Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Dünyası
 4. »
 5. Garson Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Garson Maaşları 2024

Garson Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Garson Maaşları 2024

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
65 0

Garson, yiyecek-içecek hizmetinin verildiği restoran, bar, kafe gibi yerlerde müşterilerin siparişlerinin alınması ve siparişleri masalara servis etmekle görevlidir. Garsonlar, diğer ismiyle servis elemanları, gelen müşterileri karşılamakla görevlidir. Müşterilerin siparişlerini aldıktan sonra, istek olursa ürünler hakkında bilgi ve tavsiye verir. En çok tercih edilen meslekler arasında yer alır. Garson maaşları bu nedenle sıklıkla araştırılır.

Garson Ne Demek?

Kafe ve restoranlarda yemek veya  bir şeyler içmek amacıyla için gelen misafirlere hizmet etmekle sorumlu olan ve onların masalarıyla ilgilenen servis görevlisi, garson olarak adlandırılır. Garsonların çalışma ortamı olan: kafe, restoran, otel ya da benzeri yerlerde müşterilere yeme ve içme servisi yaparak onların ihtiyaçlarını giderir. Bu pozisyonda görev yapanlar, müşterilere menüyü götürür, siparişleri alır ve mutfağa bunu bildirerek yemeklerin en kısa süre de ikram edilmesini sağlarlar. Yemek ve içecekleri servis ederken hem hızlı hem de dikkatli davranırlar.

Masaları düzenleme, yemek servisi sırasında gereken ekipmanları kullanma ve istekleri karşılamak için ne gerekiyorsa yaparlar. Misafirlerle en iyi şekilde iletişim kurarak müşteri memnuniyetinin artması için çalışırlar. Herhangi bir mekan ya da restoranın yüksek gelir elde etmesi için katkı sunarlar. Garson olabilmek için tavsiyeleri araştıranların bunlara dikkat edebilmesi son derece önemlidir. Siz de garson maaşları alınması gereken eğitimler, sahip olunması gereken özellikleri inceleyerek bilgi alabilir ve kariyer yaşantısında kendinize yer bulabilirsiniz.

Garson maaşları
Garson maaşları

Garson Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Garson olarak çalışabilmek için özel bir eğitim alma mecburiyeti bulunmaz. Bazı temel bilgi ve becerilere sahip olmak da bu pozisyonda çalışma imkanı yakalar. İşverenler, yayınladıkları iş ilanlarında diploma isteyebilir. Aynı zamanda, her işverenin bu şartı araması gibi bir durumda söz konusu değildir. Bazı işverenler tecrübeli ve etkili iletişim yeteneğine sahip olan adaylara öncelik tanır. Tempolu ve hızlı bir ortamda çalışabilme yeteneği ve stresi yönetebilme becerisi de eğitimin haricinde dikkat edilen özelliklerden bazılarıdır. Garsonların çalışma ortamları da talep edilen eğitimler üzerinde etkisi olan faktörlerden biridir.

  Geleceğin İş Fikirleri

AVM’de Stand Açmak 2024

Otel ve restoranlar bünyesinde çalışacak olan garsonlar için kısa bir eğitim verilir. Birkaç gerekli işi öğrenmek için garsonluk kurslarına katılım sağlamak rakiplerini bir adım geride bırakmanızı sağlayabilir. Bu kurslar, masa düzeni, yeme-içme servisi, servis şekilleri ve müşteri memnuniyeti sağlama gibi konularda bilgi sahibi olmana destek olur.  Garsonlukta teknik olarak da kendinizi geliştirmeyi düşünüyorsanız, alınması gereken bazı eğitimler şu şekilde sıralanabilir:

 • Masa Üstü Servis Takımları
 • Besin Ögeleri
 • Hijyen eğitimi
 • Basit Tatlılar
 • Misafir Tipleri ve Davranışları
 • Kahve Hazırlama ve Servisi
 • Çay Hazırlama ve Servisi
 • Meyve ve Tatlı Servisi
 • Sıcak İçecek Servisi
 • Modern Usullerde Servisi
Garson maaşları
Garson maaşları

Garson Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Garsonların birçok görevi vardır. Bu görevler arasında müşterilerin sıcak bir şekilde karşılanması, masaların düzeni ve temizlenmesi, menüyü takdim etmek ve siparişleri almak şeklindedir. Müşterilere yemek seçimi konusunda yardımcı olmak, mutfakla iletişime geçmek ve siparişlerin doğru bir şekilde sunulmasını sağlamak gibi ekstra görevlere sahip olmaları mümkündür. Yiyecek ve içecekleri masalara servis ederken, dikkatli ve hızlı olmaları, müşterilerin ihtiyaç ve isteklerini karşılamak amacıyla çalışmaları önemlidir.

Bütün bunların yanı sıra hesapların takip edilmesi, ödemeleri almak da bu pozisyonda çalışan kişilerin görevleri arasında yer alır. Garsonlar, müşteri memnuniyetine önem verirler ve bunun için güleryüzlü bir şekilde hizmet sunarlar. Yine herhangi bir sorun ya da istekle ilgilidirler. Servis sonrası masaları yeniden düzenleyip temizlerler. Garson çalışma saatlerinde planlı ve hızlı bir şekilde çalışıp restoranın düzenli kalmasını sağlarlar ve müşterilere mutlu olacakları bir deneyim sunarlar.

Garson Olmak İçin Gerekenler

Garson olabilmek için herhangi bir resmi kurumda eğitim görmek gibi bir mecburiyeti yoktur. İlköğretim, lise ve üniversite mezunu veya öğrenci olan herkes herhangi bir kafe veya restoranda garsonluk yapma hakkına sahiptir. İlk olarak yetişme ve öğrenme süreci söz konusu olur, zaman içinde tecrübe kazanılır. Bu meslekte çalışmak istiyorsanız ve bu özellikleri karşıladığını düşünüyorsanız siz de garson olabilirsiniz. Garson maaşları 2024 iyi bir seviyededir. Eskiye kıyasla garsonlar çok daha iyi maaş alırlar.

  E-kitap Yazarak Para Kazanmak

Birçok iş ilanını inceleyerek oluşturmuş olduğunuz profili kullanarak iş ilanlarına başvuru yapma fırsatı elde edebilirsiniz.  Filtreleme özelliklerini de kullanarak ‘pozisyon-şehir’ araması yapabilirsiniz. Bu aramayı yaptıktan sonra ilan açıklamalarına göz atabilir, garson olmak için gerekenlerle ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Garson maaşları
Garson maaşları

Garson Olma Şartları Nelerdir?

Garsonluk günümüzde son derece popüler meslekler arasında yer alır. Bu sebeple servis elemanı yetiştirmek için Milli Eğitime bağlı farklı sertifika programlarına katılabilir, ayrıca online eğitimler de alabilirsiniz. Garsonluğu meslek olarak gören kişiler bu eğitimlere istedikleri zaman katılabilir. Eğitimin haricinde bu pozisyonda görev yapmak için temel temizlik ve hijyen kurallarına dikkat etmek gerekir. Kişisel bakım ve görünümüze özen göstermeniz gerekir. İşverenler çoğunlukla tecrübeli garsonları tercih edebilir ancak tecrübeye sahip değilseniz bu kritere sahip olmayan firmalara başvuru yapabilirsiniz. İş başvuruları yapıp çeşitli fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Garson aylık ne kadar kazanıyor diye merak ediyorsanız bu çalışılan işletmeye göre değişiklik gösterir.

Garson ne kadar maaş alır?

Kullanıcıların en sık çok paylaşmış olduğu maaşlar 18.000 TL ile 30.000 TL arasında değişiklik gösterir. Paylaşılan en düşük garson maaşı 18.000 TL civarındayken, en yüksek ise 37.500 TL civarındadır. Yine farklı kriterlere göre artış ya da azalma söz konusu olabilir. Çok iyi maaş alan garsonlar varken, bazıları da çok düşük maaş alabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir