Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Ceo Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Ceo Maaşları 2024

Ceo Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Ceo Maaşları 2024

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
50 0
CEO Maaşları

CEO, yönetim kurulundan almış olduğu hedefi gerçekleştirmek için strateji oluşturup uygulayan kişilerdir. Yani, şirketin şimdiki durumunu yönetirken; yarınını da planlarına dahil eden ve de yönetim kuruluna bunun açıklamasını yapan öncü kişidir. Kısacası CEO, yöneticilerin de başında yer alan en baştaki yönetici olarak adlandırılır. CEO açılımı, “Chief Executive Officer” şeklindedir. CEO, önemli ve büyük şirketlerde; yönetim kurulu ile icra kurulunun arasında bir bağ kurulmasına yardımcı olur.

CEO olmak uzun sürecek ve zorlu bir yolculuğu gerektirir. Kademe kademe yol alıp sabırlı bir şekilde ilerleyip, çok çalışıp ve sahip olduğunuz kişisel özellikleri bir araya getirip CEO olma imkanına sahip olabilirsiniz. CEO dünya genelinde iş piyasası için en çok ihtiyaç duyulan ve en önemli pozisyonlardan bir tanesidir. Günümüzde ülkemizde ve dünyada en büyük şirketler CEO’lar tarafından yönetilir. Bu kavram ilk olarak 1970’li senelerde Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da popüler bir hale gelmeye başlamıştır. Yönetim kurulu başkanının altında ve genel müdürün üstünde pozisyona sahip olan bir kavramdır.

CEO Nedir?

Bir CEO, en üst düzey yönetici anlamına gelir. CEO’lar, şirketin ilerlemesi ve günlük operasyonlar üzerinde etkili olan stratejik kararlar almaktan sorumlu kişidir. Genel olarak bir yönetim kurulu ya da hissedarlara rapor vermekle sorumludurlar. CEO’lar şirket için görüşlerini etkili bir biçimde iletmeli ve başarıya ulaşmak için başkalarına ilham verici olmalıdır. Aynı zamanda güçlü ticari ve finansal zekaya sahip olmaları beklenir. Yine, CEO’lar karışık yasal ve düzenleyici ortamlarda bulunmalıdır. Bu sebeple, CEO’lar genel olarak iş dünyasında en etkili kişiler arasında görülür.

  Market Açma Maliyeti
CEO Maaşları
CEO Maaşları

CEO, yöneticilerin yöneticisi şeklinde tanımlanır. Bir şirketin bütün karar mekanizmalarında birleştirici olan kişilere verilen isimdir. Çalışmış olduğu şirketi geliştiren, ayakta durmasına imkan tanıyan, kriz durumu olduğunda buna karşı hazırlıklı olmasına yardımcı olan, iş planlamalarını yapan, personel yönetimine bakan ve sorumlulukları olan kişiye CEO adı verilir. Bir şirketin en üst düzey yöneticisi olarak kabul edilir. Kritik kararların alınmasına yardımcı olan ve şirketin kaynaklarının yönetilmesinden sorumlu olan kişidir. Şirketin kurucusunun alt biriminde olan en yetkili CEO’ dur. Ceo maaşları oldukça yüksektir .

CEO’nun Görevleri Nelerdir?

Genel olarak bir CEO’nun temel görevi, şirketin kâr etmesini sağlamaktır. Fakat şirket yönetimi ile ilgili değişen anlayışlar sonucu; CEO’lardan beklentiler de zamanla değişmeye başlamıştır. Son zamanlarda CEO’lardan; kârlılık ile büyüme kadar, çalışanları ve de tedarikçilere liderlik edilmesi, insanlara ilham verme gibi görevleri üstlenmeleri istenir. Artık CEO’ların tarafsız, iletişim yetenekleri güçlü ve empati yeteneğine sahip olan kişiler olmaları istenir. Buna bağlı olarak Ceo maaşları 2024 merak edilen konulardan biridir.

Yurtdışında Sağlıkçı Olarak Nasıl Çalışılır?

CEO Ne Mezunu Olur?

Görev yaptığı alanda tecrübe edinmiş ve başarılı olan kişiler terfi alıp CEO olma hakkına sahip olabilirler. CEO olmak için belli bir bölümden mezun olmak gibi bir şart yoktur. Bununla beraber CEO, genel müdürden üst seviyede bir konuma sahiptir ve şirketin genel olarak bütün idari çalışmaları ile alakadar olur. Grup direktörlüğü koltuğuna 35-40 yaş civarında bir hak kazanılır. Genel müdürlerde ortalama yaş 40-50 arasında değişir. CEO ise genel olarak 50-60 yaşlarında olunabilir. CEO birçok kişinin özellikle genç yaş grubunun özendiği bir meslek haline gelmiştir. Bu konuda en etkili olan faktörlerden biri de yüksek maaştır.

  Al Sat Yapılacak İşler
CEO Maaşları
CEO Maaşları

Nasıl CEO Olunur?

Son 20 senede plaza katlarında artış olmasıyla bu yüksek katlarda görev yaptığı yönünde düşünceler olan CEO’luk mesleğinde kariyer yapmayı düşünen kişilerin sayısı her geçen gün artış gösterir. Peki, CEO olmak için yapılması gerekenler nelerdir? CEO olmak için hangi bölüm de okumak gerekir? Bunlar vb. Sorular bu mesleği tercih etmeyi düşünen kişiler tarafından son derece sık sorulur. CEO olmak için neler yapılması gerektiğini öğrenmek bu mesleği yapmanız için önünüzü daha kısa sürede açacaktır.

CEO olmak için en önemli şartlardan biri finansal yönetim alanında yeterli bilgiye sahip olmaktır. CEO olabilmek için şirketinizin başarısının artmasına yardımcı olacak en önemli faktör akıllıca karar vermektir. Akıllı kararlar almanıza yardımcı olan en önemli şey de güçlü bir finansal bilgi birikimi olmasıdır. CEO olabilmek için özellikle üniversite senelerinde finans ve ekonomi alanında bilgi sahibi olunması gerekir. Finans ve ekonomi öğrenebilmek için en ideal zaman dilimi kişinin üniversite yılları olacaktır. Muhasebe, ekonomi ya da finans alanında bir bölüm okumadığınızı düşünürsek bu bölümlerden dersler almaya çalışmak çok daha iyi olacaktır. Hatta bahsi geçen bu bölümlerden birinden ikinci diploma almakta birçok fırsatı berberinde getirecektir

CEO Maaşları
CEO Maaşları

CEO Maaşları 2024

Ceo maaşları 2024 senesi itibariyle aylık ortalama 126.200 TL civarındadır. CEO, 2024 senesinde en düşük 78.200 TL maaş alırken, en yüksek 195.400 TL maaş alır. Önceki senelere bakıldığı zaman CEO, Temmuz 2023 senesinde ortalama 99.400 TL maaş alıyordu. Büyük holdinglerin CEO’larının bir senelik maaş gelirleri ise ortalama 1-1.5 milyon TL civarındadır… Büyük holdinglerde 5 milyon TL’ye kadar çıktığı da görülmüştür. Mercer’in yapmış olduğu 2023 Ücret ve Yan Haklar Araştırması’na göre ise Türkiye’de CEO maaşları, yaklaşık olarak 99 bin 400 bin TL civarındadır.

  İş Yeri Dekorasyonu Fikirleri 

Yine bazı iş programı kullanıcılarının iş başvurusu yaparken paylaşmış oldukları maaş beklentilerine göre, CEO maaş beklentisi aylık yaklaşık olarak 114.400 TL seviyesindedir. Kullanıcıların en fazla paylaşmış maaşlar 102.900 TL ile 162.200 TL arasında değişiklik gösterir. Paylaşılan en az CEO maaşı 91.500 TL iken, en yüksek ise 210.000 TL civarındadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir