Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Terzi Aylık Ne Kadar Kazanıyor?  Terzi Maaşları 2024

Terzi Aylık Ne Kadar Kazanıyor?  Terzi Maaşları 2024

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
34 0
Terzi Maaşları

Terzi; tekstil ürünlerinin tasarlanması, kesilmesi, dikilmesi ve tadilat işlemlerinin yapılmasını sağlayan zanaatkarlar olmaktadır. Yüzyıllardan beri var olan bir meslek grubudur. Giyim ihtiyacının ve giyim sektörünün her geçen gün gelişmesi ile de daha ön plana çıkmaya başlamıştır.

Terzilik mesleği hem el becerisini hem de estetik anlayışını bir arada toplayan bir meslek grubudur. Bu anlamda da kumaşları doğru kullanmak, mükemmel dikiş tekniklerini uygulamak ve müşterinin isteğine yönelik tasarımlar oluşturmak onların başlıca sorumluluklarından biridir.

Terziler dikimler haricinde müşteriler ile birebir ilgilenmektedir. Müşteriler ile iletişime geçmek, müşterileri kabul etmek, ölçü almak ve ona uygun tasarım yapmak onların görevleri arasında yer almaktadır. Ne kadar müşteriye hitap ederse de Terzi maaşları 2024 fiyatı belirlenmektedir.

image 62
Terzi Aylık Ne Kadar Kazanıyor?  Terzi Maaşları 2024 5

Terzilerin Görev ve Sorumlulukları Nedir?

Terziler alanında uzman zanaatkarlar olmaktadır. Bu anlamda da görev ve sorumlulukları oldukça geniştir. Kişiye özel hizmet vermelerinden kaynaklı birçok müşteri ile karşılaşmaları mümkündür. Bu tarz durumlarda da her müşteriye aynı ilgi gösterilmesi gerekmektedir.

Terziler özel giysilerin tasarımlarını ve dikimlerini yapan kişiler olmaktadır. Bu elbiselerin tasarımlarını yaparken de müşterinin vücut ölçüleri, kullanılacak olan kumaşlar, dikiş teknikleri, desen oluşturma ve modeller konusunda profesyonel destek sağlamalıdır. Yapmış olduğu bütün işlemlerde ise müşteri ile sürekli iletişim halinde olmaktadır. Müşterinin istek ve beklentilerini anlayarak ona göre tasarım yapmaları gerekmektedir.

Oto Ekspertiz Açma Şartları ve Maliyetleri

Günümüzde hazır giyim ürün kullanımı oldukça yaygındır. Ürünlerin hepsi standart yapılarda olduğu için kişinin bedenine bazı durumlarda olmamaktadır. Terziler ise hazır giyimleri müşterilerinin vücut ölçülerine göre yeniden yapmaktadır. Bu işlemler genellikle terzilerin günlük görev ve sorumluluklarından oluşmaktadır. Terzi maaşları 2024 büyük bir kısmı da tamirat işlemlerinden elde edilmektedir.

  Ressam Ne Kadar Maaş Alıyor? Ressam Maaşları 2024

Terzi Olmak İçin Olması Gereken Yetenekler Nelerdir?

Terzi olmak için olması gereken yetenekler hem mesleğin teknik yönü için hem de müşteri ilişkilerinin başarılı bir şekilde sürdürülebilmesi için gerekli olmaktadır. Terzilik mesleğini yapan veya olmak isteyen kişilerde olması gereken özellikler ise şunlardır;

image 63
Terzi Aylık Ne Kadar Kazanıyor?  Terzi Maaşları 2024 6
  • Yapılan iş tamamen el becerisi olmaktadır. Bundan dolayı da el becerisinin olması ve duyarlılık ön planda olması gerekmektedir. Kumaşın kesilmesi, dikiş yapılması ya da kalıp oluşturma işlemleri terziliğin temeli olmaktadır. Bunların sorunsuz bir şekilde yapılması için ise kişinin el becerisinin olması ve hassas ölçümler yapabiliyor olması oldukça önemlidir.
  • Terzilerin moda trendlerini yakından takip etmesi ve buna uygun yaratıcı düşünme ağırlıklı bir yapılarının olması gerekmektedir. Moda dünyasındaki gelişimlere ayak uydurmalı ve müşterilerine güncel tasarımlar sunmalıdır. Ancak bu şekilde başarılı bir terzi olunmaktadır.
  • Terzi mesleği müşteri odaklı bir hizmet sunmaktadır. Bu anlamda da müşteriler ile doğru iletişim, müşterilerin isteklerini anlama ve güçlü iletişim kurmak oldukça önemlidir. Müşteri iletişimlerinde esnek ve özen gösteren bir yapısının olması gerekmektedir. Böylelikle de Terzi maaşları 2024 potansiyelinin artması için müşteriler ile iletişimine önem göstermelidir.
  • Terzilik mesleğinde iletişim kadar problem çözme yeteneği de oldukça önemlidir. Bu anlamda da müşterilerin tasarımı beğenmemesi ve aksi davranması durumunda serin kanlılık ile karşılanması gerekmektedir. Pratik zeka ve esneklik sayesinde de sorunu hızlı bir şekilde çözmesi gerekmektedir.
  • Bir terzi başarıya ulaşması için girişimcilik ve ticari zekaya da sahip olması gerekmektedir. İşletme yönetimi konusunda temel bilgilere sahip olmalıdır. Finans yönetimi, pazarlama ve mali alanlarda bilgi sahibi olmalıdır. Başarılı bir terzi olmak için ise bu hususlar oldukça önemlidir.

Terzilerin Çalışma Koşulları Nasıldır?

Terziler günümüzde birçok alanda faaliyet göstermektedir. Çalışma koşulları ise işverenlerine göre değişkenlikler göstermektedir. Terziler; düzenli, temiz ve estetik bir görünümün olduğu yerlerde çalışmaktadır. Özellikle de dışarıdan gelen müşterinin ilk görüşteki yorumu için düzen oldukça önemlidir.

  Garson Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Garson Maaşları 2024

Günümüzde birçok terzinin kendi dükkanı bulunmaktadır. Bu anlamda da esnek bir çalışma saatine ve Terzi maaşları 2024 için daha yüksek ücretler alması mümkündür. Çalışma saatlerini kendileri belirlemektedir. Bir işveren ile çalışılması durumunda ise sabah 8 veya 9 gibi çalışma yerlerine giderek akşam 6 ila 7 arasında paydos etmektedir. Bu saatlerde değişkenlikler de oluşabilmektedir. Bu da günün yoğunluğuna veya siparişin yetiştirilme durumuna göre değişmektedir. Terzi maaşları 2024 ise işveren ile anlaşılan fiyatlar üzerinden olmaktadır.

image 64
Terzi Aylık Ne Kadar Kazanıyor?  Terzi Maaşları 2024 7

Terzi Nasıl Olunur?

Bir kişinin terzi olması için birçok yol bulunmaktadır. Bu yollardan ilki belediyelerin açmış olduğu ücretsiz kurslar olmaktadır. Kurslarda alanında uzman bir terzi işliğinde hem teorik olarak hem de pratik olarak mesleğe dair bütün bilgiler verilmektedir. Teorik derslerinde kumaş bilgisi, kumaş özellikleri ve kullanım alanları anlatılmaktadır. Uygulamalı derslerde ise makas kullanma, dikiş makinelerinin özellikleri ve dikiş makinelerinin kullanımı öğrenilmektedir. Bu kurslar sayesinde çıraklık, kalfalık ya da ustalık belgesi alarak mesleğe başlamak mümkündür. Alınacak olan belgeye göre de Terzi maaşları 2024 değişkenlik göstermektedir.

Kursların yanı sıra Yükseköğretim kurumlarında okuyarak da bu alanda profesyonelleşmek mümkündür. Bunun için 2 yıllık ön lisans programı olan “Giyim Üretim ve Teknolojileri “ bölümlerinden mezun olunması gerekmektedir. Bu mezuniyet belgesi ile kendi dükkanınızı açabilir veya bir işverenin yanında çalışmak mümkün olabilmektedir. Eğitim seviyesinin artması ve işçiliğin kaliteli olması ile de Terzi maaşları 2024 oranının bir çırağa göre yüksek olması kaçınılmaz olmaktadır.

Terzi Maaşları 2024

Terzi maaşları 2024 fiyatı belirleyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu anlamda da terzi olarak çalışan kişinin deneyimi, çalışmış olduğu firmanın yoğunluğu, eğitim durumu ve yapılan işin kapsamına göre değişmektedir. 2024 yılı itibari ile en düşük terzi maaşı 20.000 olmaktadır. En yüksek Terzi maaşları 2024 ise 38.000 TL ile 40.000 TL arasında değişmektedir.

  Online Girişim İçin İş Fikirleri

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir