Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yurtdışı İş İlanları
 4. »
 5. Hollanda İş Fikirleri

Hollanda İş Fikirleri

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
102 0
Hollanda İş Fikirleri

İş fikri başlı başına bir yük gerektiren husustur. Hele de Hollanda iş fikirleri bulmak biraz zor olabilmektedir. Ancak Deniz seviyesinin altında 17 milyon nüfusu bulunan Hollanda, toprak kıtlığına ve küçük nüfusa rağmen o zamandan beri dünyanın en büyük ticaret ülkelerinden biri haline gelmiştir.  Avrupa ve Rotterdam’daki tüm Hollanda kamyonlarının yaklaşık %50’si ana giriş limanı olmaya devam etmektedir.  

Hollanda, az sayıda doğal kaynağa sahip, malları alıp kârlı hale getiren katma değerli bir ülkedir. Eğer ticari kafanız var ise Hollanda’da iş bulma veya iş kurma gibi fikirlere açık olmanızda fayda olacaktır. Ayrıca Hollanda’da iş bulma olanakları Türkler için daha çoğunluktadır. Eğer bir ülke de çalışmak isterseniz, Hollanda ülkesini tercih edebilirsiniz. Hollanda oldukça farklı sektörlerde iş imkanları sunmaktadır. İlk olarak Hollanda’da çalışma izni almanız gerekmektedir. Ve çalışma izni ile beraber oturum izninizin olması da gerekmektedir.

Hollanda İş Fikirleri
Hollanda İş Fikirleri

Hollanda’da iş imkanları

Hollanda’da iş imkanları oldukça fazladır. Her sektör de işe alım yapılmaktadır. Oldukça geniş iş olanağı bulunan Hollanda Şuan en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Kısaca Hollanda iş fikirleri bulmanızda sizlere yardımcı olacak meslekler aşağıda sıralanmaktadır;

 • İşçi
 • Restoran görevlisi
 • Mutfak elamanları
 • Garsonlar
 • Komiler
 • Temizlik görevlileri
 • Kat görevlileri
 • Bakım ve onarım elamanları
 • Mekanikçi
 • Güvenlik görevlileri
 • Satış danışmanı
 • Müşteri temsilcileri
 • Hasta ve çocuk bakıcıları
 • Bahçıvan elemanları
 • Kişilere özel şoför
 • Evlere hizmetli
 • Aşçı görevlileri
 • Veteriner
 • Köpek gezdirme elamanları
 • Kuaför
 • Yazılım mühendisleri
 • Avukat
 • Hostes ve pilot
 • Anesstezi uzmanları
 • Kardiyoloji
 • Psikiyatri uzmanları

Ve aklınıza gelebilecek her alandan iş olanakları bulunmaktadır.

Hollanda’da iş fikirleri oldukça fazlasıyla bulunmaktadır. Her meslek grubundan insanları kabul etmektedirler. Özellikle Türkiye’de veya başka bir yerde eğitim almış ve bir meslek icra eden kişiler , denklik belgelerinde tüm istihdam olanaklarından yararlanırlar. Ancak okuma yazma bilmeyen veya dili konuşmayan kişiler genellikle inşaat, tarım veya genel hizmet alanlarında çalışmaktadır.

  Katar İş İlanları Ve İş Başvurusu

Hollanda İş Kültürünün Temel Özellikleri

Hollanda kültürü oldukça önem taşımaktadır. Hollanda iş fikirleri sayesinde, İş kültürünün temel özellikleri de öğrenilmektedir.  Ülkenin iş kültürü diğer ülkelerden kıyasla daha kolaydır.

Çok Para Kazanmak İçin Ne Yapmak Lazım tıklayın!

Öncellikli olarak Hollanda da iş fikriniz var ise, oranın hangi dili konuştuğunu öğrenmenizde fayda sağlayacaktır. Ülkenin  ana dili ( Felemenkçedir) Hollandacadır. Ancak her 10 vatandaştan 9’u akıcı bir şekilde İngilizce konuşmaktadır. İngilizce ikinci ana dildir ve İngilizce iletişim kurmaktan çekinmezler. Ülkenin dilini bilmiyorsanız kimse şaşırmaz veya alınmaz, bu da ülkeyi yabancılar için oldukça erişilebilir kılmaktadır.   Genel anlamda doğrudan iletişim kurmaktadırlar. Ayrıca vatandaşlar iletişim tarzlarıyla tanınmaktadırlar.  Açıklığa ve dürüst iletişime değer verirler. Anlaşmazlıklarını ifade etmek için düşündüklerini söylemekten korkmamaktadırlar. İlk başta bu yabancılar tarafından kabalık olarak algılanabilmektedir. Ancak bu genellikle verimlilik meselesidir ve nadiren kişisel temasla ilgilidir. Bu nedenle e-postalar veya telefon görüşmeleri nedeniyle gücenmeyin ve ihtiyacınız olduğunda doğrudan konuşmaktan çekinmeyin.

Hollanda İş Fikirleri
Hollanda İş Fikirleri

Aksi sorulana kadar birine resmi olarak hitap etmenizde fayda olacaktır.  Bay veya bayanı ve diğer kişinin adını kullanmanız gerekmektedir. Bir konuşma sırasında vatandaşlar oldukça yoğun bir temas beklerler. Birinin doğrudan gözlerine bakmak güvenilirliğin bir işaretidir. Ayrıca el sıkışmaktan da hoşlanırlar. Ülke vatandaşları genellikle sıcak kanlı insanlardır.  İş hediyeleri vermekten hoşlanmazlar. Samimi takdir, kültür açısından maddi hediyelerden daha değerlidir. Hollandalılar kendilerini kimseye borçlu hissetmekten hoşlanmazlar. Çoğu Avrupa ülkesinin aksine bu ülke de öğle yemeği nadirdir. Buna ek olarak kutladıkları özel günlerde nadirdir.

Diğer bir iş imkanını kolaylaştıran husus ise, eşitliktir. Ülke genel olarak kültür, eşitlik ve adalete değer verir. Vurgu, konumları veya statüleri ne olursa olsun herkese eşit davranılması şarttır.  Hiyerarşik veya resmi iletişim tarzlarından hoşlanmazlar. Bu nedenle kibirli, küçümseyici, davranışlardan kaçınmak gerekir. Orada yaşayanları küçümsemek ilişkilerde çıkmaza yol açacaktır. Vatandaşlar herkesin bir sesi olduğuna ve bunu açıkça ifade edebileceğine inanmaktadır. Hoşgörü ve insana saygı kültürü çok güçlüdür. Hiyerarşiler genellikle düzdür ve yöneticiler tüm çalışanlara saygı ve itibarla davranır. Çevrenizdeki herkese saygı ve nezaket göstermek, ülke sakinleri ile arkadaş edinmek veya sosyal olarak kaynaşmak için çok önemli olacaktır. Meraklı olmaktan kaçının ama arkadaş canlısı olmaktan kaçınmayın.

  Finlandiya İş Fikirleri

 Kişisel zamana saygı konusunda en ön plana çıkmaktadırlar.  Çok çalışmaya ve ilkokuldan motive olamaya başlamaktadır. Aynı zamanda insanlar aile hayatına ve iş dışındaki hayata değer veriyor ve ofiste geçirdikleri zaman da onlar için önemli bir husus sayılmaktadır. Eğer Hollanda’da iş hayatına atılacaksanız eğer, Meslektaşlarınızın hafta sonları ve tatil günlerine saygı gösterin ve yazışma taleplerini mümkün olduğunca çalışma saatleri içinde yapmaya özen gösterin.

Hollanda’da Girişimcilik

Ülke iş kültürü girişimciliğe değer veriyor. Hollanda’nın güçlü bir küçük işletme geleneği vardır.  Küçük bir ülke olmasına rağmen uluslararası ticaret geleneğine sahiptir. Hollandalı şirketlerin genellikle varlığı ve küresel varlıkları vardır.  İşadamları pragmatik ve sonuç odaklı olmalarıyla biliniyor. Verimliliğe değer verirler ve başarılı olmak için adımlar atmaya isteklidirler. Aynı zamanda güçlü, sert ve azimli müzakerecilerdirler. Hollanda iş fikirleri üzerine derinlemesine bir araştırma yapacaksanız eğer, Girişimci olmanızda fayda sağlayacaktır. Vatandaşlar için disiplin de diğer iş kültür temel özellikleri arasında yer almaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir