Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Dünyası
 4. »
 5. Fitness Eğitmeni Maaşları Ne Kadar 2024

Fitness Eğitmeni Maaşları Ne Kadar 2024

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
72 0
maxresdefault 1

Fitness eğitmeni; özel veya devlete ait spor salonlarında kişilerin fiziksel yapılarına uygun bir şekilde program hazırlayan ve bu programlar sayesinde onların vücutlarını daha verimli hale getirmesi için sistematik bir şekilde spor aletleri ile çalışmasına destek olan onların kontrolünü sağlayan nitelikli kişilere verilen isimdir.

Fitness Eğitmeni Ne İş Yapar?

Fitness eğitmeni spor salonuna gelen konukların karşılanması, onlara spor aletlerinin nasıl kullanılması gerektiği ve kendileri için en ideal egzersizler ile ilgili bilgi vermekle görevli kişilerdir. Fitness eğitmeninin görevleri arasında sağlıklı spor programlarının hazırlanması, egzersiz süreleri ve yoğunluğunun belirlenmesi, danışanların vücut ölçüm değerlerinin gösterilmesi ve düzenli bir şekilde takip edilmesi yer alır.

Fitness Eğitmeni Maaşları
Fitness Eğitmeni Maaşları

Fitness Eğitmenleri Ne Kadar Kazanır?

Hem devlette hem de özel sektörde fitness eğitmeni olarak spor salonlarında hizmet sağlayabilirsiniz. Fitness eğitmeni maaşları 10.000 TL ile 15.000 TL arasında değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra personel trainer olarak adlandırılan kişiye özel eğitim veren eğitmenlerin maaşlarında da artış görülür. Son zamanlarda ülkemizde de son derece popüler bir meslek haline gelen fitness eğitmenleri için verilen eğitimler şu şekilde sıralanabilir:

 • Beslenme
 • Anatomi ve fizyoloji
 • Spor psikolojisi
 • İlk yardım
 • İletişim ve etkileşim

Fitness Eğitmeni Nasıl Olunur?

Fitness eğitmeni olabilmek için herhangi bir bölümden mezun olma şartı aranmamaktadır. Fakat üniversitelerin Spor Yönetimi Bölümü ya da Beden Eğitim Spor Yüksekokullarından mezun olan adaylar öncelikli olarak değerlendirebilir. Ayrıca kişi bu alanda kendi geliştirerek de bu sektörde çalışma fırsatı bulabilir. Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu eğitimlerinde gerekli başarıyı gösterenler de eğitmen pozisyonunda çalışabilir.

  Reklamcı Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Reklamcı Maaşları 2024

Evde Bakım Hemşiresi Maaşı 2024

Fitness eğitmeni olmak isteyen kişilerden herhangi bir üniversite diploması talep edilmez. Lise mezunu olan kişilerde fitness antrenörü olma hakkına sahiptir. Fakat üniversitelerin BESYO bölümü bitirmiş olan kişiler fitness eğitmeni olarak daha kolay iş bulma imkanına sahiptir. Fitness eğitmenliği yapmak isteyen kişiler VGFBGF yani Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu’na başvuru yapabilirler. Burada kişilere antrenörlük konusunda eğitimler verilir ve bu eğitimlerin sonunda antrenörlük belgelerini almak için hak kazanan kişiler belgelerini teslim alabilirler. Kurslara katılabilmek için kişilerden en az lise mezunu olması şartı istenir. Bunun için özel eğitim imkanı sağlayan kurslar yer alsa da yetkili federasyonlardan bir belge sahibi olabilmek çok daha iyidir.

Fitness Eğitmeni Maaşları
Fitness Eğitmeni Maaşları

Fitness Eğitmeni Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Fitness eğitmeni olabilmek için üniversitelerin belli bir bölümünden mezun olmak mecburi değildir. Aynı zamanda üniversitelerin Beden Eğitimi Spor Yüksekokullarında eğitim almış olan kişiler bu meslek açısından daha donanımlı olarak kabul görürler. Üniversite eğitimi alan ya da almayan adaylar Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu’na başvuru da bulunabilirler. Federasyonda sunulan kurslar ve yapılan sınavlardan sonra alınabilen sertifika ve belgelerle fitness eğitmenliği yapabilirsiniz.

Fitness Eğitmeni Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Fitness eğitmeni olabilmek için gerekli şartlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

 • Düzenli bir şekilde spor yapmak ve kendini bu alanda geliştirmiş olmak.
 • İnsan psikolojisinden anlayabilmek.
 • İyi ve etkili bir iletişim yeteneğine sahip olunması.
 • Pozitif bir kişiliğe sahip olunması ve insanların motive edilmesi.
 • İyi bir konuşmacı ve dinleyici olmak.
 • Alanıyla alakalı çalışmaların takip edilmesi ve bu alanda kendini geliştirmek.
 • İlk başlarda öngörüde bulunabilmek ve eğitim süresinin belirlenmesi.
 • Zamanı iyi yönetmek ve gerektiği zaman inisiyatifi sağlamak
  Barista Nedir ? 2024 yılı Barista Maaşları

Fitness Eğitmenleri Haftalık Ne Kadar Çalışır?

Antrenörler, haftada 40 saatlik çalışma programlarını, çalışmış oldukları kurumun normal mesai saatlerine bağlı kalmadan spor tesisleri, sporculara ait  spor malzemeleri ve sportif çalışmaları durumu doğrultusunda normal mesai saatleri haricinde de birim amirlerinin olaylarına bağlı olarak gerçekleştirebilirler. Fitness antrenörlük belgesine sahip olabilmek için temel eğitim ve uygulama eğitiminden meydana gelen süreci başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekir. Temel eğitim süreci Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülür. Uygulama eğitimi ise TVGFBF yani Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu tarafından yapılır. Fitness eğitmenliği son yıllarda popüler ve kazandıran işlerden biridir.

Fitness Eğitmeni Maaşları
Fitness Eğitmeni Maaşları

Fitness Eğitmeni Çalışma Şartları Nasıldır?

Fitness eğitmeni olarak çalışmayı tercih eden kişiler, bu pozisyonun fiziksel güce dayalı bir iş olduğunu ve bu durumu olumsuz çalışma şartları olarak değerlendirmemek gerekir. Esnek ve yoğun çalışma saatleri, hafta sonu çalışma şartları bazı kişiler tarafından dezavantaj olarak görülür. Fitness eğitmeni olarak görev yapmak daha sosyal bir ortamda olduğundan dolayı zevkli ve eğlenceli gelebilir. “Fitness eğitmeni nerede görev yapar?” sorusunun cevabıyla pozisyonun çalışma şartları ile ilgili de fikir sahibi olabilirsiniz. Fitness eğitmeni olup özel spor salonları, oteller, kamp aktivitelerinde ve birbirinden farklı festivallerde görev yapabilirsiniz. Aynı zamanda serbest zamanlı olarak isteyenler için birebir eğitim verme imkanı da bulunur.

Fitness Eğitmeni Maaşları Ne Kadar?

Fitness eğitmeni olarak görev yapan kişiler genel olarak özel sektörde görev yaparlar. Bundan dolayı almış oldukları ücretler de değişiklik gösterir. Orta seviyedeki bir salonda görev yapan fitness antrenörleri 7.500 TL ile 10.000 TL arasında maaş alırlar. Daha ileri düzeyde olan İyi bir kurumsal firmada çalışan antrenörler ise 9.000 TL civarında maaş alabilirler. Özel eğitim şeklinde çalışan fitness eğitmeni maaşları 2024 ise 15 bin TL’ye kadar çıkabilir.

  Terzi Aylık Ne Kadar Kazanıyor?  Terzi Maaşları 2024
Fitness Eğitmeni Maaşları
Fitness Eğitmeni Maaşları

Fitness Eğitmeni Maaşları 2024

Fitness Eğitmeni 2024 senesi itibariyle aylık ortalama 25.400 TL maaş alır. Fitness Eğitmeni, 2024 senesinde en az 20.200 TL alırken, en fazla 37.300 TL maaş alıyor. Geçmiş yıllara bakıldığı zaman Fitness Eğitmeni, Temmuz 2023 senesinde ortalama 18.300 TL maaş almıştır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir