Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Fikirleri
  4. »
  5. Kolay Market Açma Maliyeti

Kolay Market Açma Maliyeti

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
122 1
Kolay Market Açma Maliyeti

Market zinciri açmak veya işletmek son derece yatırımlı bir iş olarak sayılmaktadır. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olmayan girişimciler ise kolay market açma maliyeti ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Üstelik bu kadar karlı bir yatırım olmasına rağmen herhangi bir isim hakkı veya franchise giriş bedeli bulunmaktadır.

Zincir marketlerin girişimcilere sağlamış olduğu avantajlar sayesinde oldukça ilgi çekici olmaya devam etmektedir. Market açmak, oldukça heyecan verici ve geri dönüşü iyi olan bir iş olarak görülmektedir. Özellikle girişimci olarak market sahibi olmayı planlayan kişilerin çok çalışması gerektiğini bilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bu çalışmanın karşılığını iyi şekilde alacaklarının da hesabını yapmaları gerekmektedir.

Market veya bakkal gibi dükkânlar, insanların en temel ihtiyaçlarını karşılayacakları yerler olarak bilinmektedir. Dolayısıyla bu tarz ihtiyaçların karşılandığı bir yer olduğu için kendi içinizi rahatlatabilirsiniz. Market işine girmeden önce gerekli olan planları ve aşamaları tamamlamanız gerekmektedir. Ek olarak market açma konusunda gerekli olan malzemeleri, kira sözleşmelerini, gereken izinleri ve diğer unsurları da toplamanız gerekmektedir. Belli başlı bir sermayeye ihtiyacınız olduğunu da unutmamanız gerekmektedir.

Kolay Market Açma Maliyeti
Kolay Market Açma Maliyeti

Kolay Market Açma Maliyeti, Bakkal veya Market Açmak

Kolay market açma maliyeti hakkında araştırma yapan kişilerin, ilk olarak bağımsız bir işletme mi olacaklarına yoksa bayilik mi alacaklarına karar vermesi gerekmektedir. Bağımsız bir işletme açmak isteyen kişilerin veya büyük bir market zincirine dahil olmak isteyen kişilerin bir seçim yapması gerekmektedir. İki seçenek göz önünde bulundurulduğunda kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Bağımsız bir işletme açmak isteyen girişimciler, dükkân sahibi olarak daha fazla hakimiyet alanı kurabilmektedir. Özellikle envanterin içinde neler yer alacağına ve nasıl promosyonlar yapılacağına dair kararları siz verebilirsiniz. Finansal ve idari anlamdan düşünüldüğünde başkasına bağımlı olmadan çalışabilme imkânı bulabilirsiniz. Özellikle bütün işlerle kendiniz ilgilenmek durumundasınız. Bir gıda zincirinden bayilik almaya karar veren girişimciler ise daha az desteğe ihtiyaç duymaktadır. Ancak bu ilk başta avantaj gibi görünse de bu desteğin dışında neler satacağımıza ve ne kadara satacağınıza dair kararı ana firma vermektedir.

  Geleceğin İş Fikirleri

Marketten kazancınızın belli bir yüzdesini de ana firmaya vermeniz gerekmektedir. Hangi karar verirseniz verin ikisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunduğunun farkına varmanız gerekmektedir. Türkiye’de bulunan birbirinden farklı mini market zincirlerinden bayilik satın alarak, ürün tedarik, mağaza dizaynı, reklam ve pazarlama gibi konularda yardımlar alabilirsiniz. Bunun için ise belli bir bayilik ödemeniz gerekmektedir.

Başında Durmadan Yapılacak İşler

Market İşi Kârlı Mı?

Bir gıda zincirinden bayilik satın aldığınızda belli bir bayilik bedeli ödemeniz dışında farklı dezavantajlarla karşılaşmanız mümkündür. Maliyeti kontrolü, kötü stok yönetimi, kötü müşteri ilişkileri, kötü personel, tenha lokasyon, ürün kalitesi, satışların düşmesi gibi problemlerle de karşılaşabilirsiniz. Herhangi bir bayilik almaya karar verdiğiniz durumlarda profesyonel bir yardım almanız gerekmektedir. Kolay market açma maliyeti, net bir rakam verilecek alamayarak geçmemektedir. Özellikle marketin açılacağı lokasyon ve diğer kriterler son derece önemlidir.

1 1
Kolay Market Açma Maliyeti 5

Bahsedilen lokasyon işi oldukça önemli olarak görülmektedir. Özellikle büyük şehirlerde birbirinden farklı market bulunmaktadır. Bu marketler birbirleriyle rekabet halinde olduğu için şansınız biraz düşük olabilir. Ancak küçük şehirlerde birçok insan yerel bakkal gibi dükkânları daha çok tercih etmektedir.

Lokasyon belirlerken insan ve araç trafiğine yakınlığı, potansiyel müşterilerinize yakınlığını ve diğer işletmelere olan mesafesini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Özellikle açacağınız marketin zincir marketleri olan yakınlığını da hesaba katmanız gerekmektedir. Pek çok insanın sıklıkla tercih ettiği zincir marketlerin hemen yanına market açmak, kâr getiren bir iş olmayacaktır.

En Kolay Remote İş Fikirleri

Bakkal veya Market Açmanın Maliyeti

Market açmaya karar verdiğinizde belli bir plan dâhilinde program yapmanız gerekmektedir. İlk olarak hangi ürünlerin satışını yapmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Hangi ürünleri sunmak istediğinize karar verdikten sonra ise hangi gıda distribütörleriyle çalışmak istediğinizi de belirlemeniz gerekmektedir.

  Toptan İş Fikirleri

Markette genel olarak satılacak ürünler; temizlik malzemeleri, bisküvi, çay, makarna, şeker, çikolata, içecek, ekmek ve sigara gibi ürünlerdir. Kendi fikrinize göre insanların ihtiyaç duyduğunu düşündüğünüz ürünlerin de ek olarak satışını yapabilirsiniz.

Market Açmak Kâr Getirir Mi?

Marketten neler satacağınıza karar verdikten sonra ek olarak farklı şeylerinde satışını yapabilirsiniz. Satışını yapabileceğiniz farklı kategoriler; alkol, organik süt, yoğurt veya peynir, Ege’den taze olarak getirilmiş organik zeytin veya zeytinyağı, sebze veya meyve, çiçek ve bitki, kırtasiye malzemeleri, oyuncak, hazır olarak yenebilecek yemekler ve giyim ürünleri şeklindedir.

Açmayı planladınız marketin ismine net bir şekilde karar vermeniz gerekmektedir. Dükkan ismine karar verirken oldukça kalıcı ve kolay okunan bir isim bulmanız gerekmektedir. Kendinize uyum sağlayacak bir iş planı kurarak, yönetim planı, lokasyon analizi, finansal durum ve insan kaynakları yönetimi gibi bilgiler konusunu da ayrıntılı olarak ele almanız gerekmektedir.

AVM’de Stand Açmak

Market Açmanın Kâr Oranı

Market işini kâr getirecek şekilde yürütmek istiyorsanız güvenebileceğiniz ve rahat olarak çalışabileceğiniz gıda toptancılarını seçmeniz gerekmektedir. Özellikle toptancıların tamamıyla nakliye, fiyat konusu ve kalite konuları adı altında garanti altına almanız gerekmektedir. Hangi markaların hangi ürünlerini satmak istediğinize ilk olarak karar vermeniz gerekmektedir. Bu markaları hangi toptancılardan tedarik edebileceğinize dair araştırma yapmanız gerekmektedir.

Ürünlerin satışını gerçekleştirmek için hedef müşteri kitlesine de karar vermeniz gerekmektedir. Özellikle zincir marketlerin sizin açacağınız markete göre tercih edilmemesi adına fiyat konusunda farklılık yaratmanız gerekmektedir. En kaliteli ürünlerden, bütçe dostu ürünlerin satışına kadar yapmanız gerekmektedir. Ayrıca müşterilerinizi marketinize daha çok çekebilmek adına çoklu alımlarda indirim gibi bir seçeneği de düşünebilirsiniz.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir