Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Dünyası
 4. »
 5. Emlakçı Aylık Ne Kadar Kazanıyor?  Emlakçı Maaşları 2024?

Emlakçı Aylık Ne Kadar Kazanıyor?  Emlakçı Maaşları 2024?

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
28 0
Emlakçı maaşları

Son dönemlerin en popüler mesleklerden biri olan emlakçılık veya gayrimenkul danışmanlığı müşteri odaklı ilerleyen bir danışmanlık hizmetidir. Amaç: müşterinin alım, satım veya kiralama işlemlerinde profesyonel destek sunması olmaktadır. Bu süreç boyunca da profesyonel bir şekilde ilgilenmektedir.

Müşteri ilişkilerini en iyi şekilde yürütmek için para ve konut piyasalarını yakından takip etmektedir. Müşterinin lehine olacak gayrimenkullerin alım satımları için süreci başlatmakta ve yakından takibini gerçekleştirmektedir. Güvene dayalı bir hizmet vermektedir. Güven kırıcı veya güveni sekteye uğratacak bir uygulama olması durumunda ise meslek etiğine aykırı hareket etmiş olmaktadır.

image 59
Emlakçı Aylık Ne Kadar Kazanıyor?  Emlakçı Maaşları 2024? 5

Emlak Danışmanının Görevleri Nelerdir?

Emlak danışmanlarının temel görevi; gerekli olan prosedürleri uygulamak ve işlemlerini yerine getirmek olmaktadır. Müşteri ile uyumlu bir şekilde çalıştığı süreç boyunca Emlakçı maaşları 2024 oranında yükselmeler meydana gelmektedir. Alanında uzman bir emlak danışmanının görevlerini sıralamamız gerekirse;

 • Her bütçeye uygun portföy oluşturmaktadır.
 • Alıcı ve satıcı arasındaki iletişimi koordine etmektedir. Süreç boyunca da her iki tarafı bilgilendirmektedir.
 • Yasal mevzuatlar çerçevesinde alım-satım ve kiralama hizmetlerine ait kontratları gerçekleştirmektedir.
 • Satışın yapılacağı gayrimenkul için gerekli olan süreci başlatmaktadır. Pazarlama aşamasından satış faaliyetine kadar olan bütün süreci koordine etmektedir.
 • Satış ve alım sürecinde müşterilerine gerekli olan bütün bilgilendirmeleri sunmakta ve müşterinin isteklerine, beklentilerine göre portföyünü sunmaktadır.
 • Gayrimenkul alım satım işlemleri boyunca müşteri için en avantajlı olacak hizmetin çalışmalarını hazırlamaktadır.
 • Sürekli olarak değişen ve gelişen gayrimenkul sektörünü takip etmekte ve bu konuda müşterilerini bilgilendirmektedir.

Emlakçı Olmak İçin Gerekli Olan Özellikler Nelerdir?

Çevrenizde görmüş olduğunuz birçok emlakçı güzel ve kaliteli bir yaşam standardı yürütmektedir. Bunun en temel nedeni ise Emlakçı maaşları 2024 oranının her geçen gün artması olmaktadır. Emlak danışmanı olmak için ise belli başlı özelliklerin kişilerde bulunması gerekmektedir. Bunları sıralamamız gerekirse;

 • Etkili bir iletişim gücüne sahip olunmalıdır.
 • Disiplinli çalışma gerçekleştirilmelidir.
 • Çözüm odaklı bir bakış açısına sahip olunmalıdır.
 • Analitik düşünme kabiliyeti bulunmalıdır.
 • Doğru analiz yeteneği geliştirilmelidir.
 • Sorumluluk bilinci yüksek olmalıdır.
 • Aktif bir yaşam tarzı sürmeye ve stres yönetimi yapmaya alışkın olunmalıdır.
 • Her gün öğrenen ve öğrenmeye açık bir yapısı bulunmalıdır. Öğrenileni ise uygulamaya yönelik hedefleri bulunmalıdır.
  Reklamcı Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Reklamcı Maaşları 2024
image 60
Emlakçı Aylık Ne Kadar Kazanıyor?  Emlakçı Maaşları 2024? 6

Emlak Danışmanı/ Emlakçı Nasıl Olunur?

Günümüzde emlakçılık veya emlak danışmanı olmak için lisans programları olduğu gibi özel sektörde usta-çırak ilişkisi üzerinden de mesleği öğrenmek mümkündür. Üniversitelerde son yıllarda eğitimli emlak danışmanları yetiştirilmektedir. Bu anlamda da Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi bölümleri bulunmaktadır. Bu bölümden mezun olan kişiler ise emlakçı, emlak danışmanı veya gayrimenkul danışmanı olarak isimlendirilmektedir.

Oto Ekspertiz Açma Şartları ve Maliyetleri için tıklayın!

Emlak danışmanları mezuniyet sonrasında kendi ofislerini açarak gelir elde etmeye başlamaları mümkündür. Ancak bunun için çevrelerini genişletmeleri, iyi bir portföy oluşturmaları ve alanında profesyonel olduğunu müşterilere hissettirmeleri gerekmektedir.

Üniversite mezunu olmayan kişilerde bu sektörde hizmet verebilmektedir. Kurslara katılım sağlanması ile bu sektöre dair bütün bilgilerin öğrenilmesi mümkündür. Böylelikle de öğrenilen bilgiler sahada pekiştirilerek emlak danışmanı olarak hizmet vermeye başlamak mümkündür. Sektörde tecrübenin artması ile birlikte de Emlakçı maaşları 2024 pek çok faktöre bağlı olarak yükselmektedir.

Emlakçı Olmanın Avantajları Nedir?

Emlakçılık günümüzdeki en popüler mesleklerden olmaktadır. Bunun en temel nedeni ise işe doğru bir adaptasyon yapılması durumunda yüksek gelir elde etme potansiyelinin bulunmasıdır. Bu anlamda da emlakçı veya gayrimenkul danışmanı olmanın avantajları nelerdir sorusu akla gelmektedir.  Avantajlarını sıralamamız gerekirse;

image 61
Emlakçı Aylık Ne Kadar Kazanıyor?  Emlakçı Maaşları 2024? 7
 • Özel sektörde iş imkanı bulunmaktadır. Bu da birçok yerde kendi vizyonunuza ve misyonunuza uygun bir iş yeri ile çalışma imkanı vermektedir.
 • Kendisini  geliştiren ve yeniliklere açık olan kişiler için yükselme potansiyeli barındırmaktadır.
 • Mesleği yapmak için herhangi bir sınav şartı aranmamaktadır.
 • Kazanç potansiyelini yüksek tutmak sizin elinizde olmaktadır.
 • Esnek çalışma saatleri bulunmaktadır. Günün büyük bir bölümünde masa başında müşteriler ile iletişime geçerek devam etmektedir.

Uluslararası Emlak Danışmanı Olmak

Emlakçılık sektöründe faaliyet gösteren veya faaliyet göstermeyi düşünen birçok kişi uluslar arası emlakçı olmayı da düşünmektedir. Bunun için ise kişinin uluslar arası alanda geçerli olan sertifikaları almış olması, İngilizce bilmesi e emlakçılık ile ilgili gerekli tecrübeye sahip olması gerekmektedir. Böylelikle de iş ağını genişletmekte, kariyerini sağlam bir konuma getirebilmekte ve yurt dışında da bu hizmeti vererek Emlakçı maaşları 2024 daha fazla artmasına neden olabilmektedir.

  Robotik ve Otomasyon “İşinizi Nasıl Dönüştürebilirsiniz?”  

Emlakçı Maaşları 2024

Emlakçı maaşları 2024 özellikle de son yıllarda en çok merak edilen konulardan biri olmaktadır. Günümüzde emlakçıların maaş aralığını birçok faktör etkilemektedir. Genel olarak 17.000 TL ile 25.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

 Emlak danışmanın bu rakamlar üzerinde de kazanması mümkündür. Bu anlamda da çalışılan iş yeri, ay boyunca yapılan satışlar veya kiralamalar gibi birçok etken Emlakçı maaşları 2024 artmasına neden olabilmektedir.

Günümüzde birçok emlak ofisi emlak danışmanlarına iki seçenek sunmaktadır. Ya tamamen prim sistemi ile çalışma ya da asgari ücret+prim olmaktadır. Her ikisinde de çalışma performansına göre maaşlar artış göstermektedir.

Devlet alım ve satım işlemlerinde emlakçılara %2 alıcıdan %2 satıcıdan komisyon almalarına hak tanımıştır. Bu anlamda da örneğin 1 milyon TL bir ticaretin yapılması durumunda emlakçının alması gereken prim miktarı hem alıcıdan hem de satıcıdan toplam 40.000 TL olmaktadır. Bu miktardan da %20 oranında KDV düşülmektedir. Geri kalan ücret ise 32.000 TL olmaktadır. Çalışan yere veya prim durumuna göre de 32.000 TL üzerinden ücretlendirmeler yapılmaktadır. Yapılacak olan satışların fiyatlarının, miktarlarının artması ile de Emlakçı maaşları 2024 primler ile birlikte yükselmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir