Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Dünyası
 4. »
 5. Ebe Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Ebe Maaşları 2024

Ebe Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Ebe Maaşları 2024

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
34 0
Ebe Maaşları

Ebe Maaşları 2024 son dönemlerde en çok merak edilen meslek gruplarından biri haline gelmiştir. Hem maaşları hem de görev tanımları bu alana ilgi duyan birçok kişiyi araştırmaya sevk etmiştir. Ebelik; gebe olan  bir kadının hem gebelik süreci boyunca, hem de doğumdan sonraki süreç boyunca profesyonel destek sağlayan uzman kişiler olmaktadır. Gebelik teşhisinin konulmasından itibaren gebeliğin gözetim altında kalması, takibinin yapılması ve gerekli bilgilendirmeleri yapmakla sorumlu olan kişilerdir.

Ebelik mesleği günümüze kadar gelen çok eski ve köklü bir meslektir. Günümüzde dünya genelinde ebelik mesleğini kadınlar yapmaktadır. Çoğunluğunu kadın oluştursa da Batı ülkelerinin bazılarında ebelik mesleği yakan erkeklerde bulunmaktadır.

image 35
Ebe Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Ebe Maaşları 2024 4

Ebe Nasıl Olunur?

Ebe olmak isteyen kişilerin mutlaka belli eğitimlerden geçmesi ve bu alanda profesyonel olması gerekmektedir. Profesyonel olmak için ise karakter anlamında bazı özelliklere mutlaka sahip olunmalıdır. Bu anlamda da kan görmeye dayanıklı, çabuk karar verebilme yeteneği, pratiklik ve sakinlik oldukça önemlidir. Günümüzde ebelik için lisans programı okumak gerekmektedir. Bu anlamda da bir üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesinde bulunan ebelik bölümünün kazanılması gerekmektedir.

Ebe sıfatı ile göreve başlamak için öncelik olarak üniversiteden başarılı bir şekilde mezun olunması gerekmektedir. Özel sektör de ebe olarak çalışma için üniversite mezunu olmak yeterli olmaktadır. Ancak devlet kadrosunda ebe olarak çalışmak için KPSS sınavında başarı elde etmek gerekmektedir. Çalışılacak yere göre de Ebe Maaşları 2024 değişkenlik göstermektedir.

Ebelik Mezunu Kişiler Ne İş Yapar?

 Ülkemizde aktif olarak hizmet veren binlerce ebe olmaktadır. Bilinenin aksine ebeler sağlık sektörünün demirbaşlarından biri olmaktadır. Bundan dolayı da özel ve kamu sektöründe iş bularak rahatlıkla çalışma hayatına başlayabilmektedir. Ebelerin görevleri ve sorumluluklarını sıralamamız gerekirse;

 • Evde sağlık hizmeti veya sağlık kuruluşlarında hamilelik süreci boyunca gebenin sağlık kontrollerini gerçekleştirerek tavsiyelerde bulunmaktadır.
 • Doktorun olmadığı bölgelerde gebe kadınların doğumlarını yaptırmaktadır. Doktorların olduğu bölgelerde ise doktora doğumda yardım etmektedir.
 • Normal dışı veya acil doğumlarda hamilelerin hastaneye yönlendirilmesinde ve bu aşamada onlara eşlik etmektedir
 • Bazı hastalıkların tedavisinde doktor ile birlikte eş zamanlı tedavi uygulamaktadır.
 • Özel bakım gerektiren doğumlarda (pramatüre, düşük, hasta bebek veya düşük doğum gibi) yeni doğan bebeğim gözetimini ve takibini yapmaktadır.
 • Aile planlaması ve çocuk sağlığı gibi konularda bilgilendirme yapmak ile görevlidir.
 • Sağlık kurum ve kuruluşlarında bir bebeğin 6 yaşına gelesiye kadar aşı takibini ve aşılarını yapmak ile görevlidir.
  Eczacı Ne Kadar Kazanıyor? Eczacı Aylık Maaşları 2024
image 37
Ebe Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Ebe Maaşları 2024 5

Ebede Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Ebe Maaşları 2024 konusunun gündeme gelmesi ile birlikte ebelik mesleği oldukça merak edilen bir konu haline gelmiştir. Ancak ebelik mesleğini yapabilmek için birçok özelliğe sahip olunması gerekmektedir. Bunun en temel nedeni ise gebe kadınlar ile yakın temasta bulunulmasından dolayı hamilelik süreci ve hamilelik sonrasını profesyonel bir şekilde yönetebilme kabiliyeti bulunmalıdır. Bununla birlikte de bir ebenin taşıması gereken diğer özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hızlı karar verme yeteneğine sahip olmalıdır.
 • Doğum gibi steril alanlara alışkın ve bu tarz anlarda soğuk kanlı olmalıdır
 • Stres yönetimini iyi yapabilmelidir.
 • Yardımsever ve sıcak kanlı olmalıdır.
 • Kan görmeye dayanıklı olmalıdır.
 • Tedbirli ve her şeyin düzenli olmasına özen göstermelidir.
 • Sabırlı bir kişiliğe sahip olmalıdır.
 • Detaylara önem göstermeli, temiz ve titiz olmalıdır.

Ebe Maaşları 2024 Nedir?

Ebe Maaşları 2024 için net bir ücret bulunmamaktadır. Bunun en temel nedeni ise ebenin hangi kurumda çalıştığı olmaktadır. Ebelik mesleğine sahip olan kişiler günümüzde iki sektörde çalışabilmektedir. Bunlar kamu kurum, kuruluşları ve özel sektör olmaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ebelerin maaşları daha fazla olmaktadır. Devlet hastanelerinde ve kuruluşlarında ebe olmak için ise KPSS sınavına girilerek başarı puanı elde etmek gerekmektedir. Böylelikle devlet kurumlarına atanarak mesleği yapmaya başlamak mümkündür. Özel sektörde ise hastanenin beklentileri, mülakatlar ve diğer şartlar değerlendirilerek işe başlanmaktadır.

Bebek Fotoğrafçılığı Kazancı 2024?

Devlette ebelik mesleğinin yapılması durumunda sabit maaşa ek olarak denklik ödemeleri, kıdem durumu ve döner sermaye gibi ek ödemeler ortaya çıkmaktadır. Bu da Ebe Maaşları 2024 oranında değişkenliklerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Devlette çalışan bir ebenin günümüzde maaş oranı 40.000 TL ile 45.000 TL arasında olmaktadır. Çeşitli ek ödemeler ile birlikte de maaş artmaktadır. ASM yani Aile Sağlık Merkezlerinde çalışan ebelerinde maaşları; merkezin kapasitesi, çalışma yeri ve derecelerine göre değişmektedir. Ortalama olarak ASM ebelerinin maaşları 40.000 TL ile 42.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

  Twitch Yayıncı Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Twitch Yayıncı Maaşları 2024

Özel sektörde ebelik yapan kişiler her zaman kamu kurum ve kuruluşlarındaki diğer ebelere göre daha az maaş almaktadır. Bu alanda da aynı devlette olduğu gibi kurumun maaş stratejisi, çalışma saatlerinin yoğunluğu ve çalışma performansları göz önünde bulundurularak maaşları belirlenmektedir.  Bu anlamda da özel sektörde çalışan Ebe Maaşları 2024 20.000 TL ile 28.000 TL civarında olmaktadır.

Uzman Ebe Maaşları Nedir?

Uzman ebeler, lisansüstü eğitimini tamamlayan kişilere verilen ünvan olmaktadır. Hem deneyim hem de eğitim derecesi yüksek olmasından dolayı maaşları normal lisans mezunu ebelere göre daha yüksek olmaktadır.

Ebe Maaşları 2024 ortalama olarak uzman ebelerde 45.000 TL ile 50.000 TL arasında ödemeler almaktadır. Bunlara ek olarak da çeşitli ödemeler alarak ücretleri yükselmesi mümkündür. O yüzden de net maaşları bulunmamaktadır.

2024 Emekli Ebe Maaşı Nedir?

Ebe Maaşları 2024 yanı sıra ebelik görevini tamamlayan ve emekliliğe ayrılan kişilerinde maaşları merak edilen bir konu olmaktadır. Emekliliğe ayrılan bir ebenin maaşı günümüzde 25.000 TL civarında olmaktadır. Emeklilik kıdemine, eğitim düzeyine ve çalıştığı yıl primine göre de maaşı değişkenlik göstermektedir

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir