Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. İki Yıllık Fizyoterapi Maaşları

İki Yıllık Fizyoterapi Maaşları

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
81 0

Sağlık sektöründe önde gelen mesleklerden fizyoterapi teknikerliği hakkında sıklıkla araştırma yapılır. İki yıllık fizyoterapi maaşları hakkında da net bir bilgi bulmak istenir. Maaş sistemleri her yıl farklı koşullar altında güncellenir. Bu kapsamda fizyoterapi teknikerinin alacağı maaşı etkileyen bazı faktörler bulunur. Maaş konusunun etkileyen faktörler sektör, deneyim ve unvana göre değişiklik gösterir.

Deneyimsiz olan fizyoterapi teknikerinin aldığı maaş ile 2 yıllık fizyoterapi teknikerinin almış olduğu maaş aynı olmaz. Uzmanlık seviyesine göre maaş aralığında da kademeli olarak bir artış gösterir. Her bir kademe arası 5000 ile 12.000 TL arasında değişiklik gösterir. Devlet hastanesinde çalışan fizyoterapi teknikerinin aldığı maaş ile de özelde çalışan fizyoterapi teknikerinden almış olduğu maaş oranı da yine farklılık gösterir. Konuyla ilgili net bir bilgi vermek doğru olmayacağından, ortalama maaş bilgisi verilebilir.

İki Yıllık Fizyoterapi Maaşları
İki Yıllık Fizyoterapi Maaşları

Fizyoterapi Okuyan Biri Ne İş Yapar?

Fizyoterapi teknikerleri, ağrı, çeşitli yaralanmalar, hareket kısıtlamaları ya da hastalıklar sebebiyle fiziksel fonksiyonlarında kısıtlama yaşayan hastaların tedavisinde uzmanlaşmış kimselerdir. Bu sağlık profesyonelleri bu konularda mustarip olan hastaların hareketliliğini artırmak konusunda çeşitli önerilerde ve hareketlerde bulunurlar. Öte yandan fiziksel aktivitelerini hastalara kazandırabilmek adına yardımcı olmada ve ağrılarını hafifletmede farklı fiziksel tedavi yöntemlerini kullanırlar.

Fizyoterapi teknikerleri, bu aşamada fizik tedavi cihazları, masaj, sıcak ve soğuk uygulamaları, ultrason, egzersiz programları, farklı terapiler ve elektro terapi gibi yöntemleri kullanırlar. Özellikleri rehabilitasyon programlarını da planlama özelliği gösterirler. Hastaların tedavi süreçlerinin takiplerini yaptıkları için ilerlemelerini de kayıt altına alırlar.

Fizyoterapi Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır?

İki yıllık fizyoterapi maaşları hakkında çeşitli araştırmalar beraberinde yapılır. Fizyoterapi teknikerlerin aldıkları maaşlar farklı koşullara göre değişiklik gösterir. Bu koşulları sıralamak gerekirse; çalışmış oldukları sektör, uzmanlık alanları, iş deneyim ve tecrübeleri ve yerel ekonomik koşulları gibi sayılabilir. Türkiye’de var olan fizyoterapi sektöründeki fizyoterapi teknikerlerinin almış olduğu aylık ortalama maaş; 42.500 ila 50.000 TL arası değişiklik gösterir. Bu ücret devlet hastanelerinde çalışan fizyoterapi teknikerlerinin ortalama aldığı maaş olarak sıralanabilir.

  Rahat Koltuğunuzdan Para Kazanın “Evden Yürütebileceğiniz İşler“

Sağlık sektöründe çalışma alanları son derece geniş olduğundan, özel klinik veya özel hastanelerde çalışan fizyoterapi teknikerinin almış olduğu maaş ise 25.000 TL ile 65.000 TL arasında değişiklik gösterir. Özel sektörde görev yapan fizyoterapi teknikerinin almış olduğu maaş arasında farklı fiyat aralıkları mevcuttur.

İki Yıllık Fizyoterapi Maaşları
İki Yıllık Fizyoterapi Maaşları

Meslek Grupları İçinde Fizyoterapinin Önü Açık Mı?

Fizyoterapi teknikerleri, fizyoterapistlerle kıyaslandığında daha düşük miktarda maaş alırlar. Sağlık sektöründen mezun olmak, her gencin hayalleri arasında yerini alır. Ancak bazı bölümlerin önü açık olarak sayılabilirken bazı bölümlerin önü ise daha kapalı olarak nitelendirilebilir. Fizyoterapi teknikerliği önü açık olan bölümler arasında yerini alır. özellikle Almanya, fizyoterapi teknikerliği konusunda yaşam standartlarının üst seviyede olduğu yerlerdendir.

Yurt dışında çalışan fizyoterapistler güncel veriler baz alındığında yüksek tutarlarda maaş alırlar. 2024 güncel verileri göz önünde bulundurulduğunda 3.415 Euro ila 5.915 Euro arasında maaş aldıkları bilinir. Güncel kur farkına göre hesaplama yapılacak olursa 119.576 TL ile 206.941 TL arasında değişiklik gösterdiğini söylemek mümkün olur. Almanya’da çalışan fizik tedavi uzmanları ayriyeten yıllık bazda 1000 Euro promosyon da alır.

İki Yıllık Fizyoterapi Maaşları
İki Yıllık Fizyoterapi Maaşları

Fizyoterapist Ne İş Yapar?

İki yıllık fizyoterapi maaşları konusu ile ilgili birçok farklı ücret standartları yer alır. Meslek balı itibarıyla hastaların fonksiyonel bozukluklar yaşadıkları durumlarda tedavi edebilecek hali getirilmesini kapsar nokta dolayısıyla fizyoterapist mesleği tedavi edebilecek kıvama getirene kadar hazırlık işlemlerini tamamlar. 2 yıl ve 4 yıl olmak üzere fizyoterapi bölümünü okumak mümkün olur. 2 yıllık bölümler arasında bazı farklılıklar bulunur. Fizik tedavi teknikeri maaşları ise buna göre şekil değiştirir. Fizyoterapistler, rehabilitasyon programlarını planlayabildikleri gibi hastaların tedavi süreçlerinin de takibini ayrıntılı şekilde yapar. Böylelikle hastaların tedavi sürecinin takibini yaptıktan sonra kaydedilen ilerlemenin de takibi yapılmış olur.

  Robotik ve Otomasyon “İşinizi Nasıl Dönüştürebilirsiniz?”  

Hastalarda var olan ağrıyı hafifletmek adına farklı fiziksel tedavi yöntemleri kullanılır. Hastaların hareket kısıtlaması, ağrı, yaralanma, ve bazı hastalıklar sebebiyle fiziksel işlevler konusunda zorluk yaşamaları durumunda tedavi çeşitlerini uygular. dolayısıyla fizyoterapistler bir dizi terapi tekniklerini kullandıkları için oldukça önemli bir mesleğe sahiptir. Ayrıca kendi işleri açarak serbest biçimde çalışma durumları da mümkündür.

Web Sitesi Kurarak Para Kazanmak 2024

Fizyoterapist maaşları, çalışmış oldukları sektörlere ve uzmanlık alanlarını göre değişiklik gösterir. Türkiye standartlarında düşünüldüğünde fizyoterapist veya fizyoterapi teknikerlerinin almış olduğu maaş oldukça iyi olarak nitelendirilebilir. Fizyoterapistlik mesleği sağlık sektöründe düşünüldüğünde kariyer yapmak için ideal bir meslek seçeneği olabilir.

İki Yıllık Fizyoterapi Maaşları
İki Yıllık Fizyoterapi Maaşları

Fizyoterapistlerin Görev Alanı

Fizyoterapistler, hastaların kas ve kemik sistemlerinin çalışmasını yakından anlayarak tedavisini yapar. Ayrıca hastaların hareket kısıtlamalarında tedavi etme konusunda çeşitli teknikleri kullanır. Bu tedavi teknikleri içerisinde egzersiz, manipülasyon ve bazı terapi teknikleri yer alır. Terapi teknikleri ise egzersiz programları, masaj, sıcak ve soğuk kompres, fizik tedavi cihazları, elektro terapi, ultrason ve diğer terapileri kapsar. Öte yandan fizyoterapi teknikerleri hastaların hareketliliğini arttırma konusunda çeşitli fiziksel aktiviteleri yapmaları konusunda teşvik eder.

Ağrının hafifletilmesi yönünde bu hareketlerin ayrıntılı ve düzenli şekillerde yapılması önem arz eder. Fizyoterapistler, farklı sektörlerde bir arada çalışma durumları mümkündür. İş bulma alanları bakımından özel rehabilitasyon merkezlerinde, kliniklerde, spor takımlarında, evde sağlık hizmetleri sunan şirketlerde ya da hastanelerde çalışabilmektedir.

Fizyoterapistlerin almış olduğu maaşlar, eğitimi düzeyleri, çalışmış oldukları bölge, işletme tipi ve deneyimlerine göre farklılık gösterir. Özellikle fizyoterapistler çalışmış oldukları yerlere göre farklı avantajlardan da yararlanabilir. Bu avantajlar sağlık sigortası, yol masrafları, diğer avantajlar, yıllık izin ve tecrübe seviyesi olarak ve tecrübe seviyesi olarak farklı şekillerde sıralanabilir.

  En Çok İşleyen Dükkanlar Ne Üzerine

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir