Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Fikirleri
 4. »
 5. Starbucks Açma Maliyeti 2024

Starbucks Açma Maliyeti 2024

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
116 0
Starbucks Açma Maliyeti

Starbucks açma maliyeti, bayilik başvurusu yapmak isteyen girişimciler tarafından merak edilmektedir. Starbucks bayilik başvurusu yapacak olan girişimcilerin yalnızca franchise bedeli değil, diğer kriterleri de göz önünde bulundurarak açması gerekmektedir.

2024 yılı Starbucks bayilik bedeli göz önüne alındığında Türkiye geneli il ve ilçeleri düşünüldüğünde farklılık gösterdiği görülmektedir. Yaklaşık olarak bir il için belirlenmiş olan bayilik bedeli ortalama 450.000 dolar gibi bir rakama tekabül etmektedir.  Türkiye’de varlığını sürdüren yerel kahve firmalarının bayilik bedelleri düşünüldüğünde, Starbucks’ın daha yüksek bayilik bedenine sahip olduğu söylenebilir.

Özellikle bayilik başvurusu yapmak isteyen kişiler, süreci ilişkin bilgileri de merak etmektedir. Dünya genelinde yaygın bir kahve zinciri olarak bilindiğinden, girişimciler için bu markanın bayiliğini almak önem taşır. Siz de bu markanın bayilik alma sürecine dahil olmak istiyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

Starbucks Açma Maliyeti
Starbucks Açma Maliyeti

Starbucks Açma Maliyeti ve Ne Kadara Starbucks Açılır?

Starbucks’ın franchise bedeli, oldukça yüksek olarak söylenebilir. Bu durumun sebebi açıklanacak olursa, kahve firmasının uluslararası tanınır olması, belli bir standarda uyum sağlama ve kaliteli ürünlerinden dolayı kaynaklanmaktadır. Yalnızca kahve ve içecekleriyle tanınmasının dışında, kafenin genel atmosferi ve belli bir kilit müşterisi ile ön plana çıkmaktadır. Bu gibi özellikleri ile tanınmasından dolayı girişimciler için iyi bir fikir olarak geçmektedir.

Dünya genelinde sıklıkla tercih edilen bir kahve firması olmasının dışında, Türkiye’de de en çok tercih edilen kahve zinciri olarak söylenebilir. Girişimcilere bu kadar sık tercih edilen bir kahve firması olarak bayilik fırsatları da sunar. Bayilik fırsatlarından yararlanmak isteyen girişimcilerin ise belli bir maliyeti de göz önünde bulundurması gerekir.

  Parasız Ticaret Nasıl Yapılır?

Şok Market Bayilik Şartları

Bir üst başlıkta daha belirtildiği üzere Starbucks’ın bayilik bedeli bir il için vaaz alındığında 450.000 dolara denk gelmektedir. Yalnızca bu rakam başlangıç maliyetini kapsamayarak, markanın ulusal ve global standartlarına uyum sağlama işlemleri, müşteri memnuniyetini sağlama ve işletme süreçlerini iyi şekilde sürdürme gibi konuları da kapsamaktadır.

Starbucks Bayilik Şartları

Bayilik başvurusu yapmadan önce birtakım şartları karşılıyor olmak gerekmektedir. Starbucks bayiliği açma talebinde bulunmak için gerekli olan bilgiler ve şartlar şöyledir;

 • Talepte bulunabilmek için girişimci olarak başvuracak olan kişinin adı ve soyadı yer almalıdır.
 • Girişimcinin aktif bir şekilde kullandığı mail adresi bulunmalıdır.
 • Starbucks yetkili taraflarının girişimcilerle iletişim kurabilmesi adına cep telefonu bilgisini talep etmektedir.
 • Starbucks bayiliği açılacak olan lokasyonla alakalı il ve ilçe gibi bilgiler belirtilmelidir.
 • Bayiliği kurmak istenen lokasyonun net bir cadde ve mahalle bilgisi talep edilmektedir.
 • Dükkanın kira veya girişimciye ait olup olmaması ile ilgili bilgiler belirtilmelidir.
 • Dükkanın kira olduğu durumlarda aylık kira bedeli net şekilde belirtilmelidir.
 • Starbucks bayiliği açmayı planlayan girişimcilerin işletmede kullanacağı fatura unvanı da yer almalıdır.
 • Açılacak olan işletmede kullanılacak olan depo bölümünün iç hacmi ile ilgili bilgiyi talep edilmektedir.
 • Girişimcinin mevcut olarak yaptığı mesleği veya iş durumu ile ilgili bilgiler belirtilmelidir.
 • Bayiliğin kurulmak istenen bölgedeki rakip işletmelerin net bir şekilde listesi talep edilmektedir.
 • Starbucks bayiliğini neden almak istediğine dair girişimciden net ifadeler istenmelidir.

Starbucks Bayilik Fiyatı

Türkiye genelinde il veya ilçelerde Starbucks bayilik açmak isteyen girişimciler için belli bir bedel bulunmaktadır. Bu bedelin yaklaşık olarak 450.000 dolar gibi bir rakama sahip olduğu söylenebilir. Markanın belli bir başlangıç maliyeti ile fiyatlandırılma sürecini kapsadığı ve diğer faktörleri de dahil etmek gerektiği bilinmelidir. Özellikle müşteri memnuniyetini sağlama, markanın ulusal ve global standartlarına uyumlu olacak şekilde sağlama ve işletme süreçlerini sürdürme gibi konuları da göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

  Oyun Evi Açmak KOSGEB
Starbucks Açma Maliyeti
Starbucks Açma Maliyeti

 Starbucks bayilik başvurusu yapacak olan girişimcilerin yalnızca bayilik bedelini göz önünde bulundurmayıp, aynı zamanda markanın belirlemiş olduğu standartlara karşılamak için gerekli olan bütçeyi ve işletme maliyetlerinde dikkate alması gerekir. Starbucks açma maliyeti için belli bir sermayenin bulunuyor olması gerekir.

Starbucks Açmak ve Maliyetleri

Starbucks, global olarak oldukça lezzetli kahvelerinin yanı sıra farklı çaylar, pastane ürünleri ve lezzetli ikramlıklarıyla tanınmaktadır. Şirketin cafe içerisinde yaratmış olduğu atmosfer sayesinde pek çok farklı müşteri kilidinin de anahtarını açmaktadır. Oldukça popüler olan Starbucks, girişimciler tarafından ilgi görmektedir.

İyi bir gelir elde etmek adına Starbucks’tan bayilik almak oldukça iyi bir seçenek olarak görülmektedir. Ancak bunun için Starbucks bayilik şartları konularına dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca Starbucks açma maliyeti hakkında da gerekli olan bütçeye dikkat edilmesi gerekir. Starbucks yabancı kökenli bir firma olduğundan, Türkiye pazarında farklı şirketler ile anlaşma yapmaktadır. Dolayısıyla Türkiye’de açılacak tüm mekanlardan da bahsedilen firmalar sorumluluğu dahilindedir.

Starbucks’ın bayilik vermesiyle alakalı araştırma yapan girişimciler, farklı soruları da beraberinde sormaktadır. Özellikle Starbucks yurt dışında bayilik sistemi ile çalışmasa da Starbucks lisansı alma gibi bir seçenekte bulunmaktadır. Starbucks lisansı aldıktan sonra bir Starbucks açıp işletebilme şansınız bulunmaktadır. Lisans aldıktan sonra Starbucks açarak işletmenin toplam maliyeti ise yaklaşık olarak 315.000 dolardır.

AVM’de Stand Açmak

Starbucks Açma Maliyeti
Starbucks Açma Maliyeti

Starbucks Bayilik Kurum Süreci

Starbucks lisanslı satın alarak, markanın bütün haklarını satın alan girişimciler şubenin kontrolünü de doğrudan ele almaz. Çünkü Starbucks direkt bayilik vermeyerek, lisans sistemini uygulamaya sokmaktadır. Bunun sebebi ise şirketin şubenin kontrolünü ve ürün kalitesini kendisinin belirlemek istemesindendir.

Kolay Market Açma Maliyeti

Starbucks lisansını satın alan girişimciler, Starbucks markasının da haklarını satın almaktadır. Bayilik sahibi gibi düşünüldüğünde dükkânın tek sahibi girişimci olmamaktadır. Starbucks dünyada oldukça popüler bir marka olarak görüldüğünden, lisans ve bayilik hakları da değişiklik göstermektedir. Bu sebeple Starbucks markasının lisansını satın alarak kullanım haklarına da doğrudan sahip olmanız mümkündür.

  Niche Pazarında Büyük Kazançlar “Kâr Marjı Yüksek Sektörler”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir