Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Fikirleri
  4. »
  5. Köyde Para Kazandıran İşler

Köyde Para Kazandıran İşler

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
84 0
Köyde para kazandıran işler

Günümüzde sakinlik arayan birçok insan köy hayatını tercih etmektedir. Şehir hayatının keşmekeşliğinden ve stresinden kaçıp köyün sakinliğine sığınmak oldukça cazip bir seçenek haline geldi. Bu düşüncelerle köye yerleşen insanlar burada kendilerine yeni bir hayat kurup, yeni işler yapmakta. Köyde para kazandıran işler, şehir hayatındaki işlerden farklıdır. Doğal kaynakları ve köydeki imkanları kullanarak köyde çok faklı işler yapabilirsiniz. Köyde yapılacak işler düşünüldüğünde akla ilk önce tarım ve hayvancılık gelse de aslında yapabileceğiniz daha fazla iş vardır. Bu yazımızda kırsalda kazanç sağlayabileceğiniz çeşitli iş fikirlerini sizinle paylaşacağız.

1.      Köyde Organik Tarım İşi

Köyde Para Kazandıran İşler
Köyde Para Kazandıran İşler

Köy denilince şüphesiz herkesin aklına gelen ilk fikir tarım yapmaktır. Köyde kendi başınıza veya ailenizle organik ve temiz tarım yapabilirsiniz. Köyde organik tarım yapmak için uygun arazi ve sulama imkanının bulunması gerekir. Ayrıca organik tarım hakkında bilgi sahibi olunması da gerekecektir. Eğer bu imkanlara sahipseniz organik tarıma başlayabilirsiniz. Organik tarım yaparak hem kazanç elde edebilir hem de ürettiğiniz ürünleri gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz. Organik tarım yaparken bölgenizde yetişen ürünlerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca ürettiğiniz ürünleri dönüştürerek piyasaya sunabilirsiniz. Örneğin domates üretiyorsanız salça yapabilir veya kuru domates şeklinde satışa sunabilirsiniz.

2.      Köyde Mandıra Kurmak

Köyde para kazandıran işler arasında en karlı işlerden biri de köyde mandıra kurmaktır. Özellikle yaşadığınız köy gelirini hayvancılıkla sağlıyorsa buraya mandıra kurarak hem köy ekonomisine katkıda bulunabilir hem de iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Köy ortamında geniş bir işletme tesisi kurarak süt ve süt ürünleri üretip bunları tüketiciyle buluşturabilirsiniz. Ayrıca köyünüzde ve civar köylerdeki sütleri toplayarak bölgede önemli bir süt satıcısı haline gelebilirsiniz. Süt, yoğurt, peynir, tereyağı gibi çeşitli süt ürünleri üreterek bunları satarak kendinize ve köyünüze bir marka yaratabilirsiniz. Böylelikle işleri büyütüp iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

  En İyi Para Kazandıran Uygulamalar

3.      Köyde Çiftlik Kurmak

Köyde Para Kazandıran İşler
Köyde Para Kazandıran İşler

Köyde kendinize bir iş alanı kurmak ve gelir elde etmek istiyorsanız yapabileceğiniz işlerden biri de köyde çiftlik kurmak olacaktır. Köy ortamında çiftlik kurmak oldukça basit ve kazançlı bir iştir. Köyde kuracağınız çiftlikte hem tarım hem hayvancılık yapabilirsiniz. Bu sayede kendi organik ürünlerinizi yetiştirebilir bunları satarak güzel bir gelir elde edebilirsiniz. Eğer çiftliğiniz büyük ise çiftlikte çalışacak elamanlar alarak insanlara istihdam sağlayabilirsiniz.

4.      Köyde Zeytinyağı Üreticiliği Yapmak

Köyde para kazandıran işler arasında zeytinyağı üreticiliği de yer alır. Eğer zeytin yetiştirilen bir köyde yaşıyorsanız mutlaka bu durumu fırsata çevirmelisiniz. Köyde zeytinyağı üreticiliği yaparak iyi paralar kazanabilirsiniz. Köy ortamında organik olarak üretilen saf zeytinyağı yüksek fiyatlara satılabilmektedir. Zeytinyağı üretimi haricinde kahvaltıların vazgeçilmezi ve baş tacı olan zeytini de sofralık şekilde hazırlayıp satışa sunabilirsiniz. Bu sayede hem yemeklik zeytin üretimi hem de zeytinyağı satarak farklı gelirler elde edebilirsiniz.

5.      Köyde Şarap Üretmek

image 111
Köyde Para Kazandıran İşler 6

Köyde yapılabilecek iş fikirlerinden biri de şarap üretmektir. Özellikle üzüm yetiştiriciliğinin yanında yapılan şarap üretimi birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Yaşadığınız köyde üzüm yetiştiriciliği yapılıyorsa siz de bu durumu fırsata çevirip şarap yapabilirsiniz. Ayrıca üzümleriniz şarap yapımı haricinde gelir kaynağınız da çok olacaktır. Ürettiğiniz üzümleri yaş ve kuru şekilde satabilir. Üzüm asmasından da sarmalık yapraklar hazırlayarak satabilirsiniz. Bir de üzümlerinizden organik ve doğal şarap yapıp satarak gelirinizi katlayabilirsiniz.

Kilo İle İç Çamaşırı Toptan Alış Satışı

6.      Köyde Kahvaltı Salonu Açmak

Son zamanlarda köy kahvaltısı terimini sıklıkla duymaktayız. Ancak standart yerlerde insanların önüne konulan ‘’köy kahvaltıları’’ köy kahvaltısı olmaktan bir hayli uzak. Bu nedenle köyde bir köy kahvaltısı salonu açarak müşterilere gerçek köy kahvaltısı deneyimi yaşatabilirsiniz. Hem de asıl yeri olan köyde. Köyde kahvaltı salonu açmak Köyde para kazandıran işler arasında en karlı olabilecek fikirlerden biridir. Ayrıca bu işletme için çok fazla bir maliyete de gerek yoktur. Güzel ve hoş bir ortamda, köyün huzur ve dinginliği arasında tamamen organik köy ürünleri ile hazırlanan bir mükellef bir kahvaltı yeterli olacaktır. Ayrıca kahvaltı salonunun yanı sıra kahvaltıda sunduğunuz organik ürünleri yine burada müşterilere satarak ekstra bir gelir elde edebilirsiniz.

  Pinterest İş Fikirleri

7.      Bungalov İşletmesi Kurmak

image 112
Köyde Para Kazandıran İşler 7

Son yıllarda bungalov otel tatillerine olan rağbet artmış durumda. Siz de eğer köyde bir iş yapmak istiyorsanız bu durumu değerlendirebilirsiniz. Köyde güzel bir bungalov tesisi açmak size iyi bir kazanç sağlayabilir. Köyün temiz ve ferah havası tatilciler için güzel bir tercih olacaktır. Ayrıca bungalov tesisinizi tercih eden misafirler doğayla, hayvanlarla iç içe olacak, köyünüzü gezip buradan doğal ürünler alabilecektir. Köyde çeşitli etkinlikler düzenlemek, doğa yürüyüşleri, binicilik gibi etkinliklerle bungalov tesisinizi farklı kılabilirsiniz. Bungalov işletmesi kurmak bu yönüyle gerek size gerek köy halkına ekstra kazanç sağlaması bakımından faydalı olacaktır. Ayrıca yaşadığınız köyü bir noktada turistik bir köy haine getirip köyün tanınmasına da katkı sağlayabilirsiniz.

8.      Köyde Arıcılık Yapmak

Köyde para kazandıran işler arasında arıcılık yapmak da yer alır. Köyde arıcılık yaparak para kazanabilirsiniz. Arıcılık yaparak hem doğanın nimetlerinden yararlanabilir hem de çok fazla çaba harcamadan gelir elde edebilirsiniz. Arıcık bal üretiminin yanı sıra diğer arı ürünleri bilhassa balmumu, arı sütü ve polen gibi değerli ürünleri de elde etmeyi içerir. Arılardan elde ettiğiniz bu ürünleri satarak kendinize bir gelir oluşturabilirsiniz. Kendi ürettiğiniz ürünleri yerel pazarlarda veya internet üzerinden satışını gerçekleştirebilirsiniz. Eğer sizde köyde arıcılık yapmayı düşünüyorsanız arı kovanları kiralayabilir ve arıcılık eğitimi alarak bu sektöre girebilirsiniz. Arıcılık özel bilgi gerektiren bir iş olduğu için arıcılık eğitimi almanız gerekecektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir