Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Dünyası
 4. »
 5. Hemşire Ne Kadar Kazanıyor? Hemşire Aylık Maaşları 2024

Hemşire Ne Kadar Kazanıyor? Hemşire Aylık Maaşları 2024

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
46 0
Hemşire Aylık Maaşları

Hemşire Aylık Maaşları 2024 göreve başlamış ve yeni başlayan hemşire adayları açısından son derece merak edilir. 2024 memur zammının açıklamasının ardından hemşire maaşı da belli olmuştu. Hemşirelik ile ilgili bütün detaylar…

Hemşire mesleği, sağlık hizmetleri alanında görev yapan ve hastaların sağlık durumlarını yakından takip eden, ilaçlarını vererek bakım hizmetlerini sağlayan kişilerin mesleğidir. Hemşireler, hastaların davranışsal, fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla farklı görevleri yerine getirir ve bu görevler, hastaların temel ihtiyaçlarının karşılanması (örneğin, yeme, içme ve hijyen), ilaçların verilip, vücut sıvılarının toplanarak, test edilmesini, hastaların vücut sıcaklığını, nabzını ve tansiyonlarını ölçmek ve rapor tutmak gibi detayları içerir. Hemşireler, bunun dışında hastalara refakat eden kişilere de yardımcı olurlar ve hastaların sağlık durumları ile ilgili onlara bilgi verirler.

Hemşireler, genel olarak hastane, sağlık ocağı diğer sağlık tesislerinde görev yaparlar ve çalışmış oldukları yerlerde farklı sağlık şartlarına sahip olan hastalar için  gereken bakım hizmetlerini sunarlar. Hemşire mesleği, önemli meslekler arasında yer alır ve hemşireler, sağlık hizmetlerinde önemli bir role sahiptir. Bu meslek, titizlik ve özen gerektirir ve hemşireler, genel olarak hemşirelik okulu veya üniversitelerde eğitim almış kişilerdir.

Hemşire Aylık Maaşları
Hemşire Aylık Maaşları

Hemşire Görevleri Nedir?

Hemşirelerin görevi, hastaların bakım, tedavi ve iyileşme sürecini yönetmek ve sağlık konusunda profesyonel kişilerle beraber çalışıp hastaların sağlık durumlarının takip edilmesi ve değerlendirilmesi gibi farklı konuları kapsar. Hemşirelerin genel görevleri olarak hastaların bakımı, tedavi planı uygulama, hastaları izlemek, hasta kayıtlarını tutmak, iyi bir iletişim kurmak, hastalara eğitim vermek ve acil durumlarda müdahale etmek gibi konular yer alır. Bu görevler, hastaların sağlığına kavuşması için katkı sunmak açısından çok çeşitlidir ve sağlık sektöründe önemli bir role sahiptirler. Hemşirelerin genel görevleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Hemşireler, hastaların günlük bakımını üstlenirler. Bu, hasta yataklarının düzeltilmesi, hastaların yıkanması, beslenmesi, tuvalet konusunda destek olmak, hastaları tıraş etmek ve benzer görevleri içerebilir.
 • Hemşireler, doktorlarla beraber çalışıp hastaların tedavi planlarını uygularlar. Bu, ilaç verme yönetimi, tıbbi cihazlar, hastaların evrak işaretlerinin takibi ve benzer işleri içerir.
 • Hemşireler, hastaların tıbbi kayıtlarını güncellerler. Bu, hastaların sağlıkla ilgili geçmişleri, almış oldukları ilaçlar, yapılan tıbbi test ve tedavi planlarının tarihi gibi bilgilerle alakalıdır.
 • Hemşireler, hasta ve hasta yakınlarıyla iletişim kuran kişilerdir. Bu, hastaların durumları ile ilgili bilgi vermek, tedavi planları konusunda bilgilendirmek, soruların cevaplanması ve hastaların moralini yüksek tutmak gibi işleri içerir.
 • Hemşireler, hastaları sağlıklı yaşam ile ilgili bilgilendirmek için eğitim verirler. Bu, hastaların ilaçlarının doğru bir şekilde kullanımı, sağlıklı ve düzenli beslenme ve spor yapmanın önemi gibi konularla alakalıdır.
 • Hemşireler, acil durumlarda mümkün olduğunca hızlı müdahale ederler. Bu, kalp krizi, solunum güçlüğü ya da diğer tıbbi acil durumlarda hastaların stabilize edilmesi için gereken önlemleri almakla alakalıdır.
  Oyuncu Ne Kadar Kazanıyor? Oyuncu Maaşları 2024

Hemşire Maaşı Nedir?

Hemşire aylık maaşları, tecrübeleri ve göç yaptıkları sağlık kurumlarına göre değişiklik gösterir. Türkiye’de hemşire maaşları, mezuniyetten sonra ortalama olarak 35.500 TL ile 340.000 TL arasında değişiklik gösterir. Deneyimli hemşirelerin maaşları ise 45.000 TL’ye kadar yükselebilir.

Hemşire Aylık Maaşları
Hemşire Aylık Maaşları

Hemşire Nasıl Olunur?

Bir kişinin hemşire olması için ilk olarak bu alanda eğitim veren bir üniversite programından mezun olması gerekir. Aynı zamanda sağlık meslek lisesinden mezun olan öğrenciler de hemşire yardımcısı göreviyle çalışmaya başlayabilirler. Geçtiğimiz senelerde sağlık meslek lisesi mezunları kısa sürede hemşire olma hakkına sahip olabilirdi. Yine yeni çıkan bir yönetmelikle, hemşire sayısı çok fazla olduğu için sağlık meslek lisesi mezunlarına ilk olarak hemşire yardımcısı olma şartı getirildi. Yani direkt olarak hemşire olabilmek için artık lisans veya önlisans mezunu olma şartı bulunur.

Amerika’da McDonald’s Maaşları ve Başvuru Şartları

Hemşire Olma Şartları Nelerdir?

Eğer bir kişi hemşire olmayı düşünüyorsa, biyoloji ve diğer alanlara ilgili ve aynı zamanda bu konularda başarıya sahip olmalıdır. İnsanlara yardım etmekten hoşlanmayan bir kişinin hemşirelik kariyerinin çokta başarılı olacağı düşünülemez. Bundan dolayı hemşirelik yapmayı isteyen birinin insanlara yardım etmekten mutluluk duyması da gerekir. Bir hemşire, karşısındaki kişinin ruh halinden ve fizyolojisinden anlamalıdır. Aynı zamanda hemşireler, hızlı ve düzenli karar veren ve soğukkanlı kişiliğe sahip olmalıdır. Hemşirelerin çok çabuk gerginleşen kişiler olmaması gerekir. Hastalarla iyi bir iletişim kurulması çok önemlidir.

Hemşire Aylık Maaşları
Hemşire Aylık Maaşları

Yeni Atanan Hemşire Maaşları

Ocak 2024’te gelen zamla birlikte ¼ derecesinde yeni göreve başlayan bir hemşirenin maaşı yaklaşık olarak 40.179 TL civarındadır. Bu maaş, hemşirenin eğitim düzeyi, deneyimi, çalışmış olduğu kurum ve bölgeye göre değişiklik gösterir. Hemşire aylık maaşları nöbet ücretleri, gösterge puanları, çalışmış oldukları birim, nöbet şekli ve dini bayramlarda görev yapıp yapmadığı gibi faktörlere göre değişiklik gösterir.

  Küresel Pazarda Yer Edinme “E-Ticaret Başarı Hikayeleri”

2024 memur maaşında etkili olan enflasyon verilerilerinin açıklanması sonucunda 2024 hemşire maaşları da belli olmuş oldu. Geçtiğimiz dönem 29 bin 525 lira olmuştu hemşire maaşları yüzde 49.25 oranında zam aldı. 22 bin 938 lira olan en düşük memur aylığı Ocak zammıyla beraber 34 bin 372 liraya yükseldi.

Yeni Başlayan Hemşire Maaşları

2024 Hemşire maaşları, memur ve memur emeklilerine 2024 senesi için Ocak ayında 49,25 oranında zam aldı. ¼ derecesinde görev yapan bir üniversite mezunu bir hemşirenin ortalama maaşı Ocak ayında gelen zam ile beraber 26 bin 40 liradan 40 bin 179 liraya yükseliş gösterdi. Hemşire maaşları özellikle yeni mezun olacak kişiler tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Revaçta olan bir meslek olması ve maaşlarının da yüksek olması bu mesleği ön plana çıkarmıştır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir