Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Fikirleri
 4. »
 5. Hibeli İş Fikirleri

Hibeli İş Fikirleri

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
71 0
Hibeli İş Fikirleri

Kendi işini kurmak isteyip sermaye yetersizliği yüzünden kuramayan insanların hibe desteği kullanarak işlerini kurmaları mümkündür. Hibe desteği, kurulacak iş için devletin belirli bir miktarda yardımda bulunmasıdır.  Hibe desteği, daha fazla insanın üretime katılmasını sağlamak amacıyla verilen teşvik olarak düşünülebilir. Üretim amaçlı işler için hibe desteği alabilirsiniz. Aynı zamanda ihracat için de hibe desteği almanız mümkündür. Tarım ve hayvancılık da hibe desteği alabileceğiniz iş alanlarına girebilir.

Hibe Desteğinden Yararlanmak İçin Hangi Şartlar Gereklidir

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Girişimcilik sertifikası almak
 • Planlama ve raporlama
 • Kayıt işlerinin tamamlanmış olması

Bu şartları karşılıyorsanız bu konuyla alakalı uygun bir proje sunumu ile hibe desteği alabilirsiniz. Devlet tarafından onay verilince işinizi kurmaya başlayabilirsiniz. Hibe desteğinin çeşitlerinin olduğu bilinmektedir. Bunları sizler için derledik.

image 77
Hibeli İş Fikirleri 8
 • Devlet Tarafından Verilen Hibe Programları: İstihdam ve ekonomik kalkınma
 • Yerel Yönetimler Tarafından Verilen Hibe Programları: Özel vakıflar ve belediyeler
 •  Uluslararası Hibe Programları: Erasmus vb programlar

Hibe desteği insanlara maddi kazancın yanı sıra bilinirlik ve görünürlük de sunmaktadır. Güvenilirliğinizi arttırır. Çevre kazanma fırsatları sunar.

Yazımızda hibeli iş fikirleri için örneklere yer verdik.

Gıda Üretimi

Gıda sektöründe hibe desteği alarak üretim yapmanız mümkündür. Oldukça kapsamlı olan gıda üretiminin her zaman satışı da fazla olur. Bitmeyecek sektörler arasında düşünülebilir. Bu yüzden gıda üretimi gerçekleştirerek ve satışını yaparak para kazanabilme olasılığınız oldukça yüksektir. Karlı satış yapabileceğiniz bir alandır.

  Popüler 5 Turizm İş Fikirleri
image 78
Hibeli İş Fikirleri 9

Tekstil Ürünleri Üretimi

Tekstil sektöründe üretim yaparak toptan satış gerçekleştirebilir bu sektörde kazanç sağlayabilirsiniz. Giyim sektörünün her zaman alıcısı da bulunmaktadır. Tekstil ürünlerinin üretimini ve satışını gerçekleştirerek kazanç sağlamanız mümkündür.

Halı ve Kilim Üretimi

Halı, kilim, yolluk gibi ihtiyaç ürünlerinin üretimini gerçekleştirerek kazanç sağlayabilirsiniz. Geleneksel, modern halı çeşitlerinizin üretimi reklamınızı da güzel yaptığınız sürece satış yapabileceğiniz bir sektördür. Bu yüzden hibeli iş fikirleri arasında halı ve kilim üretimini de düşünebilirsiniz.

Mobilya Üretimi

Ev, bahçe, ofis gibi yerler için mobilya üretimi gerçekleştirerek kazanç sağlayabilirsiniz. İş yerleri, ofisler, mağazalar, bahçeler, cafeler ve daha birçok alan için mobilya üretimi sağlayıp bu sektörden kazanç elde edebilirsiniz. Hibeli iş fikirlerine bir örnek de bu sektördür.

image 79
Hibeli İş Fikirleri 10

Otomotiv Sektörü

Otomotiv sektöründe üretim yaparak para kazanmanız mümkündür. Hibeli iş fikirleri arasında otomotiv sektörünü de düşünebilirsiniz.

Kendi Aracınızla Yapabileceğiniz İşler

Yalıtım Malzemesi İmalatı

Yalıtım malzemesi üretip satışını gerçekleştirmek için hibe desteğine başvurabilirsiniz. İnşaat sektöründe tercih edilen bu ürünün satışı da oldukça fazladır.

Tarım Makineleri Üretimi

Tarım alanında hibe desteğini şartları tamamlıyorsanız kolayca alabilmeniz mümkündür. Tarım makinelerinin üretimini gerçekleştirerek bu alanda kazanç elde edebilirsiniz.

image 80
Hibeli İş Fikirleri 11

Seramik ve Beton İmalatı

Seramik, beton gibi malzemelerin üretimini gerçekleştirmek için hibe desteği alarak sermayenizi arttırabilirsiniz. Bu sayede üretimi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz ve bu sektörden para kazanabilirsiniz.

Teknoloji Ürünleri Üretimi

Teknolojik aletlerin üretiminde hibe desteği alabilirsiniz. Teknoloji günümüzde yoğun ilgi görmektedir. Genç kesimden yaşlı kesime her kitleye hitap etmeniz mümkündür. Kazancın yoğun olacağı bu sektörü hibeli iş fikirlerinize ekleyebilirsiniz.

Organik Gıdaların Üretimi

Organik gıdaların üretiminde devlet tarafından verilen hibe desteği ile iş kurabilirsiniz ve bu alanda para kazanabilirsiniz. Organik pazarın belirli bir kitlesi bulunmaktadır. Organik beslenmeyi seven, tercih eden insanlara organik gıda üretimi yaparak kazanç sağlayabilirsiniz. Sebze, meyve gibi besinlerin de organik üretimini gerçekleştirebilirsiniz.

  Barista Nedir ? 2024 yılı Barista Maaşları
image 81
Hibeli İş Fikirleri 12

Topluma Faydalı Projeler Üretmek

Topluma faydası olacak işler için projeler üretmek hibeli iş fikirlerine bir diğer örnektir. Devlet tarafından verilen hibe desteği ile bu alandaki projelerinizi topluma faydası olması açısından gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal yardımlaşma, toplumun lehine projeler düzenleyebilirsiniz. Toplum için faydalı olacak her projenin destek görme ihtimali de oldukça yüksektir. Bu yüzden topluma faydalı projeleriniz varsa bunu ilgili kişilere sunabilir ve devlet tarafından verilen hibe desteğini onayınızı aldıktan sonra kullanabilirsiniz.

Turizm Destek Projeleri

Hibeli iş fikirlerine örnek olarak Turizmi geliştirme, kültürel mirası koruma ve yerel kültürleri tanıtma amacıyla projeler geliştirebilirsiniz. Verilen hibe desteği bu sektörde de işinizi kolaylaştıracaktır. Bu sektörde yurtiçi ve yurtdışı turlar düzenleyebilirsiniz ve aynı zamanda rehberlik yapabilirsiniz. Hibeli işler arasında turizm sektörünü de yapabilirsiniz. Bu sektörde reklamı ve çevreyi yapabildiğiniz sürece kazancınız da yüksek olur.

Kadın Girişimciler için Verilen Hibe Desteği

Günümüzde kadın girişimci sayısında artış olduğu bilinmektedir. Devlet tarafından verilen hibe desteği ile de hibeli iş fikirleri arasında bu kategoriyi de düşünebiliriz. Kadın girişimciler yapmak istedikleri işle alakalı projesini hazırlayarak onay aldıktan sonra hibe yardımı alarak bu işe atılabilirler. Kadın girişimcilerin iş alanları çok fazladır. Bu destek ile teşvik edilmeleri amaçlanmaktadır.

image 82
Hibeli İş Fikirleri 13

Gündüz Bakım Evleri Açmak

Özellikle çalışan anneler için büyük avantaj sağlayacak olan bu sektörde de devlet tarafından hibe desteği almak mümkündür. Güvenilir, hijyen koşulları iyi, ulaşım olarak rahat bir gündüz bakım evi açarak çocuklar için güvenli bir alan oluşturabilirsiniz. Ailelerin içini rahatlatarak, güvenini kazanarak işinizi yaptığınız sürece bu sektörde oldukça iyi bir kazanç elde etmeniz de mümkündür.

Seramik Atölyesi Açmak

Sanat konusunda bilginiz ve deneyiminiz varsa, bu alanla ilgili bir meslek istiyorsanız seramik atölyeleri kurabilirsiniz. Devlet tarafından hibe desteği verilen bir diğer sektör de sanat atölyeleri kurmak olarak düşünülebilir. Açtığınız bu atölyelerde sanat eğitimleri verebilirsiniz. Kurslar düzenleyebilirsiniz. Dilerseniz kendi ürünlerinizi üretip satışını yapabilirsiniz ve bu şekilde gelir elde edebilirsiniz.

  İş Fikirleri Oluşturmak İçin İlk Bakılması Gereken Unsurlar

Hibe desteği genellikle toplum için fayda gözeten mesleklere verilmektedir. Şartları sağladığınız sürece bu desteği almanız da mümkündür. Ekonominin kalkınması, ticari hayatın devam etmesi, turizm, kültür, sosyalleşme açısından teşvik olarak düşünülen bu hibe desteğinin insanların da ticari hayata atılmak için cesaret bulmasına yardım ettiği düşünülmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir