Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Fikirleri
 4. »
 5. Ne Ticareti Yapabilirim?

Ne Ticareti Yapabilirim?

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
45 0
ne ticareti yapabilirim ?

Her ticaret türü, belirli bir bilgi birikimi ve araştırma gerektirir, bu nedenle ‘Ne ticareti yapabilirim?’ diye merak ediyorsanız ilgili sektörü ve pazarı iyi analiz etmeniz önemlidir.

Aşağıda sıraladığımız seçenekler arasında ilgi alanınıza, yeteneklerinize ve piyasa ihtiyaçlarına göre uygun olanı seçerek başarılı bir iş kurabilirsiniz. İşte değerlendirebileceğiniz bazı ticaret seçenekleri;

E-Ticaret

image 18
Ne ticareti yapabilirim

Gün geçtikçe büyüyen e-ticaret internetten satış yapmanızı sağlar. E-ticaret pazar da yer almak ve internetten satış yapmak isteyenler için güzel bir adım olabilir. Dijital dünyanın gelişmesiyle beraber yoğun kitleler tarafından takip edilen ve dijital pazarda geniş bir yelpazesi olan e-ticaret yapabilmek için;

 • Ticareti yapacağını ürünleri belirlemelisiniz örneğin; el yapımı takılar, organik gıda ürünleri, kişiye özel hediyelikler gibi özel ürünlerin ya da e-kitaplar, yazılımlar ve çevrimiçi kurslar gibi dijital olarak teslim edilebilen ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Ürünlerin daha kolay satılması için daha çok ilgi gören ürünleri pazar araştırması yaparak öğrenmelisiniz.
 • Ürünlerinizin daha geniş kitlelere ulaşması için arama motorlarında ve sosyal medyada tanıtın bunun için SEO ve dijital pazarlama stratejilerini kullanabilirsiniz.
 • Uzun raf ömrüne sahip ve paketlenip gönderilmesi daha kolay olan ürünler seçin.

Sizde ne ticareti yapacağınızı bilmiyorsanız bu tekniklerle ticarete güzel bir adım atabilirsiniz.

Sağlık ve Güzellik Ticareti

Ne ticareti yapabilirim
Ne ticareti yapabilirim

Ne ticareti yapabileceğinize daha karar vermediyseniz; Sağlık ve güzellik ticareti sizin için iyi bir seçenek olabilir. Genel olarak sağlık ve güzelliğe önem verildiği için bireyler bu alanda yatırım yaparlar ve bu yüzden daima büyüyen bir sektördür. Bu sektöre başlamak için şu adımları takip edebilirsin;

 • Yüksek kaliteli ve güvenilir ürünler sunabilirsiniz; doğal kozmetikler, Organik cilt bakım ürünleri, vitamin, mineral gibi sağlık takviyelerini tercih edebilirsiniz.
 • Kuaför ve spa gibi hizmetler sunabilirsiniz.
 • Müşteri için ürünün veya hizmetin verimi çok önemlidir. Ürünlerinizin faydaları hakkında bilgi verip onlara harika bir deneyim sunacağınızı bilmelerini sağlamanız gerekir böylece ilgilerini daha fazla çekebilirsiniz.
 • Ürünlerinizi ne kadar kişi tanırsa o kadar popülerlik kazanmış olursunuz insanlar herkes tarafından bilinen ürünleri daha güvenilir bulurlar bunun içinde sosyal medya, SEO, e-posta pazarlama ve diğer dijital pazarlama tekniklerinden faydalanabilirsiniz.
 • Müşteri memnuniyeti çok önemlidir müşterilerin sorunlarıyla sürekli ilgilenin ve çözümler üretin.
  Home Office İş Fikirleri

Teknoloji ve Elektronik Ticareti

Ne ticareti yapabilirim
Ne ticareti yapabilirim

Teknoloji ve elektronik ticareti, teknoloji ve elektronik ürünlerin alım satımını kapsayan bir ticaret dalıdır. Ne ticareti yapabilirim? diye araştırıyorsanız bu sektör sizin için iyi bir seçenek olabilir. Doğru stratejiler ve iyi planlama ile oldukça kazançlı bir iş alanıdır bu yüzden insanların taleplerini belirleyip güvenilir ürünler tedarik edebilecekseniz bu sektöre başlamak için listelediğimiz bilgilerden faydalanabilirsiniz;

 • Teknoloji hızla geliştiği için eski ürünleri stoklamak yerine yeni ürünleri tercih etmelisiniz.
 • Teknoloji ve elektronik ticarette yer alan ürün kategorileriler; bilgisayarlar ve aksesuarlar, mobil cihazlar, ev elektroniği, giyilebilir teknolojiler, akıllı ev ürünleri, yazılım ve dijital ürünler, beyaz eşyalar, büyük ev aletleri ve küçük elektronik cihazlar.
 • Satış yapacağınız kanalları belirlemelisiniz mesela;

Fiziksel mağazalar: Büyük elektronik mağazalar, zincir mağazalar, butik elektronik dükkanları.

E-Ticaret siteleri: Amazon, Hepsiburada, Trendyol gibi büyük e-ticaret platformları ile özel e-ticaret siteleri.

Sosyal medya ve Pazar yerleri: Instagram, Facebook, eBay, Alibaba gibi platformlarda yapılan satışlar.

 • Teknoloji sürekli büyüyüp gelişmekte olduğu için insanların en çok takip ettiği ve alışveriş yaptığı bir sektördür.
 • Kaliteli elektronik ürünlerin satın alınması ve stoklanması başlangıçta büyük bir sermaye gerektirebilir ve müşteri garanti hizmetleri de önemlidir. Bu hizmetlerin sunulması da ayrıca ek maliyet ve operasyonel zorluklar çıkarabilir.

Tekstil ve Moda Ticareti

Ne ticareti yapabilirim
Ne ticareti yapabilirim

Tekstil ve moda ticareti, kumaş, giysi, aksesuar ve moda ürünlerinin üretimi, dağıtımı ve satışıyla ilgili geniş kapsamlı bir sektördür. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin artması, moda ve tekstil ürünlerinin erişimini ve satışlarını artırıyor bu yüzden ne ticareti yapabilirim? diye düşünüyorsanız sizin için ilgi çekici bir sektör olabilir. Başarıya ulaşmak için trendleri yakından takip etmek, müşteri beklentilerine yanıt vermek ve kaliteli ürünler sunmak kritik öneme sahiptir.

  Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri 2024

Sizin önemli olan unsurlar;

 • Moda trendlerini yakından takip etmeniz, pazar araştırmaları yapanız ve trendleri takip edip değişimlere adapte olmanız gerekir. İnsanların taleplerine uygun ürünleri sunulması bu konuda oldukça önemlidir.
 • Her ticaret sektörünün yapması gerektiği gibi ürünlerinizi daha fazla tanıtmak için geniş kitlelere ulaşabileceğiniz sosyal medyadan yararlanmalısınız.
 • Kaliteli ürünler seçerek müşteri memnuniyetini arttırıp sadık bir müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz.
 • Bu ürünler uluslararası pazarlarda da büyük talep görür ve İhracat imkanları geniştir. Bu sektöre yönelmeniz için iyi bir sebep olabilir.
 • Ürün kategorisini belirlemelisiniz; Giysi ve kıyafetler, aksesuarlar, ev tekstili, teknik tekstiller gibi.
 • Satış kanalınızı belirlemelisiniz;

– Fiziksel mağaza: Butikler, büyük mağazaları veya outlet mağazaları tercih edebilirsiniz.

-E-Ticaret siteleri: Markaların kendi siteleri, pazar yerleri, sosyal medya ve diğer platformlar.

Gıda ve İçecek Ticareti

Ne ticareti yapabilirim
Ne ticareti yapabilirim

İnsanlar sürekli farklı şeyler tüketmeye ihtiyaç duyarlar bu yüzden bu sektör oldukça talep görür. Bu sektör çeşitli gıda ürünlerinin ve içeceklerin üretimi, dağıtımı ve satışı ile ilgilidir. Başlamak istiyorsanız ve neler yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz;

Amerika’da Köpek Gezdirme Kazancı

 • Müşterilerinizin ihtiyaçlarına göre ürün kategorinizi belirlemelisiniz; Gıda ürünleri, İçecekler, Sağlık ve beslenme ürünleri gibi.
 • Satış kanallarınızı belirlemelisiniz; Süper marketler ve hiper marketler, butik gıda mağazaları, yerel marketler, bakkallar, çiftçi pazarları ya da büyük e-ticaret platformlarını tercih edebilirsiniz.
 • Çok çeşitli ürünler sunarsanız kategorileri sayesinde farklı müşteri segmentlerine hitap etme fırsatını yakalarsınız.
 • Sağlık ve güvenlik unsurlarına uyup iyi bir şekilde depolamalısınız.

Sizde ne ticareti yapabilirim? sorusuna cevap arıyorsanız, sıraladığımız ticaret alanlarına ilgi ve yeterliliğiniz dahilinde yönelebilir ve ticaret sektöründe güzel başlangıçlar yapıp işlerinizi büyütebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir