Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Fikirleri
  4. »
  5. İş Fikirleri Oluşturmak İçin İlk Bakılması Gereken Unsurlar

İş Fikirleri Oluşturmak İçin İlk Bakılması Gereken Unsurlar

Şule Akyol Şule Akyol - - 9 dk okuma süresi
66 0
İş Fikirleri Oluşturmak İçin İlk Bakılması Gereken Unsurlar

Bir fikrin iş fikrine haline gelmesinin temel noktası günümüz pazarında müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için bir hizmet ya da ürün üretmektedir. Günümüzde en çok dikkat çeken iş fikirleri pazarın ilgi odağında olan veya  ihtiyaç duyduğu bir fikir, ürün veya hizmet sunmaktır. Girişimciler, gözlem ve analiz yetenekleri ile çevrelerinde ve hayatlarında ortaya çıkan problemleri fark ederek, amaçları doğrultusunda düzenli ve planlı bir araştırma yaparak fikrini iş fikri haline getirebilirler. Pazar analizine dikkat etmesi gereken girişimciler, iş fikirleri oluşturmak için ilk bakılması gereken unsurlar hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Yaratıcılık Nedir?

Bir fikri ortaya çıkaran insanlara göre yaratıcılık; olayları ve fırsatları aniden görebilmek anlamına gelir. Yaratıcılık kavramın içeriğinde ki gerçek durum; çeşitli bilgileri ve çeşitli deneyimleri bir araya getirip yeni bir olguyu en yüksek özgünlük hâlinde sentez etmenin gerekliliğidir. Biyogirişimler açısından  da durum ve süreçler aynı şekildedir. Araştırma ve geliştirme konusunda yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan noktaların bir araya gelmesi biyogirişimlerde de fikrin fırsata dönüşmesine yardımcı olur. Biyoteknoloji alanında yapılan birçok çalışmada, yaratıcılık faktörünün ön plana çıkması için bazı detaylar önemlidir. Örneğin; çalışma esnasında bazı rutinlerin dışına çıkmak, çalışma ortamının değişmesi, değişik işbirliklerini göz etmek, forum sitelerinde fikirlerin tartışılması, problem ve çözümlere yönelik kağıt üzerinde ağaçlar çizilmesi ve parametreleri dizebilmek yaratıcılığın meydana gelmesinde oldukça önemlidir.

İş Fikirleri Oluşturmak İçin İlk Bakılması Gereken Unsurlar
İş Fikirleri Oluşturmak İçin İlk Bakılması Gereken Unsurlar

İş fikri oluşturmak için bakılması gereken unsurlar ve yaşanan süreçlerde başarısızlık hikayelerine kulak vermek, girişimciye doğru yolu takip edebilmek adına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda sorun üzerinde detaylı ve uzun süreli düşünceler oluşturmak da çıkış yolu bulmak için uygulanan önemli stratejilerden biridir.

  Ev Ofisinizin Kralı Olun “Karlı Home Office İşletmeler”

İnovasyon Nedir?

“Yenilik” terimi genel olarak geleneksel üretim yöntemleriyle elde edilen yeni ürünlere ya da hizmetlere uygulanır ve klasik dağıtım kanalları aracılığıyla müşterilere teslimatı yapılır. Ancak inovasyon, genel iş sisteminden de bahsedebilir. Biraz az belirgin olmakla beraber, aynı derecede öneme sahiptir. Yeni ürünlerin ya da  hizmetlerin geliştirilmesi genel olarak “müşteri yararı” nı geliştirme konusuna odaklanır. Diğer yandan, iş sistemi ile ilgili yenilikler, maliyetleri azaltmaya odaklanır ve bu kazançlar, bir seviyeye kadar, daha ekonomik fiyatlar olarak müşteriye aktarılabilir. Yeniliklerin, yeni bir “endüstri” ortaya çıkarmak için hem boyut hem ürün hem de iş sistemini birleştirmesi nadir bir durumdur.

İkna Edici Bir İş Fikrini Tanımlayan Nedir?

Bir iş fikri, yaratımcılara hitap eder ve bu sebeple de yatırımcının bakış açısının göz önüne alınarak formüle edilmesi gerekir. Ne çok dahi bir ürün olması ne de teknik bir açıklama yeterli olmayacaktır. Bundan ziyade, şu üç şeyi içermesi gerekir;

  • Müşterinin Hangi Sorununu Çözecektir?

Pazarlama başarısının en önemli anahtarı, çok iyi ürünler değil, müşteri memnuniyetidir. Müşteriler bir ihtiyacı karşılamaya çalışırken ya da bir problemi çözmek için (örneğin yeme ve içme) işi daha da kolaylaştıran, öz saygı ve refahlarını geliştirecek olan şeyleri satın alırlar. İş fikirleri oluşturmak için ilk bakılması gereken unsurlar bu nedenle, memnuniyet ve hangi türde (hizmet, ürün) isteneceğini açık bir biçimde ifade eder. Bu anlamdaki, pazarlama uygulayıcıları “Benzersiz Satış Önerisi” yöntemini tercih ederler.

  • Pazar Nedir?

Bir iş fikrini sadece “piyasa” kabul ettiği zaman bir ticari değere sahiptir. Bu sebeple, başarılı bir iş fikrinin ikinci önemli prensibi, pazarda sunulan ürün ya da hizmet için ne kadar önemli olduğunu, hedef kitlenin ne anlama geldiğini ve kendini rekabetten nasıl ayırmış olduğunu gösterir.

  • Gelir Mekanizması
  Home Office İş Fikirleri

Bir işletme uzun süre de kâr getirisine sahip olmalıdır. Başarılı bir iş fikrinin üçüncü prensibi bundan dolayı, onunla ne kadar gelir elde edilebileceği ve paranın nasıl kazanılacağı konusunda bilgi verir.

İş Fikirleri Oluşturmak İçin İlk Bakılması Gereken Unsurlar
İş Fikirleri Oluşturmak İçin İlk Bakılması Gereken Unsurlar

Girişimci Bir Fikri Ne Kadar Sürede Bulabilir ?

İş fikirleri oluşturmak ilk bakılması gereken unsurlar önemlidirve bunu yapmak 100 kişilik bir ekip kurulmasına gerek kalmaz. Bir iş fikrinin ortaya çıkış aşaması da genel olarak kişiseldir. Bir girişimciye, ‘girişim fikrini nasıl ortaya çıkardı diye sorarsanız alacağınız yanıt yüksek ihtimalle ‘bir anda olacaktır. Bilim insanları da yeni bir fikir buldukları zaman bu fikri herhangi bir zamanda bulduklarını itiraf ederler. Darwin için de bu durum aynı şekilde oluşmuştur. Darwin evrim teorisini birdenbire anladığını ifade etmiştir. Ancak Darwin’in günlüklerine bakıldığı zaman bu alanda uzun süreden bu yana devam eden çalışmalarının olduğu görülmüştür.

Safran Yetiştiriciliği, Safran Nasıl Yetiştirilir?

Yani süreç zaman içinde kendi kendine yavaş bir şekilde gelişmiştir. Bir fikrin ortaya çıkma biçimi hangi şekilde olursa olsun, her fikrin başarılı olmadığını bir gerçektir. Yani ister birdenbire ister aşamalar halinde gelişen bir fikir olsun, girişimci için başarı elde etmek her zaman net değildir. Bu konuda yapılan çalışmalar da iş fikirlerinin bir kısmının başarılı olduğunu ortaya koyar. Yapılan istatistiki analizler doğrultusunda günlük hayat içerisinde yapılan 2000 iş fikrinden sadece biri başarıya ulaşır. Bu durum, iş fikirlerinin ne kadar fazla bir şekilde ortadan kalktığını gösterir.

İş Fikirleri Oluşturmak İçin İlk Bakılması Gereken Unsurlar
İş Fikirleri Oluşturmak İçin İlk Bakılması Gereken Unsurlar

Biyoteknoloji Alanında İş Fikri Geliştirmek

Biyoteknoloji alanı biyoteknolojik girişimler sonucu ayakta kalır. Biyoteknolojik girişimler; bilimsel deneyimler ve olumlu bir iş ortaya çıkarma yaklaşımının sinerjisi ile ortaya çıkar. Biyoteknolojik alanda kat edilecek yol ne olursa olsun girişimcilerin göz önüne alması gereken bazı detaylar vardır. İlk olarak girişimciler, girişim konusu ile ilgili çok disiplinli bir şekilde çalışmaya gayret etmelidir. Bundan sonra da girişimcilik ekosisteminin içinde yer alan oyuncuları iyi tanımaları gerekir. Bütün bunlar, girişimcinin iş fikri geliştirme sürecini başarılı olarak yürütmesi için yardımcı olur.

  Günlük 1000 TL Kazandıran İşler

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir