Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Dünyası
 4. »
 5. Araştırma Uzmanı Ne Kadar Kazanıyor Aylık Araştırma Uzmanı Maaşları 2024

Araştırma Uzmanı Ne Kadar Kazanıyor Aylık Araştırma Uzmanı Maaşları 2024

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
38 0
Araştırma Uzmanı maaşları

Araştırma uzmanı, teknik bilgileri kullanıp detaylı incelemeler yapan üst düzey personellere verilen isimdir. Meslekle alakalı araştırmalar, uygulamaların denetlenmesi ve yeni kararların alınması için kolaylık sağlayan kişilerdir. Çoğu sektörün ihtiyaç duyduğu bazı konularda düzenlilik gerekir. Yönetim stratejisi ve hizmet planları ortaya çıkarken çoğu detayı önemsemek gerekir. Önceden atılan adımların vermiş olduğu neticeler, yapılan faaliyetler, hedeflenen başarılar ile sektörler önemli bilgi kaynakları arasındadır. Araştırma uzmanları detaylı incelemeler yaptıktan sonra yararlı çıkarımlar yapıp yenilik için öncülük yaparlar. Bundan dolayı Araştırma Uzmanı maaşları 2024 yılında da birçok kişi tarafından merak edilir.

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile birlikte kullanıcı taleplerinin değişimleri de söz konusu olmuştur. Çoğu sektörün hedeflerini belirleyen unsurlar ortak olduğundan dolayı, araştırma uzmanları iş bulma sürecinde birçok avantaja sahiptir. Araştırma uzmanı nedir sorusuna yanıt vermek için AR-GE departmanından bahsetmek gerekir. AR-GE, hizmet kapsamını genişleterek mevcut çalışmaların nitelik kazanması açısından yapılan çalışmalardır. Departman ismi, geliştirme ve araştırma ifadelerinin ilk iki harfinden meydana gelir. İnceleme yapmak için görevli geliştirme, gelişim faaliyetlerine odaklanmış olan personellerle uyumlu çalışmalar yapar.

Araştırma Uzmanı maaşları
Araştırma Uzmanı maaşları

Araştırma Uzmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Araştırma uzmanı kimdir sorusuna meslekle ilgili görevleri belirtip cevap vermek mümkündür. Hizmet kalitesinin artması için yapılabilecekler, özenle yapılan araştırmalar sonuçlarıyla tespit edilir. Firmalar farklı personellerini AR-GE çalışmalarında görevlendirebilir. Öncelikli hizmet dalı araştırma olup tüm odağını takip ve analiz için ayıran personellere araştırma uzmanı adı verilir. İnceleme yapmak için görevli çalışanlar, bazı planların ya da sürekli işlerin merkezinde yer alır. Hizmet kalitesini iyileştirmek kazancın artması ancak profesyonel araştırmalarla mümkün hale gelir. AR-GE çalışmalarının yarısını oluşturan araştırmalar titizlik ister. Uygulama evreleri arasında yer alan geliştirme, bulgularla orantılı düzeyde az ya da çok başarı gösterir. “Araştırma uzmanı hangi işleri yapar?” diyenler için verilecek yanıtlar şu şekildedir:

 • Bir firmanın geçmişteki çalışmalarıyla ilgili dair evrakları inceleyerek yorum yapar.
 • Rakip firmalar tarafından yapılan projeleri yakından takip eder; sahip oldukları iyi ve kötü durumları değerlendirir.
 • Müşterilerden gerekli bilgilerin alınması için veri toplama araçları geliştirir.
 • Araştırma kapsamındaki görüşme, anket ve yazışma çalışmalarını uygular ya da uygulatır.
 • Saha incelemelerinin ortaya çıkardığı sonuçları değerlendirir.
 • Araştırma sürecinde akademik yayınları yakından takip eder.
 • Görev yaptığı departmanla alakalı departmanları kıyaslar, net olarak fayda sunabilecek veriler üzerinde çalışır.
 • Resmi kurumlar tarafından açıklanan güncel istatistik verilerini inceler.
 • Ürün ve hizmetlerle alakalı yasal düzenlemelerin araştırmasını yapar.
 • Firmanın sektördeki pozisyonunu ele alır ve yorumlar.
 • Kararların iyi bir netice vermesi için gerekli koşulları tespit eder.
 • Hizmet, ekipman, ürün ve personel yeterliklerinin ölçümünü yapar.
 • Araştırma çalışmaları ile elde edilen sonuçları rapor eder.
  Emlakçı Aylık Ne Kadar Kazanıyor?  Emlakçı Maaşları 2024?

Araştırma Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Araştırma Uzmanı olarak görev yapan bir kişinin maaşı çalışmış olduğu görev süresi, firma, yaptığı işin kapsamı gibi çoğu kritere göre değişiklik gösterir. Bir Araştırma Uzmanı maaşları yaklaşık olarak 33.400 TL civarındadır. Araştırma uzmanı olmak için ne yapmak gerekir sorusuna cevap verebilmek için ilk olarak tecrübe detayına odaklanmak gerekir. Çalışmalar ya da elde edilen sonuçlarla ilgili incelemeler yapılabilme, sektörel olarak iyi ve kötü durumları değerlendirmekle mümkün hale gelir. Sektör deneyimi, işin başında  olunduğu sürece kazanılır. Başarı seviyesinin tespit edilmesi için yapılacak araştırmalarda sistemli olunması şarttır. Sürecin doğru bir şekilde yönetilmesi, teorik bilgileri aktif bir şekilde kullanmak mümkündür.

2024 yılı en yüksek maaşlı meslekler hangileri

Araştırma uzmanı adaylarının  daha donanımlı olmasını sağlayacak lisans programları şunlardır: Endüstri Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Bilişim Mühendisliği, Tekstil Mühendisliği, İktisat, İstatistik, Gazetecilik, Ekonometri ve İşletme Yönetimi gibi bölümlerdir. Araştırma uzmanı sorumlulukları bulunmuş oldukları sektördeki ihtiyaçlar doğrultusunda değişebilir. Dönemsel olarak işe başlayan personellerle sürekli çalışan personeller arasındaki ortak nokta, akademik olarak uzman olmalarıdır. Uzman, ulaşılmak istenen bütün detayları diğer bilgilerle kıyaslayıp daha sonra ayıklama yapar.

Araştırma Uzmanı maaşları
Araştırma Uzmanı maaşları

Araştırma Uzmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Araştırma uzmanı için verilen iş ilanları, tecrübeli adaylara hitap eder. Deneme yanılma yöntemi ile mesleki bilgiler edinen kişiler çoğu problemin üstesinden gelecektir. Farklı stratejilerin ortaya çıktığı sonuçları bilip duruma göre yönlendirmeler yapılması, uzmanların temel görevleri arasındadır. Araştırma çalışmalarının yoğun olduğu sektörler makine, tekstil ve gıda gibi sektörlerdir. Yiyecek ve içecek gramajı, renk detayları, aroma detayları saha da yapılan araştırmalar neticesinde belirlenir. Müşterilerin dönüşleri, gıda alanında yapılan AR-GE çalışmaları için öncülük eder. Çoğu kullanıcıya hitap eden kıyafetler; cinsiyet, yaş grubu, ürün gibi faktörler incelenerek tasarlanır. Makine sanayisi için kullanılan ürünler, hassas ayarlamalar yapılarak müşteri ihtiyaçları için daha ideal hâle getirilir. Firmalar, kaliteyi yükselten faktörlerin tespiti açısından araştırma uzmanı istihdam edilmesi için çalışır.

  10 Tane İnovasyon Örneği

Araştırma Uzmanı Aylık Maaşları 2024

Araştırma Uzmanı maaşları aylık 2024 37.500 TL ile 55.000 TL arasında değişiklik gösterir. Paylaşılan en düşük Araştırma Uzmanı maaşı 33.300 TL olarak bilinirken, en yüksek ise 95.000 TL civarındadır. Genel olarak iyi bir maaş potansiyeline sahip bu mesleğe özellikle genç yaşta grubundan yoğun bir talep söz konusudur. Araştırmacı, bilimsel olarak ya da teknik konularda çalışmalar yapıp bunları insanlara aktaran kişilerdir. Araştırmacılar, farklı farklı konularda araştırma yapıp, yeni bilgiler elde etmeyi  ya da mevcut bilgiler üzerinde çalışarak bu bilgileri daha da geliştirmeyi amaçlar. Araştırmacılar, genel olarak laboratuvar ortamında görev yaparlar ve çalışmalarından elde etmiş oldukları sonuçları raporlar şeklinde sunarlar. Zor ve uzmanlık isteyen bir iştir. Görevli tecrübesine ve başarısına göre aylık iyi bir maaş alabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir