Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Dünyası
 4. »
 5. Öğretmen Ne Kadar Kazanıyor? Öğretmen Aylık Maaşları 2024

Öğretmen Ne Kadar Kazanıyor? Öğretmen Aylık Maaşları 2024

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
45 0
Öğretmen Ne Kadar Kazanıyor? Öğretmen Aylık Maaşları 2024

Öğretmen, toplumda belirlenen bazı hedefler doğrultusunda kişilere eğitim ve öğretim sunma konusunda görevli kişilere verilen mesleki bir unvandır. Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde, ‘Mesleği bilgileri öğretmek olan kişi olarak tanımlanan öğretmenlik, almış olunan alan eğitimi ile pedagojik formasyon gibi süreçlerden sonra edinilebilen bir meslek grubudur. Birçok kişi öğretmen olmak için eğitim alır ve öğretmen ne kadar kazanıyor merak eder.

Öğretmen Ne İş Yapar? Hangi Görev ve Sorumlulukları Vardır?

 • Öğrencilerin sorunlarını çözmek için bilgi ve teknolojik kaynaklara erişim sağlanması için imkanlar sağlamak,
 • Belirlenmiş müfredatın hepsini zamanında uygulamak,
 • Öğrencileri uygulamalı, aktif, yaratıcı sorun temelli eğitime dahil etmek,
 • Öğretimi, öğrencilerin gelişimine bağlı değişiklik, öğrenme tarzları, baskın yönlerine ve ihtiyaçları doğrultusunda ayarlamak,
 • Etkin sınıf yönetimi planlamaları uygulanması
 • Dersleri uygun bir biçimde planlayarak hazırlamak,
 • Sınıf içinde ve dışındaki öğrencilerin gözetim ve güvenliği için gerekli koşullara uymak,
 • Öğrencilere disiplin ve yaratıcı düşünme konusunda öğrenme deneyimleri katmak,
 • Öğrencilerin kendi öz disiplinleri ve başkalarına karşı sorumluluklarının geliştirilmesi,
 • Öğrencilerin gelişim ve ilerleme kayıtlarının tutulması
Öğretmen Ne Kadar Kazanıyor? Öğretmen Aylık Maaşları 2024
Öğretmen Ne Kadar Kazanıyor? Öğretmen Aylık Maaşları 2024

Öğretmen Nasıl Olunur?

Üniversitelerin ilgili fakültelerinde verilen eğitimi tamamladıktan sonra bir de formasyon alınması öğretmenlik mesleği açısından şarttır. İlk önce hangi alanda öğretmenlik yapmak istediğinizi tercih etmeniz gerekir. Lise eğitimini bitirdikten sonra TYT ve AYT sınavlarına girip yeterli bir puana ulaşmanız gerekir. Daha sonra üniversitede öğretmen olmak için eğitim alabileceğiniz bölümleri tercih edebilirsiniz. Başarılı bir şekilde eğitiminiz sona erdikten sonra öğretmen olarak mezun olabilirsiniz. Eğitim programınız da yer alan stajı yaptıktan sonra ise siz de istediğiniz kurumda öğretmen olarak görev yapmaya başlayabilirsiniz.

  Al Sat Yapılacak İşler

İşten Ayrılıp Kendi İşinizi Kurmanız İçin 5 Neden

Öğretmen Olma Şartları Nelerdir?

 • Mesleki alan ile alakalı en az lisans mezuniyet derecesine sahip olunması,
 • Eğitim Fakültesi dışındaki fakültelerden mezun olan kişiler için; pedagojik formasyon almış olunması
 • Öğretmenlik stajını bitirmiş olmak,
 • Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında yeterli puanı almak
 • Mülakatta başarılı olmak

Öğretmende Olması Gereken Özellikler

Öğretmen aylık maaşları 2024 çoğu kişi tarafından merak edilir. Öğretmenlik çoğu kişinin küçüklük hayali olan bir meslektir ve bu mesleğin temeli bireylerle birebir iletişimle olur. Bundan dolayı, eğitimcinin mesleki yeterliliğinin ne kadar olduğu gibi kişisel özellikleri de ön plana çıkar. İlk olarak bir öğretmenin mutlaka iletişim yeteneğinin iyi olması gerekir. Aynı zamanda temel eğitimcilik konusunda da nitelikli olması gerekir. İyi bir çalışma alışkanlığının olması, güven vermesi ve zamanında işinde olması gibi faktörler son derece önemlidir. Bir öğretmenin öğrenci davranışları konusunda da yönetim becerisi olması, disiplin problemlerine müdahale edip çözmesi gerekir. Yazılı, sözlü ve dil konusunda doğru bir kullanıma sahip olması da çok önemlidir. Bir öğretmen her zaman rol model olarak kabul edildiği için kendini sürekli olarak geliştirmesi gerekir.

Öğretmen Ne Kadar Kazanıyor? Öğretmen Aylık Maaşları 2024
Öğretmen Ne Kadar Kazanıyor? Öğretmen Aylık Maaşları 2024

Öğretmenler Ne Kadar Maaş Alır?

Öğretmen maaşları, öğretmenin görev yapmış olduğu branşı, deneyimi, eğitim düzeyi ve çalışmış oldukları kurumlara göre değişiklik gösterir. Türkiye’de bir öğretmenin ortalama aylık maaşı, 30.000 TL ile 38.000 TL arasında değişebilir. Ancak, özel okullarda çalışan öğretmenler veya üniversitelerde ders veren öğretim görevlileri daha yüksek maaşlar alabilirler. Ayrıca, öğretmenlerin ders yükleri, sorumlu oldukları sınıflar ve ders saatleri de maaşlarını etkileyebilir.

Sınıf Öğretmeni Maaşı 2024 Ne Kadar?

Devlette görev yapan sınıf öğretmeni maaşı 2024 senesinde de kademe fark etmeksizin ortalama olarak bildirilirmiştir. Devlet okulunda görev yapan sınıf öğretmenlerinin maaşı ek ders ücreti olmadan yaklaşık olarak 35.000 TL ile 43.000 TL arasında değişiklik gösterir.  Sınıf öğretmenleri ile okul öncesi öğretmenleri haftalık 30 saatinin 18’ini maaş karşılığı şeklinde derse girerken, branş öğretmenleri ise 30 saatin 15 saatini maaş karşılığı olarak girerler. Her öğretmenin branşına göre ve görev süresine göre maaşları değişiklik gösterir.

  Reklamcı Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Reklamcı Maaşları 2024

Öğretmen Maaşı 2024

Kamu çalışanları ve emekliler için yapılan yüzde 49.25’lik zam kararı netleşmişti. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan öğretmenlerin maaşlarına refah payı ya da  sabit bir artış yapılıp yapılmayacağı hala belli olmadı. ¼ kademesinde olan bir öğretmenin maaşı mevcut 26,654 TL iken yeni düzenleme ile beraber 39,781.09 TL’ye yükseldi. Uzman öğretmenlerin ise mevcut 29,538 TL’lik maaşlarını yüzde 49.25 oranında yapılan zamla beraber 44,085 TL’ye yükseldi.

Öğretmen Ne Kadar Kazanıyor? Öğretmen Aylık Maaşları 2024
Öğretmen Ne Kadar Kazanıyor? Öğretmen Aylık Maaşları 2024

Ücretli Öğretmenlik Maaşı 2024 Ne Kadar?

Ücretli öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen kadrosunda açık olması durumunda ders ücreti karşılığında sözleşme imzaladıktan sonra işe başlar. Ücretli öğretmenlik başvurusu İlçe Milli Müdürlüğü’ne yapılır ve sözleşme sadece bir öğretim yılını kapsayacak şekildedir. Ücretli öğretmenlerin 2024 senesinde ek ders başına alacağı ücret 75,15 TL olarak belirlendi. Ücretli öğretmenlik maaşları genel olarak tam zamanlı öğretmen maaşlarına göre daha az olabilir. Maaşlar, öğretmenin görev yapmış olduğu eğitim kurumunun bütçesi, coğrafi konum ve diğer faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

Öğretmen iş İmkanları

Eğitim sektöründe görev yapan öğretmenler, tercih etmiş oldukları branşlara göre çok değişik alanlarda çalışma fırsatı bulurlar. Genel olarak okullarda çalışmayı tercih eden öğretmenler, yaşı 4 ila 18 arasında değişiklik gösteren birçok kişiye eğitim verebilirler. Kamu da çalışmak isteyen öğretmenler ilk önce ÖSYM tarafından yapılan KPSS’ den yeterli puana sahip olmalıdır. Daha sonra ise tercih yapıp atanmaları gerekir. Böylece görevlerini yapmaya başlayabilirler. Ataması olmamış öğretmenler ise özel sektörde kendilerine çalışma fırsatı bulurlar. Özel okul, özel eğitim kurumları çalışmak için idealdir. Sözleşmeli öğretmenlik de ataması olmayan öğretmenlerin çalışmayı tercih ettiği bir durumdur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir