Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Dünyası
 4. »
 5. Influencer Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Influencer Maaşları 2024

Influencer Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Influencer Maaşları 2024

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
52 0
Influencer maaşları

Influencer maaşları 2024 son dönemlerde en popüler mesleklerden biri olmasından dolayı merak edilmektedir. Günümüzde sosyal medyada görmüş olduğumuz ve bu sektörden kazanç elde eden birçok kişi bulunmaktadır. Peki ya ınfluencer nedir ne iş yapar?

Influencer; sosyal medya aracılığı ile yüksek takipçiye ulaşarak, o takipçileri alışveriş, moda, kültür gibi çeşitli alanlarda etkilemesi olmaktadır. Kelime anlamı olarak da “etkileyici” olarak tanımlamak mümkündür. Influencerlar yapmış oldukları alanda uzman olarak kabul edilmektedir. Bu sayede de çeşitli ücretler kazanmaktadır.

Amerika’da Köpek Gezdirme Kazancı

Günümüzde diğer meslek gruplarına göre ınfluencer olmak oldukça farklıdır. Çalışma saatleri ve bir yere bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Ancak istenilen başarıyı elde etmek için süreklilik oldukça önemlidir. Influener olan birçok kişi aynı ünlüler gibi tanınmakta ve yüksek takipçilere ulaşmaktadır.

Influencerların,  Influencer maaşları 2024 belirlenmesi ise birçok farklı etkene göre değişmektedir. Bu anlamda da bir ürün veya hizmeti sosyal medya hesaplarında paylaşmak için ücretli ortaklıklar kurmaları, reklamlar yapmaları aylık kazançlarını etkilemektedir. Yapmış oldukları paylaşımlar sayesinde de bazen görüntülenme sayısı kadar bazen de anlaşılan fiyat kadar ücretler alınmaktadır.

Influencer maaşları
Influencer maaşları

Influencer Nasıl Olunur?

Influencer olmak son dönemlerde birçok kişinin “Acaba ben de ınfluencer olsam mı?” sorusunu akıllara getirmektedir. Çünkü alanında iyi bir hesaba sahip olmak ve takipçilerden olumlu geri dönüş alınması durumunda çok iyi gelirler elde etmek mümkündür. Ancak bu aşamalarda da dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Çünkü sosyal medyada aktif olmak yeterli olmamaktadır. Süreklilik bu alanda oldukça önemlidir. Influencer olmak için dikkat edilmesi gereken kriterler ise şunlardır;

 • Uzman olunan ve tutku ile bağlanılmış olan kategoride içerikler oluşturmak gerekmektedir.
 • Dikkat çeken ve insanların aklında kalabilecek biyografiler oluşturulmalıdır. Sosyal medya hesaplarında isimin hemen altında yer alan bölgeye yazılmalıdır.
 • Çoğunluk tarafından dikkat çeken hikaye ve gönderiler paylaşılmalıdır.
 • Sosyal medya hesaplarında hem fotoğraflarda hem de videolarda renk uyumuna ve kaliteli çekime dikkat edilmelidir.
 • Sosyal medyada yapılacak olan gönderiler ve hikayeler mutlaka düzenli olarak paylaşılmalıdır. Günlük hayattan paylaşımlar yapmak ise takipçiler ile samimiyeti arttırmaktadır.
 • Sosyal medya hesaplarında görünürlülüğü ve etkileşimi arttırmak için doğru hashtag kullanımına özen gösterilmelidir.
 • İşletme hesabına geçilmelidir.
 • İçerik üretilen konulara uygun markalar ile iletişime geçilmelidir. Böylelikle iş birlikleri yapılarak daha yüksek gelirler elde etmek mümkün olmaktadır.
  Fitness Eğitmeni Maaşları Ne Kadar 2024

Influencer Türleri ve Rolleri Nelerdir?

Influencerlar, sosyal medya hesaplarındaki takipçi sayılarına, etkileşimlerine ve uzmanlıklarına göre farklı kategorilere ayrılmaktadır. Bu kategorileri sıralamamız gerekirse;

 1. Mikro Influencerlar: Bu kategorideki ınfluencerlar 1.000 takipçi ile 100.000 takipçi arasındaki kişilere denilmektedir. Genel olarak niş bir kitleye sahiptirler. Takipçileri ile daha samimi bir ilişkileri bulunmaktadır. Diğer Influencer maaşları 2024 göre daya uygun getiriler elde etmektedir.
 2. Makro İnfluencerlar: 100.000 ile 1 milyon arasındaki takipçisi bulunan kişilere denilmektedir. Genellikle de hitap etmiş oldukları kitle daha geniştir. Markalarda mikro influencerlara göre daha büyük etki yaratmaktadır. Elde etmiş oldukları gelirlerde daha yüksek olmaktadır.
 3. 3. Mega Influencerlar: 1 milyondan fazla takipçisi olan ınfluencerlar bu kategoride yer almaktadır. Genellikle markaların geniş bir kitleye hitap etmek ve ürün hizmet tanıtımı için ideal kategorilerden olmaktadır. Yüksek ücret talepleri ve yüksek gelir elde etmektedirler.

Influencerlar markalar için birçok farklı rollerde karşımıza çıkabilmektedir. Bu anlamda da ürün ve hizmetlerin tanıtımı, içerik üretimi, etkileşim yönetimi ve marka elçiliğini yapmak gibi rolleri bulunmaktadır. Hangi rol üzerinden etkileşimde bulunacaklarını ise markalar ile görüşmelerde belirlenmektedir.

image 43
Influencer Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Influencer Maaşları 2024 5

Influencerlar Ne kadar Kazanıyor?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sosyal medya sadece eğlence için zaman geçirilen bir yer değil, maddi gelir elde edilen bir yer haline gelmiştir. Sosyal medya üzerinden maddi gelir elde eden kişilere ise Influencer denilmektedir. Influencerlar günümüzde Instagram, Tiktok, Youtube ve Twitter gibi alanları aktif bir şekilde kullanmaktadır. Yapmış oldukları paylaşımlar ile de gelirler elde etmektedir.

Influencerların kullanmış oldukları sosyal medya kategorisine göre maaşları değişkenlik göstermektedir. Bunları sıralamamız gerekirse;

image 44
Influencer Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Influencer Maaşları 2024 6
 • Youtube: 1 milyon takipçisi olan bir Influencer maaşları 2024 40 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Videoların izlenme sayısının artması, reklam alınması gibi durumlarda ise kazanç gelirinin 100.000 TL ve üzerine çıkması mümkün olmaktadır.
 • Tiktok: Son yıllarda en çok kullanılan uygulamalardan biri olan Tiktok da geniş kitlelere hitap etmek oldukça kolay hale gelmiştir. Bu anlamda da 100 bin takipçisi olan bir fenomenin 8 bin tl kazanmaktadır. Ancak ülkemizde Tiktok Türkiye izlenme veya takipçi sayısına göre ücret edememektedir. Bundan dolayı da Tiktokdan kazanç elde etmek için iş birlikleri yapmak, reklam yapmak veya canlı yayın açarak bağış elde etmek mümkün olmaktadır. Bu aşamada da çalışma durumuna göre fiyatlarda değişkenlikler ortaya çıkmaktadır.
 • Instagram: Instagram platformunda gelir tamamen takipçi ve reklam sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Bu anlamda da 100 bin takipçisi olan ve 10 ile 30 bin izlenmeye sahip olan bir ınfluencer paylaşım başına bin tl ücret almaktadır. 1 milyon ve üzeri takipçisi bulunan kişiler ise paylaşım üzerine 5 bin ile 30 bin arasında farklı kazançlar elde etmesi mümkündür. Yani Influencer maaşları 2024 yılı itibari ile tamamen takipçi sayısına, kullanmış olduğu sosyal medya platformuna ve izlenmelerine göre değişiklik göstermektedir.
 • Twitter: Twitter son yıllarda fenomenlere ödeme yapmaya başlamıştır. Twitter da aynı Instagram gibi görüntülenmeye ve takipçi sayısına göre ödemeler yapmaktadır. Twitter etkileşim alınabilecek en zor platformlardan biri olmaktadır. Bundan dolayı da sürekli olarak gündemi takip etmek ve kişisel yorumları paylaşmak oldukça önemlidir. Bundan dolayı da Influencer maaşları 2024 iiçin Twitter uygulamasında net rakamlar vermek mümkün olmamaktadır.
  Hemşire Ne Kadar Kazanıyor? Hemşire Aylık Maaşları 2024

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir