Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Dünyası
 4. »
 5. Mimar Ne Kadar Kazanır? Mimar Maaşları 2024

Mimar Ne Kadar Kazanır? Mimar Maaşları 2024

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
69 0
Mimar Maaşları

Günümüzün en revaçta olan mesleklerinden biri olan mimarlık birçok üniversitede eğitimi verilen bölümlerden biridir. Mimarlık için belirli koşulların tamamlanması gerekir. Mimar yeni yapımına başlanan bir bina tasarımı, eski binaların restore edilmesi ve mevcut binaların kullanılması için yeni yollarını geliştirme konusunda sorumlu olan kişilere verilen isimdir. Mimarlar genel olarak inşaat projelerinde görev yaparlar. Projelerin başlangıç aşamasında yer alıp bitimine kadar görev alırlar. Mimar maaşları 2024 birçok kişi tarafından merak edilir. Özellikle bu bölümde okuyan kişiler tarafından araştırılan bir konudur.

Mimar Ne İş Yapar?

Mimar üç boyutlu düşünme yeteneğine sahip ve yaratıcı düşüncelerle çalışan bir kişidir. Bundan dolayı yeni projelerin tasarımını yapar, çizimler yapar, kontrol ederek ekip çalışması halinde planlama yapar. Projenin yapım aşamasında kalite standartları için uygun bir şekilde malzemeler sunulması, çevresel faktörlere karşı olan uygunluğun denetlenmesi, farklı projeler için ihalelerde yer almak ve sunum yapmak mimarlar tarafından yapılan işlerden bazılarıdır.

Mimar Maaşları
Mimar Maaşları

Mimar Nasıl Olunur?

Mimar olmak için üniversitelerin 4 senelik Mimarlık bölümünden lisans derecesinde görev yapmak isterlerse Kamu Personeli Seçme Sınavına girmeleri şartı vardır. Bunların yanı sıra kamu haklarıyla ilgili herhangi bir mağduriyetin olmaması devlet güvenliğine karşı suç işlenmesi de mimar olmanın şartlarından bazılarıdır.

Çiğ Köfte Dükkanı Açma Maliyeti

Mimarlar, köprüler, binalar ve diğer yapıların inşası ve yapısıyla ilgilenen uzmanlardır. Başlıca görevleri arasında fonksiyonel ve estetiksel tasarımlar oluşturulması, yapının sürdürülmesi ve güvenliğini sağlamak, inşaat projelerinin planlanması ve yönetilmesi bulunur. Müşterilerin ihtiyaçları, bütçeleri ve yasal düzenlemeleri göz önüne alınarak proje konseptini geliştirmek üzere çalışırlar. Aynı zamanda, iç mimarlar, inşaat mühendisleri ve diğer profesyonellerle işbirliği yapılarak projelerin başarılı bir şekilde sona ermesini sağlarlar.

  Yatırım Yapılması Gereken Sektörler

Mimar Olma Şartları Nelerdir?

Mimar olma koşulları başında 4 senelik Mimarlık bölümünü okuma şartı bulunur. Bunun yanı sıra mimar olabilmek için birçok k niteliğin de kişilerde olması gerekir. Aranan bazı özellikler şu şekildedir:

 • Üç boyutlu düşünme ve yaratma yeteneğine sahip olmak
 • Mekanik sistemler sayesinde bu sistemlerin bina çalışmalarına etkilerini anlayacak analitik düşünce yapısına sahip olmak
 • İş zekasının olması
 • Birçok bilgisayar destekli tasarım programlarının kullanılması
 • Kalite standartları ve yönetmeliklere hakim olmak
 • Sözlü ve yazılı iletişim kurulması
 • Detaylar konusunda dikkatli olunması ve görsel farkındalığa sahip olmak
Mimar Maaşları
Mimar Maaşları

Mimar Aylık Maaşları Ne Kadar?

Mimarlık mesleği ile ilgili olarak en çok merak edilen konulardan birisi de mimar aylık maaşları ne kadardır. Devlet sektörü ve özel sektörlerde mimarlık maaşları değişiklik gösterir. Aynı zamanda kişilerin çalışma seneleri ve tecrübelerine göre de mimarlık maaşları değişiklik gösterir. Devlet kurumunda görev yapan mimarların yaklaşık olarak maaşları 30.000 ile 40.000 TL arasında değişiklik gösterir.

Mimar olabilmek için teknik bilgi, yaratıcılık, detaycı olmak, iletişim ve sorun çözme becerileri gerekli olan özelliklerdir. Mimarlık, işlevsellik ve estetiği bir araya getiren bir bilim ve sanat dalıdır. Aynı zamanda toplumun yaşam standartlarını arttırma konusunda önemli bir role sahiptir. Bu meslek, genel olarak mimarlık alanında üniversite eğitimi ve bu alanlarda staj ya da çalışma deneyimleri isteyen bir meslektir.

Mimarlar İçin İş İmkanları Nelerdir?

Mimarlık bölümünde okuyan ve mezun olan kişiler özel ve kamu sektörün projelendirme ve inşaat birimlerinde kontrolör, tasarımcı ve uygulamacı olarak görev yaparlar. Aynı zamanda mimarlar kendi iş yerlerini kurup özel ve kamu sektöründeki birçok projede görev yapabilirler. Mimarlar için diğer bir iş imkanı ise mimarlık ofislerinin olmasıdır.

  Twitch Yayıncı Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Twitch Yayıncı Maaşları 2024

Mimarlıkta kendini geliştirmek ve gezmek son derece önemlidir. Mimar adaylarına çizerek düşünmeleri en çok tavsiye edilen şeydir. Merak faktörü ön planda olmalıdır. Mesleki alanda tüm  yabancı ve yerli yeniliklerin takip edilmesi de iyi bir mimar için öne çıkan noktalar arasındadır. Yabancı dil ve hatta birkaç dil bilmek yabancı ülkelerin mimarilerinin araştırılması konusunda son derece işe yarayacaktır. Alanları ile ilgili veya yakın alanlarda eğitim alınması ve sertifika sahibi olunması kendini geliştirmek ve iş bulabilmek için çok önemlidir. Teknik donanım ve personel açısından teknik üniversitelerde mimar olmak için en fazla tercih edilen üniversitelerdir.

Mimar Maaşları
Mimar Maaşları

Mimar Nasıl Olunur?

Kamu ve çevre güvenliği söz konusu olduğu zaman mimarlar sorumluluk verilen kişilerdir Bu nedenle mimar olmak için üniversitelerin dört senelik mimarlık bölümünden mezun olunması gerekir. Mimarlık bölümü öğrencilerinin mezun olabilmesi için eğitim süreci içinde mimarlık stajı yapmak sorumluluğu vardır. Staj süresi 14 hafta ya da 70 iş günüdür. Mimar olmayı düşünen adayların güncel mimarlık tasarım yazılımlarını etkili bir şekilde kullanmaları gerekir.

Hem mesleki gelişmeleri takip etmek hem de çok uluslu inşaat projelerinde görev yapılması için mimarların yabancı dil bilmeleri son derece avantajlıdır. Mimar maaşları görev yaptıkları yer ve deneyimlerine göre değişiklik gösterir. Mimarlar kamu kurumları ve özel şirketlerde iş fırsatına sahiptir. Mimarlar, KPSS-B grubu kadrolarında görev yapabilirler. Özel sektörde ise inşaat şirketi, mimarlık ofisi, tasarım şirketleri, yapı denetim firmaları mimar istihdamı yaparlar.

Mimarlar Aylık Ne Kadar Kazanır?

Mimar maaş beklentisi aylık ortalama 38.800 TL civarındadır. Kullanıcıların en fazla paylaştığı maaşlar 34.900 TL ile 42.500 TL arasında değişiklik gösterir. Paylaşılan en düşük Mimar maaşı 31.000 TL civarındayken, en yüksek ise 137.500 TL olarak bilinir. Haftalık çalışma saatleri 45’tir. Bu 45 saati istedikleri gibi kullanabilirler. Mimarlık son yılların en revaçta olan mesleklerinden biridir ve iyi kazançlar elde etmenizi sağlar. Maaş olarak beklentileri karşılar ve birçok kişinin yapmak istediği işlerden biridir.

  Hemşire Ne Kadar Kazanıyor? Hemşire Aylık Maaşları 2024

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir