Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Fikirleri
  4. »
  5. Editörlük Yaparak Para Kazanma

Editörlük Yaparak Para Kazanma

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
70 0
Editörlük Yaparak Para Kazanma

Editörler, meslek alanı itibarıyla içerikleri son haline getiren kişilerdir. Editörlük mesleği ise kitap, dergi ve gazetelerde yayınlanacak olan içeriğin planlamasını yapar. Bu planlama dâhilinde gerekli olan revize işlemlerini gerçekleştirir. Öte yandan ilgili düzenlemeleri yaparak, yayınlanmaya hazır hale getirir. Son zamanlarda en çok araştırılan konulardan biri ise editörlük yaparak para kazanma yöntemlerinden biri olur.

Pandemi döneminden sonra oldukça yaygınlaşan uzaktan çalışma sistemi ile birlikte evde oturarak çalışmak isteyen kişilerin sayısında artış yaşanır. Evde oturarak iyi bir internet bağlantısı ve bilgisayar ile editörlük mesleğini yapmak mümkün olur. Ancak editörlük, bir meslek kolu olarak ciddi ve iyi bir bilgi birikimi ister. Editörlük mesleğini yaparak para kazanmak isteyen kişilerin ilk olarak araştırmayı sevmesi gerekir. Öte yandan bilgi üretmeyi seven birisi de olmak aranan bir başka kriterden birisidir.

Editörlük Yaparak Para Kazanma
Editörlük Yaparak Para Kazanma

Editörlük Nasıl Yapılır?

Editörlük mesleği konusunda ilk olarak hangi kategoride uzmanlaşmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Editörlüğün kategorilere ayrıldığı alanlar şöyledir; kitap editörlüğü, haber editörlüğü, video editörlüğü ve içerik editörlüğü şeklindedir. Kitap editörlüğü, yazar veya yazar adayının ortaya çıkardığı eserini okuyarak gerekli düzenlemeleri yapan kişidir. Kitabın bütünlüğünün korunması, kitap editörlüğü sayesinde mümkün olur. İçerik editörlüğü ise belli bir konu üstüne makale yazan yazarların, içeriklerinin yayınlanmaya hazır hale getirilmesini sağlar.

Haber editörlüğünde ise haber siteleri için haberlerin yazıldıktan sonra paylaşılmasını sağlar. Çekilen görüntüler dahilinde kompozisyon oluşturarak görüntüler ile bütünlüğe sahip olan videoları yaratmak ise video editörlüğü görev alanlarındandır. Belli başlı kurgu programlarının bilinmesi, bu editörlük kategorisinde olmazsa olmaz şartlardandır.

  Ayakkabı Tasarlayarak Para Kazanmak

Uzmanlaşmaya karar verdiğiniz editörlük kategorisini belirledikten sonra kendinizi geliştirmek için video içerikleri izleyebilir veya kitap okuyabilirsiniz. Özellikle güncel içeriklerin takip edilmesi bu meslek kolunda oldukça önem taşır. Editörlük yaparak para kazanma yollarını araştıran kişinin imla ve yazım kurallarını eksiksiz bilmesi gerekir. Oluşturulan içeriği okuduktan sonra gerekirse redaksiyon işlemleri de editör tarafından yapılır.

Editörlük Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Editörlük yaparak para kazanma meselesini araştıran kişiler, bu işten alacakları ücreti de merak eder. Ancak internet üzerinde bu soru için verilebilecek net bir cevap bulunmaz. Bunun sebebi ise her kitap yazarının, gazete sahibinin veya web sitesinin çalışma koşulları farklılık içerir. Üstelik yapacağınız iş yükümlülüğü de birbirinden farklı olabilir. Dolayısıyla net bir ücret belirtmek doğru olmayacaktır.

Editörlük Yaparak Para Kazanma
Editörlük Yaparak Para Kazanma

Editör Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olunmalı?

Editör olarak çalışmaya karar vermiş olan kişilerden beklenen bazı özellikler bulunur. Bu özelliklere sahip olan yazarların başarılı olma olasılıkları da artış gösterir. Editörlük yaparak para kazanma işlemlerini araştıran kişilerde aranan ilk özellik; on parmak klavye kullanabilme yetisidir. Bu meslekte belli bir hıza ulaşmak önem taşıdığı için mesleği yapacak olan kişinin de klavyesi hızlı olması gerekir. Aranan bir diğer özellik ise dil kullanımının iyi olması gerektiğidir. Dil kullanımından kasıt, imla ve yazım kurallarının kapsamlı şekilde bilinmesidir.

Türkçe dil kurallarına uygun şekilde içerik ortaya çıkartmak bu alanda oldukça önem taşır. Herhangi bir eksikliği olduğunu düşünen kişilerin ise Türk dil kurumunun imla kılavuzu veya yazım kurallarının bulunduğu yazıya ulaşması gerekir. Editörlük yaparak para kazanma işine başlamak isteyenlerin, anahtar kelime kullanımını iyi şekilde bilmesi gerekir. Yazı içerisine yaygın ve eşit olarak yerleştirilmiş anahtar kelimeler, içeriğin aramalarda öne çıkmasını sağlar. Belirtilen süre içerisinde içerik hazırlamasının tamamlanması ve son zamanlarda yaygınlaşan editörlük trendlerinin bilinmesi, editörlerde aranan diğer özelliklerdendir. Araştırma yapmayı ve okumayı daima bilmesi ve sevmesi de oldukça gerekli olan özellikler arasında sayılır.

  Bütçenize Katkı Sağlayacak 10 İnovatif İş Rehberi 

Editörün Görev Alanları

Editörlerin yalnızca tek bir görev alanı bulunmaz. Örneğin; içerik editörleri web siteleri üzerinde yayınlanacak olan haberleri üretirken, habere uygun görsellerin seçimini de tamamlar. Ayrıca makaleleri baştan sona dikkatlice okuyarak, gerekli olan revizyonların da tamamlanmasını sağlar. İnternet sitesinin daima güncel olmasını sağladığı gibi düzenli olarak içerik üreticisi olarak aktif rol alır.

image 122
Editörlük Yaparak Para Kazanma 5

İçerik editörü olarak görev yapan kişilerin, SEO uyumlu içerik üretmesi gerekir. Ortaya çıkaracağı içerik için ise özgün olan kelimeleri kullanmalıdır. Haber editörü olarak çalışan kişilerin ise pek çok farklı bilgisayar programlarını bilmesi gerekir. Ayrıca özellikle aranan özelliklerden birisi de gündemi takip ederek, haber diline hâkim olması gerektiğidir.

Ev Hanımlarına Ek Kazanç Fikirleri Neler?

İyi Bir Editör Olmak İçin Taktikler

Ortaya çıkan içeriklerin kaliteli bir şekilde yayınlanması, editörler sayesinde mümkün olur. Editörlük yaparak para kazanma işlemlerini araştıran kişiler için belli başlı taktikler bulunur. Bu taktiklerin başında kişilerin ilk olarak varsa dil bilgisi ve yazım kurallarında eksikliklerini gidermesidir. İyi bir dil bilgisine ve yazım kurallarına hâkim olmak, içeriğin kalitesini doğrudan arttırır. Bu mesleği yapmaya karar vermiş olan kişilerin ikili ilişkileri ve iletişimleri kuvvetli olması gerekir.

Firmalar ve müşterilerle iletişim kurulacağı zaman daima profesyonel bir yaklaşım sergilenmelidir. Yabancı dil konusunda belli başlı dillere hâkim olmak, sizi öne çıkaran özelliklerden birisi olur. Kitap editörü olarak çalışan kişiler için, yabancı dil bilmek oldukça avantaj olur. Güncel içeriklerin takip edilmesi ve mesleki gelişmelerin yakından gözlemlenmesi bu iş alanında sizlere öne çıkarır. Özellikle kitap editörü olarak çalışan kişilerin, günlük hayatında kitap okumayı alışkanlık haline getirmesi gerekir. Ayrıca haber editörü olarak çalışan editörlerin ise güncel gelişmeleri ve haber dilini iyi şekilde bilmesi gerekir. Editörlük mesleğinde en önemli özelliklerden birisi redaksiyon işlemlerinin yapılması olduğundan, Türkçe kurallarına hâkim olmayı gerektirir. Editörlük yaparak para kazanma kararını vermiş kişilerin, bu taktikleri birebir uygulaması gerekir.

  Sözel Meslekler ve Maaşları

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir