Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Dünyası
 4. »
 5. Web Tasarımcı Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Web Tasarımcı Maaşları 2024 

Web Tasarımcı Aylık Ne Kadar Kazanıyor? Web Tasarımcı Maaşları 2024 

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
55 0

Web tasarımı yapmak için ilk olarak bir projeye ihtiyaç duyulur. Firma, ürün, şahıs ya da marka projenin esas konusunu ele alır. Örneğin; doktor veya diş hekimi firma web sitesi, web sitesi, otel web sitesi, hastane merkezi veya sağlık merkezi web sitesi bir web tasarım projesi şeklindedir. Yani anlaşıldığı gibi web tasarım herhangi bir kişi, kurum ya da bir kuruluşu tanıtmak için yapılan, web sitesi sayfalarının düzenlenmesi, kodlanması ve internet ortamında yayınlanması için yapılan çalışmaların tümüdür. Bu çalışmaları yapan profesyonel kişilere web tasarımcı, web tasarımcısı ya da web master adı verilir. Son yıllarda web tasarımcı aylık ne kadar kazanıyor bu işi yapanlar tarafından merak edilir. 

Proje belirlemesi yapılırken bütün detaylar ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurulur. Web sitesinin yapılmasının amacı, kişi veya kurumu tanıtmak olacağı gibi firmanın ticari çalışmalarını ön plana çıkarmak şeklinde de olabilir. Bu hususta kapsamlı rakip firma analizlerinin yapılması gerekir. Proje belirleme sırasında web sitesinin yapılma amacı ve web sayfasında hangi içeriklerin yer alacağı netlik kazanır.

web tasarımcı aylık ne kadar kazanıyor
web tasarımcı aylık ne kadar kazanıyor

Web Tasarımcı Maaşı Ne Kadar? 

Web Tasarım Uzmanı maaşı, iş arayanların özgeçmişlerindeki paylaşmış oldukları maaş bilgileri, işverenlerin iş ilanlarında belirtmiş oldukları maaş tutarları doğrultusunda hesaplanır. Web Tasarım Uzmanı olarak görev yapan bir kişinin maaşı işinde tecrübe süresi, firma, yapılan işin kapsamı gibi çoğu kritere göre değişiklik gösterir. Web Tasarım Uzmanı maaşı ortalama 33.500 TL civarında olur.

Web Tasarımcı Ne Yapar?

Web tasarımcı herhangi bir web sayfasının çizimi konusunda hem de HTML, CSS ve Javascript ,ile kodlamak konusunda uzman kişilerdir. Türkiye’de genel olarak büyük ya da orta ölçekli web tasarım ajanslarında web tasarımlarının çizimi ve kodlaması için ayrı personeller görev yapar. Esasında bunun net olarak bu şekilde olması gerekir. Çünkü bir web tasarımcı hem çizim yapıp hemde profesyonel kodlama yapabilecek kadar ileri düzeyde bir uzman olması oldukça zor bir ihtimaldir. 

  Yazılım Mühendislik Maaşları 2024

Ancak çoğu web tasarımcı ilanlarında görülür ki çizim hem de kodlama konusunda deneyimli ve uzman kişiler aranır. Eğer büyük markalar ve şirketlere web tasarım hizmeti sağlamayan lokal bir web ajansı olarak çalışmalar yapıyorsanız böyle bir web tasarım uzmanı sizin ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayacaktır.  Ancak hem UI hem de web tasarım kodlama alanında uzman bir web tasarımcı bulup tanınmış markalara benzersiz web tasarım projeleri yapılmasını beklemek te çok büyük hata olacaktır. 

web tasarımcı aylık ne kadar kazanıyor
web tasarımcı aylık ne kadar kazanıyor

Web Tasarımcının Sorumlulukları Nelerdir?

Firmadan firmaya web tasarımcının rolü değişse de bir web tasarımcıda en çok aranan özellikler şunlardır;

 • Müşteriler açısından özgün web siteleri sunma yeteneği
 • İlgi çeken ve mobil uyumlu duyarlı web sitelerinin ve açılış sayfalarının tasarlanması 
 • En iyi UX kullanıcı deneyiminin tespit edilmesi için A/B testleri yapıp web sitenin geliştirilmesi
 • Üst düzey bir web site açılış hızı için gereken web site optimizasyonlarının yapılması. (CSS, resim, javascript optimizasyonları vb.) 
 • Web siteleri için görsel tasarımlar yapılarak markalar için ideal durumu hale getirir.
 • Renk ya da yazı tiplerine hakim şık ve sade arayüz tasarımlarının tasarımı yapılır.

Web Tasarımcı Nasıl Olunur? 

Web tasarımcı olmak ta her iş alanında olduğu gibi uzun bir süreç gerektirir. Eğer web tasarımcı olmayı düşünüyorsanız ilerleyen zamanlarda bu mesleğin nasıl gelişeceğinden bahsetmek gerekir. Gelecekte özellikle orta ve küçük ölçekli işletmeler için çoğu ucuz web site aracı daha ortaya çıkacaktır. Bugün hemen hemen her hosting şirketi hosting fiyatına karşılık web tasarım alt yapısı sunabilir ve firma sahibi olanlar kendisi deneyimsiz ya da yarı deneyimli bir şekilde web sitesini kendileri yapabilirler. Bu sektörde artık bir ekmek kapısı bulmak oldukça zor denilebilir. Web tasarım işine başlamadan önce şunu bilmek gerekir ki ya profesyonel bir web tasarım uzmanlığı yapacaksanız veya profesyonel bir web tasarım uzmanı olacaksanız. Çünkü bu alanda başka şansınız olamadığınız bir gerçektir. Eğer bu seviyede olursanız iyi maaşlar alabilirsiniz. 

  Yatırım Yapılması Gereken Sektörler
web tasarımcı aylık ne kadar kazanıyor
web tasarımcı aylık ne kadar kazanıyor

Web Tasarımcı Olmak Avantajlı Mıdır?

Artış gösteren maliyetler ve hazır web tasarım kurulumlarının git gide artış göstermesi ile küçük işletmeler ve web tasarım gibi hizmetler yüksek maliyetli olarak düşünülmeye başlanmıştır. Tam olarak şunu bilmek gerekir ki 2 gün gibi kısa bir süre de hazır şablon kurulumlar ile bir web sitesi yapmak mümkünken sizin kodlama ve çizim süreci içeren bir sayfası yapabilmeniz ortalama olarak 15-20 gün gibi bir süreyi kapsar. Şunu unutmamanız gerekirse illa web tasarımcı olmayı düşünüyorsanız gözünüzü yükseklere dikmeniz önemli olacaktır. 

Çiğ Köfte Dükkanı Açma Maliyeti için tıklayın!

Web Tasarımcısı Olmak Ne Kadar Sürer?

Bir web tasarımcısı olabilmek için gerekli süre, halı hazırda ki deneyim sürenize ve kariyer hedeflerinize bağlı olarak değişiklik gösterir. Amacınız eğer büyük bir ajansta sağlam bir maaşla sektöre atılabilmekse lisans derecesi alabilmek için dört senenin geçmesini beklemeniz gerekir. Web tasarımı gibi bir alanda yüksek lisans derecesini bitirmiş olmak tahmin edeceğiniz gibi bir sene ile üç sene arasında sürecektir. 

Web Tasarımcı Ne Kadar Kazanır? 

Web tasarım  yapmak son yılların en gözde meslekleri arasındadır.  Bu nedenle web tasarımcı aylık ne kadar kazanıyor gibi araştırmalar çoğu kişi tarafından yapılır. Web tasarım uzmanlarının maaş beklentisi aylık ortalama 33.500 TL seviyesinde olacaktır. Kullanıcıların en fazla paylaşmış olduğu maaşlar 27.500 TL ile 47.500 TL arasında değişebilir. Yine çalışılan firma, eğitim seviyesi ve başka faktörlere göre de web tasarımcılar arasında maaş farkı olması söz konusudur. 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir