacı Ne İş Yapar?

Eczacıların geniş çalışma alanları vardır. Bu alanlar; eczane, hastane, klinik, sağlık merkezleri ile araştırma laboratuvarları gibi alanlar olabilir. Eczacılar, hastaların sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için hızlı, doğru ve güvenilir hizmetler sağlarlar. Eczacı sorumlulukları şu şekildedir;

 • Reçeteli ilaçların doğru biçimde hazırlanıp daha sonra hastalara verilmesi.
 • Besin takviyeleri, vitaminler, kozmetik ürünler ve diğer sağlık ürünlerinin satışını yapmak.
 • İlaçların etkileşimleri, yan etkileri ve doğru kullanımı ile ilgili hastalara bilgi vermek.
 • Reçeteleri kontrol edip varsa yanlışlık ya da eksikliklerin tespit edilmesi
 • Doktorlar ve  diğer sağlık profesyonelleriyle iletişim halinde olup, hastalar için en uygun tedavi planının hazırlayıp bu süreçte rol oynamak.
 • Eczane stok yönetimi ve ilaçların doğru bir biçimde saklanması.
 • Sigorta şirketi ve diğer üçüncü taraflarla alakalı olarak ödeme ve belgeleri düzenlemek.
  Aşçı Ne Kadar Kazanır? Aşçı Maaşları 2024

Eczacı Nasıl Olunur?

Eczacı olmak için gerekli şeyler arasında özellikle ilgili alanda eğitim almak zorunluluğu olmasıdır. Eczacı olmak için belli bir eğitim sürecine ihtiyaç duyulur. İlk adım olarak lise eğitimini tamamlamış olmak gerekir. Daha sonra üniversite sınavına girip Eczacılık Fakültelerine kayıt olabilmek için gereken puanı almanız gerekir. Eczacılık fakültesine kayıt yaptırdıktan sonra beş sene boyunca eczacılık eğitimi alınır. Eğitim sürecinde, temel bilgiler, ilaç etkileşimi, ilaçları hazırlama teknikleri, ilaçların kullanımı ve etik konular şeklinde konular ele alınır. Eğitim süreci bittikten sonra, eczacılık lisansı almaya hak kazanırsınız. Daha sonra staj yapıp deneyim kazanabilirsiniz. Son olarak resmi bir lisans sahibi olup, bir eczane ya da sağlık kurumlarında görev yapabilirsiniz. Eczacı aylık maaşları 2024 son yapılan zamlarla birlikte iyi bir seviyeye çıkmıştır.

Eczacı aylık maaşları
Eczacı aylık maaşları

Eczacı Ne Kadar Maaş Alır?

Eczacı olarak görev yapan kişilerin maaşı ne kadar deneyim sahibi olduğu, firma, yapılan işin genel kapsamı gibi çoğu kritere göre değişiklik gösterir. Eczacı maaşı ortalama 45.800 TL civarındadır. Kamu sektöründe görev yapan eczacıların maaşları, Devlet Personel Başkanlığı tarafından belirlenmiş olan maaş skalası doğrultusunda belirlenir. Bu skalaya göre, 2024 senesi itibarıyla en düşük maaş 45.800 TL, en yüksek maaş ise 68.000 TL arasında değişiklik gösterir. Ancak, eczacının almış olduğu unvan ve tecrübesi gibi faktörler de eczacı maaşları üzerinde etkilidir.

Devlette Çalışan Eczacıların Maaşı Ne Kadar?

Devlette görev yapan eczacıların maaşı medeni durumları ve çocuk sayısına göre değişiklik gösterir. Evli olmayan ve çocuğu da olmayan bir eczacının alacağı ortalama maaş oranı 28.200Türk lirasıdır. Devlette çalışıp evli ve çocuğu olan bir eczacının alacağı miktar ise 28.200 Türk lirası civarındadır. Arada oluşan farkın nedeni devlet tarafından verilen AGİ ödemesidir. AGİ, Asgari Geçim İndiriminin kısaltılmış halidir ve devletin, vatandaşlar ve iş gücünde bulunan bütün çalışanlara sunmuş olduğu bir ek ödenektir. Asgari geçim indiriminden faydalanmak ve biraz daha iyi bir maaş almak için eczacının çocuğu bulunması gerekir.

  Araştırma Uzmanı Ne Kadar Kazanıyor Aylık Araştırma Uzmanı Maaşları 2024

Özel Sektör Eczacı Maaşları

Özel sektörde çalışan maaşları, çalışmış oldukları sektör, işverenler ve deneyimlerine göre değişiklik gösterebilir. Büyük ilaç firmaları ya da zincir eczanelerde çalışan eczacılar genel olarak daha yüksek bir maaş alırlar. Bunun haricinde, eczacıların deneyim süreci ve uzmanlık alanları da maaşlar üzerinde etkili olan önemli faktörlerdir. Örneğin, klinik eczacı olanlar ya da uzmanlık alanlarında görev yapan eczacılar genel olarak daha yüksek maaşlara sahip olurlar.

Eczacı aylık maaşları
Eczacı aylık maaşları

Aynı zamanda, eczacıların çalışma saatleri de maaşlar üzerinde etkili olan önemli bir faktördür. Özellikle nöbete kalan eczacılar, mesai ücreti ve nöbet tazminatları sebebiyle daha yüksek bir ücret alabilirler. Ancak, bu durum çalışma şartları ve iş yüküyle de alakalı bir durumdur. Her ne kadar nöbet tutma ek bir kazanç getirse de , stresli ve yoğun bir çalışma ortamını da yanı sıra getirebilir. Bundan dolayı, eczacıların maaşları üzerinde etkili olan birçok faktör vardır ve genel olarak bu faktörlerin bir kombinasyonu değerlendirilip maaşların belirlemesi yapılır.

Yardımcı Eczacı Maaşları Ne Kadar?

Yardımcı eczacı aylık maaşları 2024 yılında zam almıştır. Yardımcı eczacıların, kıdemli eczacıların yanında çalışıp asistanlık yapan kişilere denilir. Yardımcı eczacı maaşları asgari ücret ile başlar ve iyi rakamlara kadar yükseliş gösterebilir. Yardımcı eczacılar bütün eczanelerde çalışma hakkı olan ve özel sektörde de yer alan kişilerdir.

Amerika’da McDonald’s Maaşları ve Başvuru Şartları

Kendi Eczanesini Alanların Maaşı Ne Kadar?

Eczacının kendine ait bir eczanesinin olması maaş konusunda çeşitli faktörlerin ortaya çıkmasına sebep olur. Eczacılar, kendi eczanelerinde çalıştıkları zaman alacakları maaş, sigorta masrafı ile öbür ödemeleri kendilerinin yapması gerekir. Eczanenin aylık geliri, giderler ve çalışan masrafları için ayrılır. Bu detaydan bakıldığı zaman bir hayli zor görünse de çoğu eczacı bu durumu yönetmeyi başarır.

  Dişçi Ne Kadar Kazanıyor? Dişçi Aylık Maaşları 2024

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir