Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yurtdışı İş İlanları
 4. »
 5. Finlandiya İş Fikirleri

Finlandiya İş Fikirleri

Şule Akyol Şule Akyol - - 9 dk okuma süresi
108 0
Finlandiya İş Fikirleri

Finlandiya iş fikirleri konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız, öncelikli olarak girişimci olmanız gerekmektedir. Finlandiya’da iş kanunu çalışanların haklarını korur ve çalışma saatleri makuldür. İş genellikle bağımsız olarak gerçekleştirilir ve çok az hiyerarşi vardır. Finlandiya’da kanunlar herkese eşit ve adil davranmalıdır. Refah, çalışma hayatının önemli bir parçasıdır.

Finlandiya’daki profesyonel yaşamı birleştirmek kolaydır. Finlandiya çalışma kültüründe çok az hiyerarşi vardır. Yaşınız ve unvanınız ne olursa olsun fikirlerinizi ifade edersiniz. İş yerindeki günlük rutin işten işe değişiklik gösterebilir. İşverenin, istihdamın güvenliğini sağlama ve çalışma saatleri ve yıllık izin gibi konuları düzenleyen yasalara uyma yükümlülüğü vardır. Normal çalışma saatleri günde maksimum haftada 40 saattir. Böylece işten sonra kendinize bir hobi ayırıp boş zamanınızı değerlendirebilirsiniz. Ayrıca aile hayatı ile işi uzlaştırmak diğer birçok ülkeye göre daha kolaydır.

Finlandiya İş Fikirleri
Finlandiya İş Fikirleri

Finlandiya’daki işler için temel eğitim gerekli olmalıdır. Finlandiya, uluslararası standartlara göre yüksek eğitimli bir nüfusa sahiptir. Çoğu zaman, iş yerleri aynı zamanda belirli bir miktarda dil yeterliliği de gerektirir. Finlandiya’da eğitim ve kişisel gelişime değer verilmektedir. Birçok işveren aynı zamanda çalışanlarını işleri sırasında kurs almaya veya kısa süreli eğitim almaya teşvik ediyor. Böylece çalışanlar daha fazla beceri kazanabilirler. Bu, örneğin Fince kursları, bilgi teknolojisi kursları veya çalışanların işleri sırasında ihtiyaç duyduğu diğer eğitimler olabilir. İşverenler genellikle bu tür eğitimleri kendi çalışanları için düzenlerler. Ayrıca boş zamanlarınızda açık üniversitede, yaz okulunda veya halk eğitim merkezinde eğitim alabilirsiniz. Finlandiya iş hayatında çalışanların ve işverenlerin uyması gereken kurallar vardır.

 • Kanun ve toplu sözleşmeler,
 •  Çalışma saatleri,
 • Asgari ücret,
 • Hastalık maaşı,
 • Yıllık izin ve diğer koşullar hakkında bilgiler içerir. Kanun, işverenin işyerinde güvenlik ve sağlığı nasıl garanti edeceğine ilişkin açık hükümler içermektedir.
  Dubai İş Fikirleri

Finlandiya yasalarına göre işyerinde her türlü ayrımcılık yasaktır. Hiç kimseye cinsiyet, milliyet, dil, din, inançlar, görüşler, siyasi faaliyet, sendika üyeliği, aile ilişkileri, sağlık, engellilik, cinsel eğilim nedeniyle ayrımcılık yapılamaz. Veya başka herhangi bir kişisel sebeple.  Kadınlar ve erkekler aynı oranda ücretli işte çalışırlar ve eşittirler.

Finlandiya İş Fikirleri
Finlandiya İş Fikirleri

Finlandiya İş Kültürü

Finlandiyalı çalışanları oldukça bağımsız çalışıyor. Yönetici her zaman çalışmalarını izlememektedir.  Güven esastır, çalışmak ve görevler yerine getirilir. Farklı durumlarda diğer çalışanlardan veya yöneticiden her zaman yardım ve tavsiye talep edilebilir. İş kültüründe dakiklik önemlidir. Çalışan işe zamanında gelmeli ve çalışma saatlerine uymalıdır. Dikkatli ve çalışkan olmak da önemlidir.

Amerika’da Amazon İşi ve Maaşları için tıklayın!

Örneğin, bir görevi tamamlamak için zamanınız yoksa doğrudan yöneticinizi bilgilendirmelisiniz. Mesai saatlerinin başında çalışmaya hazır olmanız için her zaman işe zamanında gelmeniz gerekmektedir.  Bu, örneğin sizin zaten iş kıyafetlerinizi giydiğiniz anlamına gelir. Ancak geç kalırsanız lütfen iş yerinize haber veriniz. Finlandiya işyerlerinde en önemli amaç işin verimli bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Pek çok Finli, örneğin iş yerindeki hayatları hakkında konuşmaz.

Ülke sakinleri genellikle açık sözlülüğü ve doğrudan konuya önem verirler. Ancak kendi görüşlerinizi ifade ederken, başkalarının görüşlerine de değer vermelisiniz. Finlandiya iş fikirleri incelerken, iş kültürüne de göz atmanızda fayda olacaktır.

Finlandiya İş Fikirleri
Finlandiya İş Fikirleri

Finlandiya’da desteklenen İşler nelerdir?

Finlandiya iş fikirleri çerçevesine göz attığımızda birçok iş fikri ortaya çıkmaktadır. Kısaca Finlandiya tarafından desteklenen iş türleri aşağıda sırlanmaktadır;

 • Yapay zeka; Yapay zeka dünyanın her yerinden insanların ilgisini çeken, gelişen bir sektördür. Ancak yapay zeka da talep gören Finlandiyalı girişimlerde mevcut. Ayrıca Finlandiya’nın yüksek eğitim seviyesi bu alanda büyük fırsatlar yaratılmasına yardımcı olmaktadır. Üstelik onlarca yıldır ülkede bu konuda pek çok araştırma yapıyor. Şu anda etik yapay zeka ve ileri zeka teknolojileri yoğun talep görüyor.
 • Ekonomi; Teknolojik evrimin iyi yanları varsa, kötü yanları da vardır. Örneğin iklim değişikliği sorunu bugün birçok ülkenin en önemli önceliklerinden biridir. Bu nedenle iklim değişikliğine etkili bir çözüm sunan döngüsel ekonomi teması da dikkat çekiyor. Bu alan adı, doğası gereği hassas insanların yaşadığı Finlandiya’da en çok talep edilen startup sektörlerinden biridir. Yani siz bu konuda geliştirdiğiniz fikirleri Finlandiyalı girişimlerinizde kullanabilirsiniz.
 • Veri merkezi; Günümüzde veri merkezleri sundukları çeşitli avantajlar nedeniyle dikkat çekmektedir. Çünkü veriler belki de günümüzün en önemli kaynaklarından biridir. Hız, güvenlik, stabilite ve dayanıklılık bu alandaki önemli faktörler arasındadır. Eğer bunları hayata geçirmenizi sağlayacak girişimci fikirleriniz varsa bunları sunmanızda fayda sağlayacaktır.
 • Eğitim Teknolojisi; Finlandiya, yüksek eğitim düzeyinin yanı sıra sosyal koruma düzeyiyle de dikkat çeken bir ülkedir. Çünkü eğitim Finlandiya’da, dünyanın her yerinde öncelikli bir konu haline getirmektedir. Bu nedenle eğitim teknolojileri alanı, desteklenen Finlandiya girişim alanları arasında yer almaktadır.
 • Finansal Teknoloji; Finlandiya, teknolojik altyapıya ve dinamik bir finans sektörüne sahip bir ülkedir. Bu alandaki dikkate değer teknolojiler, blockchain teknolojileri ve veri analitiği gibi alanları içerir. Ayrıca yapay zeka ve siber güvenlik alanları finansal teknolojiyle ilgilidir.
 • Sağlık ve turizm; Sağlık, yalnızca Finlandiya’da değil, tüm dünyada en önemli sektörler arasında yerini hâlâ koruyor. Ayrıca Finlandiya sağlık sektörü için yeni fırsatlar sunuyor. Finlandiya, özellikle sağlık sektöründe geniş bir veri havuzuna sahiptir. Ayrıca bu sektör birçok yönden desteklenen bir sektördür.  Avrupa ile Asya arasında önemli bir geçiş bölgesi olan Finlandiya, çok sayıda ziyaretçi alıyor. İstikrarlı bir ekonomik ve politik iklime sahip bu ülkede, turistik faaliyetlere olan talep artıyor. Aynı zamanda Avrupa’nın önemli şehirlerinden biri olan Helsinki, turizm alanındaki gelişmelere açıktır.
 • İletişim Teknolojileri; Finlandiya’nın başkenti Helsinki, Avrupa’nın yüksek teknoloji merkezi olarak üne sahiptir. Çünkü bundan bilgi ve iletişim alanında etkili isimler çıkıyor. Ayrıca Finlandiya teknolojik yenilik üretiminde önemli bir yer tutan bir ülkedir. Ayrıca Finlandiya, bilgisayar ağları ve iletişim alanlarında birçok araştırmaya ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Finlandiya, dünyadaki en gelişmiş 5G testlerine sahip ülke konumundadır.
  Japonya İş Fikirleri

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir