Güncel Fikirler © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Güncel Fikirler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Dünyası
 4. »
 5. E-kitap Yazarak Para Kazanmak

E-kitap Yazarak Para Kazanmak

Şule Akyol Şule Akyol - - 8 dk okuma süresi
24 0
maxresdefault 1

Sanal dünyanın yükselişte olduğu bu dönemde yazarlar okuyucularına daha kolay ulaşabilmek için bu yola başvurmayı tercih de edebiliyorlar. Günümüzde insanların ekran sürelerinin uzun olduğunu düşünürsek bunu avantaja çevirmek de güzel bir fikir olarak düşünülebilir. E-kitap yazarak para kazanmak isteyenler için bu işle alakalı birçok uygulama bulunmaktadır. Elinizde bir bilgisayar olması bu işe atılmanız için yeterlidir. Bu konuda yeterince fazla bilgiye sahip olursanız e-kitap yazarak para kazanmak sizler için daha kolay olacaktır. Kaliteli bir içerik yakaladığınız taktirde görünürlüğünüz ve popülerliğiniz de artacaktır. E-kitap yazarak para kazanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birçok ipucu bulunmaktadır. Bu ipuçlarını izlediğiniz sürece işiniz daha da kolaylaşacaktır.

E kitap dijital olarak erişebileceğiniz bir sistemdir. Satın alabilirsiniz, indirebilirsiniz ve tekrar tekrar okuyabilirsiniz. İstediğiniz tarz kitaplara sanal olarak erişmeniz mümkündür.

E-kitap Yazarak Para Kazanmak
E-kitap Yazarak Para Kazanmak

E-kitap Nasıl Yazılır?

Önceliğiniz konunuzu ve içeriğinizi belirlemek olmalıdır. İnsanların daha çok hangi tür kitapları tercih ettiğini araştırabilirsiniz ve bununla başlayabilirsiniz. E-kitap yazarak para kazanmak fiziki kitap yazmanın aksine daha kolay olduğu düşünülmektedir. Dilediğiniz gibi içeriğinizi oluşturup sanal dünyada yayınlayabilirsiniz. E kitap yazmak için belirli aşamalar bulunmaktadır. Bunları sizler için maddeler halinde içeriğimizde sunuyoruz.

 • İçerik Oluşturmak: Yayınlayacağınız kitabın konusunu belirlemeniz gerekmektedir. Araştırma yaparak bu konuda en çok tercih edilen türleri bulabilirsiniz.
 • Kitabınız İçin Uygun Kapak Tasarlamak: İçeriğiniz ne olacaksa onunla alakalı bir kapak tasarımı tercih etmeniz daha önemlidir. Okuyucuyu etkileyecek bir tasarım ortaya çıkarmalısınız. Kapağın tasarımına baktığı zaman dikkatini çekmelidir. Konunuzla alakasız tasarımlar tercih etmemelisiniz. Tasarımı ve içeriği birbiriyle alakalı hazırlamak her zaman avantajlı olarak görülmelidir.
 • Özet Hazırlamak: Okuyucuların önceliği kitabın ne anlattığını merak etmektir. E-kitap yazarak para kazanmak için öncelikle okuyucunun ne istediğini bilmeniz gerekir. Kitabın özetine bakarak içeriğe hakim olmak isterler. Okuyucunun dikkatini çekmelisiniz. Özetsiz kitaplara genellikle önyargılı bakabilirler. Bu da okumalarının zaman alacağını gösterir ya da okumayı tercih etmezler. Bu yüzden kitabınız için yazacağınız özet kısmı görünürlüğünüz için önemlidir.
 • Akıcı Konu: Okuyucunuzu sıkmak istemiyorsanız hikayenizi akıcı bir şekilde anlatmanız sizler için daha etkili olacaktır. Sürükleyicilik okuyucu için önemlidir.
 • Biyografiniz: Kim olduğunuzu anlatmanız okuyucunun dikkatini çekebilir. Hakkınızda verdiğiniz bilgiler ve e kitap yazmanızın nedeni hakkında yaptığınız açıklamalar sizi ön plana çıkarabilir.
  Eczacı Ne Kadar Kazanıyor? Eczacı Aylık Maaşları 2024

E-kitap Yazarak Para Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Bu sistem için internette birçok uygulama bulabilirsiniz. Hangi platformlarda e-kitap yazarak para kazanmak istiyorsanız seçebilir ve bu konuda destek alabilirsiniz. Konuyla hiç alakam yok ama bu işe girmek istiyorum ne yapmalıyım ve nasıl bir yol izlemeliyim diyorsanız profesyonel kişilerden destek alarak bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda internette bu konuyla alakalı kurslara, eğitimlere katılarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hedef kitlenize karar vermelisiniz. Kafa karıştırıcı bir işleyişle yola devam etmek istemiyorsanız bu adım sizin için oldukça önemlidir. Kimler için yazacağınıza karar vermelisiniz. Bütün bu adımları tamamladığınız zaman kitabınızı oluşturmanız sizin için daha kolay olacaktır.

E-kitap Yazarak Para Kazanmak
E-kitap Yazarak Para Kazanmak

E-Kitap Yazmanın Aşamaları Nelerdir?

E-kitap yazarak para kazanmanın bazı aşamaları bulunmaktadır. Bunları sizler için derledik.

 • Kitlenizi belirleyin
 • İçeriğinizi oluşturun
 • Özetinizi hazırlayın
 • Bir rutin oluşturun ve buna bağlı kalarak ilerleyin
 • İçeriğinizi gözden geçirin. Düzeltmeler yapmanız gerekebilir.
 • Kapak tasarımınızı yapın
 • Dosyanızı kolay ulaşılabilir bir formata dönüştürmeniz gerekmektedir. Genellikle PDF, ePub formatları tercih edilmektedir. Okuyucunuzun kullandığı cihaza bağlı olarak formatlar değişiklik gösterebilmektedir.
 • Reklam ve pazarlamaya dikkat edin. Görünürlüğünüzü arttırmak ve daha fazla kişiye ulaşmak için reklam kullanmalısınız. Sosyal medya bu konuda sizler için en etkili reklam yöntemi olabilir.

E-Kitap Yazarken Kaçınmanız Gereken Hatalar Nelerdir?

E-kitap yazarak para kazanmak istiyorsanız öncelikle hata yapmamaya özen göstermelisiniz. Yazarlarda çok fazla görülen hatalara gelin birlikte göz atalım.

 • Konu hakkında yeterince bilgiye sahip olmadan yazmaya çalışmak.
 • Bir e kitap yazarı aynı zamanda kendi kitabının reklamcısıdır. Bu yüzden kitabınızı nasıl satacağınızı en başından düşünmelisiniz.
 • Konunuzdan emin olmadan yazmaya başlamamalısınız. Süreç ilerledikçe sıkılabilir ve ne istediğinizden emin olmayabilirsiniz.
 • Kendi kitabınızın editörü olacaksınız. Bu yüzden her sayfada dönüp düzenlemeye çalışmayın. Aklınıza takılan yerleri bir kenara not alarak en sonunda tamamını gözden geçirebilirsiniz.
 • Kitabınızı bitirir bitirmez direkt düzenlemeye gitmeyin. Bir süre yazar konumundan çıkıp okuyucu gözüyle bakarak kontrol etmeniz işinizi kolaylaştırabilir.
 • Kitabınızı düzenlerken küçük hatalara çok takılmamaya dikkat etmelisiniz. Takıldığınız küçük hatalar büyük düzenleme gerektiren hataları görmenize engel olabilir.
 • İçerik düzenleme konusunda bilgi sahibi değilseniz bir editöre ihtiyacınız olabilir. Zamanla editörlüğünüzü kendiniz yapabilirsiniz fakat e-kitap yazarak para kazanmak için hatasız bir düzenlemeye ihtiyacınız olacaktır. Konuya tam hakim olmadan editörlüğe girişmemelisiniz.
 • Aynı şekilde tasarım konusunda bilginiz yoksa kapağınızı tasarlama işini profesyonellere bırakmalısınız. Tasarım aşaması kitabınızın önemli aşamalarından biridir ve acemilik kaldırmayabilir.
  Al Sat Yapılacak İşler
E-kitap Yazarak Para Kazanmak
E-kitap Yazarak Para Kazanmak

E-kitap yazarak para kazanmak baskı kitap yazmaya göre daha az maliyetli olarak düşünülmektedir. Kitabınızın güncelliğini koruyabilirseniz kazancınızı uzun yıllar devam ettirebilirsiniz. Yazarken yedeklemeyi unutmayın. Teknolojinin artısı olduğu kadar eksisi de mevcuttur. Herhangi bir hatada yazınız silinebilir bu yüzden yedeklemeniz işinizi daha da kolaylaştırır. Kitabınızın içeriğinin ve kapak tasarımının yanı sıra seçtiğiniz isim de önemlidir. Okuyucuyu çekecek bir isim düşünmelisiniz. Bu konuda aceleci davranmadan kitabınıza ve konunuza en uygun ismi seçmelisiniz.

Çok Para Kazanmak İçin Ne Yapmak Lazım

Şekillendirmeyi Nasıl Yapabilirim?

 • Bir dosya şekli seçin
 • Sayfa boyutu ayarlayın
 • Çok boş alan kullanın
 • Sık kullanılan yazı tipini ve rengini seçin
 • Stilinizi koruyun
 • İçindekiler bölümü hazırlayın
 • Telif hakkı bilgilendirmesi ekleyin
 • Yazar biyografisi ekleyin

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir