Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Dünyası
 4. »
 5. İmam Aylık Maaşları 2024

İmam Aylık Maaşları 2024

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
39 0
İmam Aylık Maaşları

İslam dinine mensup olan kişilerin ibadet yapabilmesi için öncülük yapan kişiye İmam adı verilir. İmam özetle İslam dininin görevlisi şeklinde de tanımlanır. Kelime anlamından dolayı önder devlet başkanı ya da lideri gibi anlamları da vardır. İslami bir terim olarak görülen İmam terimi günümüzde İslam dini görevlisi şeklinde tabir edilir.

İmam Ne İş Yapar?

İmamlık yapan bir kişi görevli olduğu camide her gün 5 vakit olmak üzere insanlara dini ibadetleri konusunda öncülük eder. Namaz kıldırır ve namazın başında ki kişidir. Aynı zamanda imam vefat eden kişilerin cemaat ile beraber toplu cenaze namazını da kıldırmak konusunda görevlidir. Ölmüş bir kişinin başında gerekli duaları eder ve onu ebedi hayatına uğurlar. İmam bir caminin bütün işleyişinin sorumluluğunu alır. Camide ki ortaya çıkan her türlü eksikliği takip eder ve bunu ilgili gerekli yerlerden bilgi alır. İmam aynı zamanda Cuma günleri toplu bir şekilde tilavet verip Müslümanların bilgilenmesine yardımcı olur. Kur’an-ı Kerim okuyarak başkalarının okuması içinde teşvikte bulunur. İmam aylık maaşları her yıl değişiklik gösterir.

İmam Aylık Maaşları
İmam Aylık Maaşları

İmam Nasıl Olunur?

İmam olabilmek için ülkemizde iki çeşit yol bulunur. İlk olarak imam hatip lisesi yani düz lise olarak da bilinen bu liseyi bitirmiş olmak gerekir. Günümüzde imamlık mesleğini sadece erkekler yapabilir. İmam hatip lisesini bitirdikten sonra devlet memuru olarak görev yapabilirler. Devlet memuru olabilmek için de KPSS sınavına girilmesi ve buradan imamlık için belirlenen taban puanın alınmış olması gerekir. Taban puanı aldıktan sonra tercih yapılır ve diyanet tarafından tayin işlemi gerçekleştirilir.

  Yazılım Mühendislik Maaşları 2024

Yurtdışında Sağlıkçı Olarak Nasıl Çalışılır?

Dört senelik bir ilahiyat fakültesi mezunu olan bir kişi de yine aynı şekilde imamlık mesleğini yapma hakkına sahiptir. Bunun için de yine KPSS sınavına girilmesi ve yeterli seviyede taban puanını alınmış olması gerekir. Yeterli taban puanı aldıktan sonra Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ataması gerçekleştirilir.

İmam Olma Şartları ve Maaşları

2024 yılında diyanet tarafından belirlenen şartlar doğrultusunda bir kişinin imam olma hakkına sahip olabilmesi için en az lise mezunu olması şartı aranır. Liseden farklı olarak da ön lisans ya da lisans mezunu olması önemlidir. Bitirilmiş olunan lisans bölümünün de yine ilahiyat olması şartı aranır. Aynı zamanda bu kişilerde KPSS ve DHBT gibi şartlarda zorunludur. İmam olmayı düşünen bir kişi mutlaka en az liseyi bitirmiş olmalıdır. İmamlık bir kamu hizmeti olduğu için özel sektörde çalışmak gibi bir olmak gibi bir durum söz konusu değildir. Günümüzde camilerin hepsi devlet kontrolü altında ve devlete bağlı olduğu için  imam olan bir kişi özel sektörde çalışma hakkına sahip değildir.

İmam olmak isteyen bir kişi yine KPSS sınavından belirlenmiş olan en az 50 puanı almak durumundadır. 50 puanı aldıktan sonra KPSS için mülakata girer ve mülakatta da başarılı olması durumunda imamlık mesleğini icra edebilir. İmam olmak için mutlaka erkek olunması gerekir. Kadınlar bu mesleği icra edemez. Aynı zamanda imamlık mesleğini icra etmek için belirlenmiş olan Kur’an ezberi olması da gerekir. Çünkü namaz esnasında okunacak olan sureler bulunmaktadır. İmam olacak kişilerde herhangi bir şekilde zihinsel ya da fiziksel özür bulunmaması gerekir. En başta İmam olacak kişilerde Müslüman olma şartı aranır.

İmam Aylık Maaşları
İmam Aylık Maaşları

İmam Görevleri Nelerdir?

İmamların görevleri şu şekilde sıralanmıştır:

 • Müminler için farz olan beş vakit namazı kıldırır.
 • Ramazan ayı gibi özel aylarda camide toplu namaz kıldırırlar.
 • Cenaze namazlarını kıldırırlar.
 • Ölen kişilerin arkasından dualar ederler.
 • Camide ki her türlü işlerden sorumludurlar.
 • Müslümanları, ibadet ile ilgili ve farklı konularda bilgilendirirler.
 • Kuran-ı Kerim’in okunması konusunda liderlik yaparlar.
 • Caminin temiz kalması ile ilgili de görevleri mevcuttur.
  Emlakçı Aylık Ne Kadar Kazanıyor?  Emlakçı Maaşları 2024?

2024 İmam Maaşı Kaç TL

Ocak 2024’te imam aylık maaşları yüzde 49,25 zam ile 41.222,85 TL’ yükseldi. Emekli imam maaşı ise 22.103,93 TL civarında kaldı. Memurlar maaşlarını bilindiği üzere her ayın 15’ inde alıyor. Memur, sözleşmeli ve memur emeklileri, yeni maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak’ta almıştı. Temmuz ayı zamlarında da imamların maaşı yükselecek. Şimdilik ne kadar zam yapılacağı bilinmiyor.

Müezzin Maaşı

Türkiye’de müezzin maaşı belirli bir standarda sahip değildir ve değişiklik gösterebilir. Bu durum, görevini yaptığı caminin, belediyenin ya da şehrin bütçesi, politikası ve diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Aynı zamanda, müezzinin deneyimi, almış olduğu eğitim, çalışma saatleri ve varsa ek görevi gibi faktörler de maaş seviyesinde etkili olabilir. Genel olarak, devlet camisinde çalışan müezzinlerin maaşları diğer camilere kıyasla daha yüksek ve düzenli olabilir. Aynı zamanda, net bir rakam vermek oldukça zordur çünkü maaşlar yerel şartlara ve kurumun politikası doğrultusunda değişir. Bir müezzin ortalama olarak  22.500 ile 37.000 TL arasında farklılık gösteren rakamlarda maaş alır ve bu rakam değişkenlik gösterir.

İmam Aylık Maaşları
İmam Aylık Maaşları

Kadrolu İmam Maaşı

İmamların, yapmış oldukları görevlere bağlı olarak maaşlarında artış olması söz konusudur. Maaşlarında almış oldukları zamlar; çalışma saati, iş deneyimi ve performansı gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Kadrolu imam aylık maaşları 2024 yılında 45.760 TL şeklinde belirlenmiştir. Bu maaş; devletin yapmış olduğu ek ödenekleri ile de giderek artabilir.

Evli İmam Maaşı

İmam aylık maaşları, evlilik yapmaları ile birlikte doğrudan artış gösterir. 2024 senesine ait zamlı imam maaşı 41.222 TL’dir. Evli imam maaşı ise 2024 senesinde 45.760 TL olarak değişmiştir. Maaşlarının iyi olması sebebiyle birçok kişinin yöneldiği bir meslektir. Aynı zamanda kadrolu da olunabildiği için birçok kişi tarafından ilgi duyulur.

  Tiktok Yayıncı Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Tiktok Yayıncı Maaşları 2024

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir