Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Fikirleri
  4. »
  5. Robotik ve Otomasyon “İşinizi Nasıl Dönüştürebilirsiniz?”  

Robotik ve Otomasyon “İşinizi Nasıl Dönüştürebilirsiniz?”  

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
52 0
robotik ve otomasyon

Otomasyon, iş süreçlerinin ya da işlemin otomatik bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Genel olarak bilgisayar, yazılım, robotlar ya da diğer teknolojilerin aracılığıyla otomatik bir şekilde gerçekleştirilir. Bu teknolojiler, belli görevleri ya da işlemleri doğru, verimli ve tekrar edilebilir bir biçimde yapmak amacıyla kullanılır. Robotik ve otomasyon sayesinde siz de işlerinizi dönüştürebilir ve daha kolay bir hale getirebilirsiniz. 

Robotik ve otomasyon, değişik düzeylerde ve alanlarda tercih edilebilir. İş süreçlerinin otomasyonu, bir işin belirli adımları ya da  görevlerini insanların müdahalesi olmadan otomatik bir şekilde tamamlar. Örneğin finansal süreç, müşteri yönetimi, envanter, üretim süreçleri, e-posta cevapları ve raporlamalar gibi çeşitli alanlarda otomasyon tercih edilebilir.

robotik ve otomasyon
robotik ve otomasyon

Robotik Süreç Otomasyonu Nedir?

Robotik süreç otomasyonu, bir işin sürecini bilgisayar tabanlı yazılım ya da yapay zeka teknolojileri ile otomatik bir hale getiren yönetim yaklaşımıdır. Sistem, daha çok tekrar eden, yüksek hacimli ve kural tabanlı iş süreçlerini insan müdahalesine gerek kalmadan gerçekleştirerek verimliliği çoğaltılmayı hedefler.

RPA, iş yaşantısında yoğun işlemleri hatasız ve hızlı bir şekilde yürütmek amacıyla kullanılır. Robotik Süreç Otomasyonu, manuel bir şekilde gerçekleşebilecek hataların en az düzeye inmesine yardımcı olur. Çalışma prensibi son derece basit olan otomasyonu şirketler pratik bir şekilde kullanabilir. E haciz gibi kullanılabilecek çok farklı uygulamalar vardır. 

Seyyar Midye Satışı Yapmanın Maliyetleri için tıklayın!

Bu uygulamaların otomasyon da yer alması, değişik işlemleri kısa zaman da tamamlamanıza destek olur. Aranılan sonuçlara kolay bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olan RPA, yeni nesil teknolojilerle doğru sonucu verecektir. Bu şekilde belli görevleri adım adım yerine getirmeye çalışır. Söz konusu teknolojilerle insanların yapmış olduğu bazı tekrarlayan ve zaman alan işler, en hızlı şekilde yapılır. Bu şekilde RPA nedir sorusu özetle cevaplanabilir. Robotik ve otomasyon iş yaşantısına çok farklı bir bakış açısı getirmiştir. 

  2024 Trend İş Fikirleri Nelerdir? 

Otomasyon Ve Üretimde Robotik Teknolojisi

Otomasyon ve üretimde robotik teknolojisi, endüstriyel üretim açısından çok önemli bir dönüşüm yaratmıştır. Robotlar, endüstriyel tesislerde üretim süreçlerini otomatik bir hale getirerek iş gücünü en aza indirme ve verimliliği çoğaltma potansiyeline sahiptir. Montaj hatlarından başlayarak, malzeme taşıma işlemlerine kadar çoğu alanda tercih edilen robotlar, tekrarlanabilecek görevleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirirler.

robotik ve otomasyon
robotik ve otomasyon

Karmaşık görevleri yapabilme yeteneğine sahip robotlar; hassas montaj işlemi, en hızlı şekilde üretim ve devamlı iş akışı gibi alanlarda etkili bir biçimde kullanılarak üretimde verimlilik konusunda artış sağlayabilirler. Robotik teknolojisi bunun dışında üretimde esnekliğin artmasına da yardımcı olur. Örneğin, farklı ürünlerin üretimi için robotların programları basit bir şekilde değiştirilebilir ve değişik görevleri yerine getirebilirler. Bu da üretim sürecinin hızlı bir şekilde düzenlenmesini ve daha esnek olmasını sağlar.

Endüstri 4.0 Ve Akıllı Üretim Sistemleri

Endüstri 4.0, üretim sektöründe dijital dönüşüm konusunda çok önemli bir adımı ifade eder. Bu kavram, akıllı üretim sistemi, veri analitiği, yapay zekâ (AI)  ile nesnelerin interneti gibi teknolojilerin entegrasyonunu içeren bir sistemdir. Endüstri 4.0’ın esas hedeflerinden biri de, üretim açısından daha esnek, sürdürülebilir bir yaklaşımın olmasıdır. Bu kavram, üretim sürecinde dijital dönüşüme yardımcı olarak, endüstriyel sektörün çok daha rekabetçi olması ve daha akıllı üretim sistemlerinin benimsenmesini teşvik eder. 

İnsan-Makine İş Birliği Ve Endüstriyel Robotlar

Endüstriyel robotlar, insanlarla aynı çalışma alanlarında bulunan, esasında güvenli bir şekilde birlikte çalışmak adına tasarlanmıştır. Buna göre de , insan-makine iş birliği kavramı ortaya çıkmış ve endüstriyel robotların çok daha esnek ve işbirlikçi bir role sahip olmasına imkan sağlamıştır. İnsan-makine iş birliği, endüstriyel robotların insanlarla beraber çalışarak belli görevleri yapabilmesini ifade eder. Bu yaklaşım, daha çok karmaşık montaj işlemleri ya da ince işçiliğin gerektiği görevlerde robotların insanlarla beraber çalışmasını sağlar. Kollaboratif ya da  iş birlikçi olarak isimlendirilen robotik ve otomasyon ile yapılan işler de, insanlarla en güvenli şekilde etkileşimde bulunabilirler. Sensör ve kameralar aracılığıyla çevrelerindeki insanları hemen algılayıp, onların hareketleri doğrultusunda tepki verirler. 

  Yatırım Yapılması Gereken Sektörler
robotik ve otomasyon
robotik ve otomasyon

Robotik Ve İş Gücüne Etkisi: Yeniden Eğitim Ve İş Değişimi

Robotik teknolojisinin yaygın bir hale gelmesi , iş gücü üstünde çok iyi etkiler doğurmuştur. Bazı işlerin otomatikleşmesi, bazı mesleklerin ortadan kalkması ya da değişmesine neden olabilir. Bu durum, çalışanların tekrar eğitim alması ve iş gücünde yaşanan değişimlere uyum sağlaması zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Robotik teknolojisinin gelişmesi, üretim sürecinde devrim yaratan ve endüstriyel sektörü de dönüştürmüştür. Ayrıca bu teknolojinin etkileri , iş gücü, endüstriyel dönüşüm ve eğitim gibi alanlarda da çok önemli etkilere sebep olmuştur. 

Hangi Üretim Süreçlerini Otomatik Hale Getirebilirsiniz 

Cobot’lar çok sayıda çeşitli uygulamayı otomatik hale getirebilir. Hafif ve küçük olduklarından değişik görevler için sizinle beraber farklı yerlere kolay bir şekilde taşınabilirler. Programlanmaları son derece basittir ve tekrar kullanmak için programları isteseniz kaydedebilirsiniz. Cobot’lar insan koluna benzeyen uygulamaları yapabilen oldukça esnek araçlardır. Cobot’un çok daha geniş bir hareket açısı vardır. Yorulma ve yaralanma tehlikesi olmadan riskli işleri yapabilir. Farklı prosesler içinde kolay bir şekilde kullanabileceğiniz gerçek manada esnek sistemleri tercih etmeniz gerekir. 

Robotik otomasyon karşılık ve yüksek maliyetli olduğu konusunda oluşan fikirleri bir kenara bırakmanız gerekir. İşinizin zorluğu, üretim süreçlerinizi otomatikleştirip çözülüp çözülmeyeceğine dair bir gözle bakmanız  daha doğru olur. İhtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak noktalar iyi belirlenmelidir. İhtiyaçlarınızı belirleme konusunda size yardımcı olması için hazırlanan kılavuzlar, belirlemiş olduğunuz ihtiyaçlar için olan soruların bir veya daha fazlasına da vermiş olduğunuz cevap evet ise otomasyonu kesinlikle düşünmeniz iyi olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir