Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. İş Yeri Dekorasyonu Fikirleri 

İş Yeri Dekorasyonu Fikirleri 

Şule Akyol Şule Akyol - - 9 dk okuma süresi
24 0
_İş yeri dekorasyonu fikirleri

Günümüzde çoğalan şirketlerin ve iş yerlerinin artmasıyla birlikte. Firma sahipleri kendi konseptlerine uygun tasarım arayışına girmektedir. Sosyal medya kullanımın giderek yaygınlaşmasıyla artan reklamlar, her firmanın kendi sosyal web sitesi ve sosyal platformlarını açmasına sebep oldu.

Firmalar sosyal mecralarda özellikle görsel tasarımlarla ön plana çıkarken iş yerinin görseli de ön plana çıktı. Firmalar da görsel ve konfor açısından dekorasyon çalışmalarını hızlandırdı. Gerek mimarlarla çalışarak gerekse dekorasyon şirketleri ile çalışarak görseli güzel, konforlu mekanlara ilgi arttı. Firmaların konseptlerine göre İş yeri dekorasyonu fikirleri nasıl olmalıdır?

1- İş Yeri Dekorasyonunda Renk Kullanımı

Bir dekor yapıyorsak önce renklere dikkat etmemiz büyük önem taşır çünkü renkler taşıdıkları enerjilerle insan zihninde olumlu veya olumsuz etki yaratır. Renkler, doğayla iç içedir. İnsan da doğayla iç içe olduğu için hisleri de enerjisi de doğadan gelir. Renkler anlık olarak insanların fikirlerini ve hislerini değiştirebilir. Bu yüzden bizim aslında iş dekorasyonu fikirlerinde en önemli etki yaratabilecek etkilerinden biri renklerdir. Örneğin bir restoran sahibi işletmecisi iseniz, işletmenin dışında müşteriyi çeken bir yanı olması gerekir. Dikkat çekici, uyarıcı renkler arasında yer alan kırmızı iyi bir uyarıcıdır. Aynı zamanda iştah açıcı yanı da vardır kırmızının ateş rengine yakın olan tonu oldukça iştah açıcı bir ton olduğu uzmanlarca benimsenmiştir.

2- İş Yeri Dekorasyonunda Konsept

İş yeri dekorasyonu fikirleri
İş yeri dekorasyonu fikirleri

 İş yeri dekorasyonu fikirleri için olmasa olmaz kullandığınız konseptlerdir. İyi bir konsept nasıl seçilir? Nasıl dikkat çekici olunur? 

Firmanızın veya işyerinizin gösterişli olmasını istiyorsanız kendinize bir konsept belirlemeniz gerekir. Şirket için ise çalışma alanlarının, ofisin daha sade olduğu alanlar yaratabilirsiniz. Eğer bir kahve zinciri veya yemek zinciri iseniz kendinize uygun bir konsept seçebilirsiniz örneğin bir nostaljik kafeler, artık daha dikkat çekici hale gelmeye başladığı aşikardır. Kullanılan dekorlar hitap ettiğiniz dönemi içeren unsurlar içermelidir. Yeşilçam konseptli kafeler buna en büyük örnektir. Kablolu ev telefonları, Yeşilçam Filmlerine dair replik içeren küçük kare tablolar, İstanbul’un o döneme ait görsel içerikleri ev içerisinde kullanılan nostaljik dekorlar gibi… 

  En Çok Para Kazandıran İşler

Oto Ekspertiz Açma Şartları ve Maliyetleri için tıklayın!

Bunun yanı sıra bir kitap kafe iseniz mutlaka bir kütüphane rafı bulundurmalısınız. Kafelerde artık kitap rafı dekoru ve ilginç içerikli kitaplar o iş yerine daha avangart bir hava katmaktadır. Eğer bir medya şirketi veya yapım şirketi firmasına sahipseniz daha çok yönetmenler veya yıldız oyunculara ait görsel içerikler veya eskiden günümüze gelen kamera ses kayıt cihazları kullanmanız doğru olacaktır. 

Sağlık ile ilgili bir klinik ise sağlık alanına dair görseller ve figürler kullanmanız gerekir. Konsepte uygun olarak hastanelerde yer alan deri koltuklar da konseptinize uygun olacaktır. Özel sağlık kliniklerinin en önemli bir diğer konsepti de bekleme alanlarında veya kapı girişlerinde yer alan gazete ve dergi koyma alanlarıdır. Bu şekilde bir konsept ziyaretçileri memnun eder. Hastanelerin sıkıcı yerler olduğu düşüncesini örter niteliktedir. Konseptlerde genel olarak dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de hangi konsepti seçerseniz seçin ferahlık, iç açıcılık konseptiniz vazgeçilmez bir unsuru olmalıdır. 

3-Mekan Aydınlatmaları

İş yeri dekorasyonu fikirleri
İş yeri dekorasyonu fikirleri

Bir iş yerinde aydınlatmaların önemi çok büyüktür. Ne çok aydınlık ne çok karanlık olmalıdır. Aydınlatma türleri, neon lambalar, ampuller, halojen lambalar, floresan lambalar ve LED lambalardır. 

İş yerlerinde genellikle tavan lambaları tercih edilir. LED panel tavan lambaları belirli anahtarlardan kısıp, arttırılıp azaltılabilir. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte akıllı aydınlatma sistemleri kullanılmaya başlanmıştır. LED lambalar hem anahtarlarla hem de akıllı telefon veya uyumlu teknolojik sistemlerle kolaylıkla ayarlanabilir. Bu yüzden kullanımı daha rahat olan aydınlatma sistemi arasında yer alırlar. Günün belirli saatlerine göre bu lambaları ayarlayabilmek daha uygun olur. Eğer gösteriş gerektiren bir firmaya sahip iseniz 

Hem led tavan aydınlatmasına hem de şık avizelere yer vermek işyerini öne çıkarabilecek türden olacaktır. Özellikle gelinlik ve abiye mağazalarında sıkça kullanılan karışık aydınlatma sistemlerine yer verilir. İyi bir aydınlatma, kullanılan renkler ile birlikte iş yeri dekorasyonu fikirlerinde önemli bir ayrıntıdır.  

  En Çok İşleyen Dükkanlar Ne Üzerine

4-Aksesuarların Seçimi

İş yeri dekorasyonu fikirleri
İş yeri dekorasyonu fikirleri

İşyeri dekorasyon fikirleri de diğer bir ayrıntı kullanılan aksesuarlardır. Dekor için kullanılan eşyalar gerek heykeller gerek biblolar iş yerini zenginleştiren araçlardır. Bu araçlar genelde bekleme alanlarında bulunur. Sehpanın üzerinde veya duvardaki ünitelere yerleştirilebilir. Sabitlenmiş üniteler yeni iş yerlerinde tercih edilmeye başlanmıştır. Merdiven şeklinde olan veya düz bir taban olarak sabitlenmiş üniteler aksesuarlar için iyi bir zemin oluşturabilir. Her kategoriden firma kendine uygun aksesuarlarını seçmelidirler. Örnek verecek olursak; restoranlarda kullanılan aksesuarlar yemeğe ilişkin olmalıdır. Örneğin; Yemek araçları ile ilgili olan aksesuarlar olabilir. 

Güzellik merkezlerinde kullanılan aksesuarlar daha Feminen ve sanatsal ve estetik içeriklidir. Bir diğer önemli aksesuar türü olan tabloları hemen her iş yerinde görebiliriz. Bu tür sanatsal içerikler, müşterilerin ve ziyaretçilerin dikkatini çeken görsellerdir. 

Şirketlerde ve ofislerde kullanılan dekorlarda da daha sanatsal biblolar, tasarımlı duvar saatleri, tablolar kullanmak kesinlikle daha güzel bir ortam sunar. Çoğu şirket çalışma masalarında bile şık vazolara ve biblolara yer verir. Aksesuar seçimlerinde aşırılığa gitmek doğru değildir. Aynı zamanda seçtiğiniz aksesuarların, tabloları belirli anlam içermesi iş yeri dekorasyonunda önemli olabilir. 

5-Çalışma Alanlarının Belirlenmesi

İş yeri dekorasyonu fikirleri
İş yeri dekorasyonu fikirleri

Çalışma alanları iş yerinde dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir. Çalışanlar için işe başlayacakları alanın disipline uygun bir ortam olması gerekir. Kendilerine ait bir masa veya toplu bir masa bulundurulur. Genelde çalışma alanları departmanlara göre ayrılan toplu masalar şeklinde olmalıdır. İş merkezlerinde bu çalışma alanları orta katlarda bulunur. Çalışma alanları, ev düzenine uygun değildir. Kütüphane düzenine uygun alanlardır. Restoranlardaki mutfak alanları ise daha işlevsel olabilir örneğin bulaşıkhane ve mutfak beraber aynı alan içerisinde yer almamalıdır. Bu işleri daha karmaşık hale getirir. Bu tür alanlarda yeterince boş alan yer verilmeli çalışanlar kendini rahat hissetmelidir. İş yeri dekorasyon fikri örneklerinde çalışma alanı disiplinler ve nizami bir alandır. 

  10 Tane İnovasyon Örneği

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir